Donošenje novog zakona kojim će se urediti plate u državnom i javnom sektoru zaposlenima će omogućiti povišice i do 30 odsto, ali i brže dobijanje otkaza, piše današnji Jutarnji list. Plata veća do 30 odsto za one koji su izvrsni i godišnji bonus do 995 evra, otkaz za one službenike u državnoj i javnim službama koji dobiju ocenu “ne zadovoljava”, umesto 2600, samo oko 600 radnih mesta, a više od 560 dodataka na platu nestaje i pretvaraju se u koeficijente u rasponu od 0,9 do 8, najvažnije su novine iz Zakona o platama u državnoj službi i javnim službama koji bi se u prvom čitanju u Saboru trebao naći pre letnje pauze. Reformski zakon, koji se čekao 20 godina i uslov je za dobijanje tranše od 700 miliona evra iz Evropske unije u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, u prvih 10 godina provođenja državu će koštati čak 1,8 milijardi evra, od čega se najveći deo, 1,7 milijardi evra, odnosi na isplaćivanje potpuno novih dodataka za uspešnost, a 158,3 miliona evra na isplatu godišnjih bonusa. Dosadašnji sistem plata u državnoj službi i javnim službama potpuno je neefikasan, a čak 300 propisa uređuje tu materiju pa se za isti rad ne dobija jednaka plata, a 567 dodataka na platu koji su ugovoreni kolektivnim ugovorima poništavaju postojeće koeficijente. U državnoj službi ne može se dobiti veća plata za uspešnost, postoji inflacija radnih mesta pa tako postoji koeficijent od 1,523 za radno mesto višeg stručnog savetnika, dok isti taj savetnik za obnovu ima koeficijent 2,3. U sistemu se ne može pošteno napredovati, uprava je podložna političkim uticajima, a plate ne odražavaju efikasnost službenika i vrlo često nisu poticajne, a ovaj zakon, kažu u Ministarstvu pravosuđa i uprave, sve to bi trebao da promeni. Za oko 240 hiljada zaposlenih u državnoj i javnim službama s nekoliko stotina koeficijenata uvodi se 16 platnih razreda unutar kojih će se definisati koeficijenti u rasponu od 0,9 do 8, piše Jutarnji.
Dok sindikalisti upozoravaju na slučajeve iskorištavanja stranih radnika u Hrvatskoj, a da se stranci boje prijavljivati nepravilnosti, Državni inspektorat priznaje da je potkapacitiran, a narodna pravobraniteljka upozorava i na moguću rasnu diskrimaciju. Hrvatska je 2021. ukinula sistem kvota za zapošljavanje stranaca i njihov broj je nemoguće odrediti, jer nijedna javna institucija ne vodi statistiku o trenutnom broju zaposlenih stranih radnika u Hrvatskoj. Broj je moguće proceniti prema radnim dozvolama koje su izdane na godišnjem nivou, iako se one znaju izdavati na kraće od godinu dana, a radnici koji ih dobiju, ne ostaju uvek u Hrvatskoj. Prema podacima MUP-a, prošle godine izdana je 124 121 radna dozvola, a godinu pre toga nešto manje od 82 hiljade. Samo u prva četiri meseca ove godine izdane su 54 592 dozvole za rad. S obzirom da je većina bila za nova zapošljavanja, do kraja godine bi se mogao oboriti rekord broja strane radne snage u zemlji. Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, najtraženiji su radnici u ugostiteljstvu, na građevini i na dostavi, a prosečne neto plate se kreću od 700 evra za dostavljače, 800 za konobare i 750 evra za radnike visokogradnje, koji su najtraženije zanimanje u ovoj godini. Iako još uvek većina radnika dolazi iz zemalja u okruženju, raste broj stranih radnika iz Nepala, koji su na trećem mestu po broju izdanih dozvola, a sve je više i radnika iz Indije, sa Filipina, iz Bangladeša i iz Turske.
Do sada je osuđeno 707 ratnih zločinaca, a presudu ih čeka još 499, dok je zbog ratnih zločina u 30 godina pokrenut postupak protiv 4000 osoba. Prema podacima kojima raspolaže DORH trenutno se pred nadležnim sudovima vodi krivični postupak zbog ratnog zločina protiv 499 osoba, a istraga zbog ratnog zločina vodi se protiv 139 osoba, rekla je Martina Mihordin, portparolka DORH-a. U izveštaju DORH-a za proteklu godinu navodi se da su hrvatski sudovi prošle godine izrekli 31 presudu za ratni zločin, pri čemu je 26 osoba osuđeno, a pet ih je oslobođeno, ali tužilaštvo se žalilo na oslobađajuće presude. Istovremeno, istraga je otvorena protiv 36 osumnjičenih.
Vlada je donela odluku da će cene goriva od sutra biti slične sadašnjima. Naime, litra benzina i dalje će koštati evro i 32 centa, evrodizel će koštati evro i 24 centa, a plavi dizel 74 centa, što je poskupljenje od jednog centa.
Nagradom Vanja Drach juče je, na svečanosti zatvaranja 30. Festivala glumca u Iloku, nagrađena predstava Mala zabava, Teatra & TD iz Zagreba. Nagradu “Fabijan Šovagović” za najboljeg glumca dobili su Ivan Simon za ulogu Nikše u istoj predstavi i Davor Jureško za ulogu Učitelja Škunce u predstavi „Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja“ Ive Brešana u koprodukciji Hrvatskog narodnog kazališta Zadar i Kazališta lutaka Zadar. Najboljim glumicama, koje su takođe nagrađene nagradom “Fabijan Šovagović”, proglašene su Olivera Baljak za ulogu Bele u predstavi „Otočka terca“ u produkciji samostalne umetnice Ane Vilenica u saradnji s Centrom za kulturu Novi Vinodolski i Arijana Čulina za ulogu Fani u predstavi „55 kvadrata“ Ivane Vuković u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Split. Za najbolje lutkarsko glumačko ostvarenje ili glumačko ostvarenje u predstavama za decu i mlade nagradom “Nevenka Filipović” nagrađena je Zdenka Šustić za ulogu Veštice u predstavi „Ivica i Marica“ u produkciji Lutkarske scene „Ivana Brlić-Mažuranić“ Scena „I.B.M.“ iz Zagreba.