U Srpskom domu u Vukovaru sinoć je svečano obeležen Dan Zajedničkog veća opština na kojem su dodeljene plakete i povelje za 2020. i 2021. godinu. Na svečanom obeležavanju bili su predstavnici državnih, županijskih i lokalnih vlasti, kao i gosti iz Srbije i predstavnici verskog života sa našeg područja. Predsednik ZVO-a Srđan Jeremić pozdravio je okupljene, potpredsednika Vlade Hrvatske Borisa Miloševića, saborskog zastupnika i predsednika SDSS-a i SNV-a Milorada Pupovca, saborsku zastupnicu SDSS-a Draganu Jeckov, novoizabranog župana Vukovarsko-sremske županije i njegovog zamenika Damira Dekanića i Franju Oreškovića, direktora Kancelarije za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske Alena Tahirija, predsednika Odbora za dijasporu i Srbe u regionu u Skupštini Srbije Milimira Vujadinovića, direktora pokrajinskog fonda za izbegla i raseljena lica i za saradnju sa Srbima u regionu Duška Ćutila i mnoge druge. Jeremić je predstavio rezultate koje je ZVO ostvario u proteklom periodu i naglasio da će se takva praksa nastaviti u narednom periodu. Istakao je dobru saradnju sa vlastima u matičnoj državi te pozdravio izbor novog župana Damira Dekanića. Rekao je da je jedna od glavnih obaveza ZVO-a praćenje stepena zapošljavanja u skladu sa zastupljenosti Srba u državnim i javnim službama te koordinacija rada svih opština koje spadaju u njegov delokrug te da traže poštovanje zakona Republike Hrvatske u tom domenu. Okupljene je pozdravio i novoizabrani župan Damir Dekanić rekavši da će raditi na svemu onome što je obećao u svojoj kampanji, a to je između ostalog poštovanje svih prava nacionalnih manjina te zajednički život svih građana Županije. Milimir Vujadinović, predsednik Odbora za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Skupštine Srbije je naglasio da država Srbija pomaže svim Srbima u regionu, a to je rezultat stabilne i jake Srbije. I on je pozdravio izbor novog župana, rekavši da njegove reči ohrabruju. S obzirom da prošle godine, zbog epidemiološke situacije, nisu dodeljene ni plakete ni povelje, to je učinjeno ovaj puta. Plaketu za 2020. godinu dobilo je Kulturno umetničko društvo Sloga Vukovar, a povelju za 2021. godinu su dobile tri radio stanice sa našeg područja, radio Dunav, radio Borovo i Radio Banska Kosa. Priznanja je primio Branislav Bijelić koja je tom prilikom izrazio zadovoljstvo što su ona dokaz i podstrek za dobar rad i sav dosadašnji uspeh. Plakete za 2020. godinu su dobili još Milan Dvornić za kulturno delovanje i trener Milorad Manojlović Kiseli za rad na polju sporta, a povelju posthumno načelnik opštine Šodolovci Mile Zlokapa.
Dan antifašističke borbe obeležava se danas kao državni praznik u znak sećanja na osnivanje Prvog sisačkog partizanskog odreda 1941. godine, koji je ujedno bio i prva antifašistička jedinica u ovom delu Evrope. U Spomen-parku Brezovica nedaleko od Siska danas je održano centralno obeležavanje Dana antifašističke borbe, a ove godine je, povodom 80. godišnjice osnivanja Prvog sisačkog partizanskog odreda, događaj organizovala Vlada. Plenkoviću je ovo bio prvi put da odlazi u Brezovicu, a uz njega su bili potpredsednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, potpredednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović, potpredsednik Vlade Boris Milošević i ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuchs. U Brezovici je istovremeno bio i predsednik Republike Zoran Milanović, što nije bila praksa na dosadašnjim obeležavanjima značajnih datuma. Predsednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske Franjo Habulin održao je prvi govor i pozdravio odluku Vlade da po prvi puta organizuje ovo obeležavanje te naglasio da je potrebno obeležavati sve antifašističke datume. “Znam da se nerado čuje za ustašizaciju ili fašistoizaciju Hrvatske. I meni bi bilo draže ne govoriti o tome, ali predugo smo ćutali. Bilo je u ovih 30 godina pojedinaca koji su govorili i pisali, ali odjek je bio mali. Istovremeno se u medijima i knjigama slevala bujica laži i prekrajala se istina. Mlade smo vaspitavali u neznanju i ugrađivali im pogrešne vrednosti”, rekao je Habulin. “Ispod glasa smo komentarisali kad su menjali imena ulica i trgova, kad su vojne jedinice dobijale imena po notornim ustaškim zločinima. Ćutimo kada mladi pozdravljaju ustaškim pozdravom koji ne razumeju. Vlast je u zadnjih 30 godina uglavnom ćutala o tome, a o ulozi Crkve neću govoriti”, zaključio je predsednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Franjo Habulin.
Predsednik Jevrejske opštine Zagreb Ognjen Kraus ocenio je da u današnjoj parlamentarnoj većini nema nikoga ko bi mogao biti protiv izmena krivičnog zakona kojim bi se zabranila upotreba ustaških simbola te da je to pitanje dobre volje. “Mislim da postoje svi uslovi za to, jer u sastavu onih koji podržavaju Vladu se nalaze i zastupnici manjina i oni koji su direktne žrtve NDH. Postoji još nekoliko članova vladajuće većine koji su te orijentacije i zastupanja da to pomognemo”, odgovorio je Kraus na pitanje da li je realno da postojeća većina usvoji izmene Zakona. Kraus je to izjavio nakon što je najavio da će Hrvatskom saboru biti upućen predlog izmena Kaznenog zakona kojim bi se zabranilo korištenje ustaških simbola, između ostalog i pozdrava “Za dom spremni”, dodavši da u parlamentarnoj većini nema nijedne ekstremno desne stranke te da zato nema razloga zašto te izmene ne bi bile izglasane. Kraus je rekao da predlog izmena zakona sadrži zabranu ustaških simbola i negiranja istorije, odnosno žrtava NDH i logora, a prema najavi predlog bi u Hrvatski sabor trebao biti poslan uskoro.
Najavljenu izmenu Krivičnog zakona, kojom bi se zabranila upotreba ustaških simbola i povika Za dom spremni u program N1 televizije komentarisao je advokat Anto Nobilo, koji je rekao da, iako predlog izmene zakona nije video, jasno je da treba zabraniti sve simbole koji predstavljaju NDH. Pojasnio je da se trenutno sudi po opšten propisu koji govori o remećenju javnog reda i mira te da se radi o tumačenju zakona, a zakonom se ne može sve predvideti. “Ako su naši sudije samostalni i mogu donositi presude, trebamo napraviti zakon. Austrijanci su napravili prekršajnu kaznu od 10 hiljada evra i nestali su ustaše. U prvom naletu je bilo prekršaja, ali nakon toga više ne. Odgovarajući na pitanje treba li ustaške simbole i povik zabraniti ili kažnjavati, Nobilo odgovara da, ako ide u Kazneni zakon, onda mora biti kažnjavanja, dok bi zabranjivanje išlo u neki drugi samostalni zakon. Nobilo je rekao da će se kažnjavanjem baviti sabor, ako saborski odbori budu predlagali. “Ne bih želeo minirati predlog, ali primerenije je da sve uđe u Prekršajni zakon. Da su me Kraus i antifašisti pitali, predložio bih im da idu u izmenu Prekršajnog zakona. Kazna bi bila i više nego dovoljna da iskorene ustaške manifestacije. Bojim se da će Plenković sve to minirati”, poručio je advokat Anto Nobilo.