Predsednik Zoran Milanović izjavio je kako smatra da je datum 5. jul za održavanje izbora korektan, najavio je da ne planira primati u audijenciju svakoga ko je ušao u hrvatski parlament, te ponovio da možda neće ni izaći na izbore kako mu se ne bi pripisivala pristranost. Gostujući u Dnevniku NoveTv, predsednik Milanović je ponovio svoje uverenje kako ovo nije najbolji trenutak za izbore, jer je “zbog bremenitosti situacije, zbog nejasnoće, nepredvidljivosti nekih događaja važno imati i dalje izvršnu vlast”. Na izborima neće “ni za koga navijati”, napomenuo je, te još jednom naglasio kako razmatra mogućnost da zbog delikatnosti svoje pozicije uopšte i ne izađe na izbore, kako mu se ne bi mogla pripisivati pristranost. “Pitanje je hoću li uopšte glasati, jer taj glas može biti presudan. Ja sam pod posmatranjem sve vreme i pod lupom procene jesam li pristran ili ne. Zašto bih se doveo uopšte u situaciju da bilo kome kažem za koga sam glasao? Ja sam to već rekao pre desetak dana, kao mogućnost, da naprosto na taj način ne utičem”, rekao je, napomenuvši ipak kako “da vam kažem da ću glasati za neku stranku ekstremne desnice – znate da je to nemoguće”. Ponovio je da u odlučivanju kome će dati mandat za sastavljanje nove vlade neće imati konsultacije sa svakim posebno, naglasivši kako je važno da se s time ne odugovlači.a
Premijer i predsednik HDZ-a Andrej Plenković rekao je da HDZ ima vrlo jasnu poziciju da broj županija ostaje isti, ali da su u stranci vodili rasprave o modelima reformi na nivou opština. “Županije su struktura moderne i savremene Hrvatske. One su s nama od 1993. i imaju 27 godina tradicije. HDZ, koji je na prošlim izborima imao 13 od 20 župana, ima vrlo jasnu poziciju da županije ostaju. Tu nema dileme niti je ta tema ikada dolazila u pitanje”, rekao je Plenković nakon sednice Vlade, odgovarajući na pitanje zašto HDZ misli da je maloj državi poput Hrvatske i dalje potrebno 20 županija plus Grad Zagreb. Kada je reč o opštinama, istakao je da su na Nacionalnom veću stranke vodili rasprave gde je ministar uprave Ivan Malenica predlagao različite modele reformi na nivou opština. Neke od ideja su i manji broj lokalnih funkcionera na izborima 2021. godine. “Razumemo taj problem i idemo ga rešavati”, poručio je Plenković.
Ministarka nauake i obrazovanja Blaženka Divjak izjavila je da su škole od ponedeljka otvorene za svu decu te da je epidemiološki okvir takav da sva deca mogu u školu i da za svu decu mora biti mesta u školama. “Informacije koje dobijamo od direktora je da se očekuje da puno više dece bude u školama nego je to u ove dve nedelje. Ali za ove dve nedelje smo imali vrlo restriktivan epidemiološki okvir, a sada su upute epidemiologa takve da kažu da su deca jednako sigurna u školi kao i kod kuće. U vreme kada dete možete povesti u igraonicu, na igralište, na svadbu od 300 gostiju. Onda je sigurno da su u školi”, objasnila je Divjak.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo počeo je provoditi serološka testiranja koja bi trebala pokazati koliko je hrvatskih građana bilo u kontaktu s koronavirusom, a među dosadašnjih 100 obrađenih uzoraka dva su pozitivna. Uz pomoć 1100 tzv. testova ELISA – proveriće se koliko je ljudi imalo antitela, tj. koliko ih je bilo u kontaktu s koronavirusom, a da to nije ni znalo. Po rečima direktora Zavoda Krunoslava Capaka, za sada je obrađeno prvih sto uzoraka i to iz područja bliže okoline Zagreba. “Mi smo se nadali da ćemo danas imati 200 završenih, međutim, imali smo malo tehničkih teškoća, pa smo završili do sada 100. Od 100 imamo dva pozitivna”, objasnio je Capak. Obrađuju se uzorci pacijenata iz cele Hrvatske, a ako se u tim uzorcima pronađu antitela, to je znak da je ta osoba ranije bila u kontaktu s koronavirusom.
Vlada Republike Hrvatske juče je donela Odluku o provođenju privremene vanredne mere pomoći proizvođačima tovne junadi, tovnih svinja i janjadi za klanje s problemima u poslovanju uzrokovanih epidemijom bolesti COVID-19 te subjektima koji posluju u odobrenim objektima za klanje papkara. Ova vanredna mera pomoći vredna je 9 miliona kuna, a finansiraće se iz Državnog budžeta. Na gazdinstvima domaćih uzgajivača stoke nalazi se određen broj grla koja su u optimalnoj dobi i telesnoj težini za klanje ili su ju već prerasli, a čiji vlasnici zbog smanjene potražnje imaju problema s njihovim plasiranjem na tržište. Procena je da je u takvom statusu 4000 junadi, 6000 svinja i 8000 janjadi. Svakim daljnjim protekom vremena i odlaganjem klanja takva grla gube na kvaliteti i ceni, a daljnjim produženjem tova proizvođači troše sve veće količine stočne hrane te su neisporučena grla svakim danom sve veći trošak, koji nije uračunat u početne troškove proizvodnje. „Ministarstvo poljoprivrede prati stanje u sektoru i na tržištu te se trudimo detektovati poremećaje i ponuditi pravovremena rešenja. Svesni smo situacije u kojoj se nalaze naši uzgajivači stoke, provodimo niz mera, spremni smo i na interventni otkup viškova, a intenzivno komuniciramo s trgovačkim lancima koji posluju na području Hrvatske kako bi na svojim policama što više mesta dali domaćim proizvodima. Briga za hrvatsku poljoprivredu, a time i snabdevanje hranom i hrvatsku privredu u celini, zajednička je odgovornost svih učesnika u sektoru poljoprivrede i građana Hrvatske, koje i ovim putem pozivam da biraju najbolje i kupuju domaće “, istakla je ministarka poljoprivrede Marija Vučković. Sve temeljne mere, poput finansiranja plate i doprinosa, odlaganje poreznih davanja, osiguranja linija za obrtna sredstva i moratorijuma na kredite, koje je donela Vlada Hrvatske i na kojima je, između ostalih, radilo i Ministarstvo poljoprivrede, vrede za sektore poljoprivrede i ribarstva. Ukupna vrednost mera Ministarstva poljoprivrede kojima se nastoje ublažiti štete prouzrokovane širenjem pandemije COVID-19 iznosi 493,5 miliona kuna.
Potpredsednik Vlade i voditelj Nacionalnog štaba civilne zaštite Davor Božinović juče je na sednici Vlade izvestio da je u Hrvatsku od 13. do 21. maja ušlo više od 132 hiljade stranih državljana i gotovo 146 hiljada hrvatskih državljana. “Hrvatsku je u istom periodu napustilo 225 438 putnika, u jednakom omeru stranaca i hrvatskih državljana”, obavestio je Božinović. Podsetio je i da su granični prelazi otvoreni pre svega za državljane EU-a, a državljani trećih zemalja i dalje mogu samo pod određenim uslovima ući u Hrvatsku i prolaziti kroz nju. Preporuke su da se EU ne otvara prema trećim državama do 15. juna, dodao je Božinović. Hrvatska sada prolazi etapu koja je obeležena brojnim popuštanjima epidemioloških mera. To je i razlog da su snage civilne zaštite, u kojima je u početku bilo angažovano do 20 hiljada ljudi, u ovom trenutku smanjene na 10-ak hiljada zbog ukidanja karantina, e-propusnica te manjeg praćenja provođenja mera, rekao je Božinović. Upozorio je i kako broj novozaraženih u svetu i dalje raste, te da se u Hrvatskoj, da bi se zadržala povoljna situaciju, treba zadržati i odgovorno ponašanje.
Saobraćajna policija PU vukovarsko-sremske provodiće pojačanu kontrolu saobraćaja u noći sa subote na nedelju, 23. i 24. maja. Preventivno-represivna akcija provodiće se na svim saobraćajnicama naše županije, a biće posebno usmerena na suzbijanje prekršaja- vožnje pod uticajem alkohola i opojnih droga, ali i na druge teške prekršaje u saobraćaju koji su direktni uzročnici saobraćajnih nesreća. Svakodnevnim praćenjem događaja u saobraćaju na putevima, evidentno je da je popuštanjem mera za sprečavanje širenja koronavirusa pojačana konzumacija alkoholnih pića i upravljanje vozilima s prisutnošću alkohola u organizmu. Kako bi sprečili događanje i posledice nesreća, policijski službenici provodiće pojačanu kontrolu učesnika u saobraćaju na putevima i preduzimati represivne aktivnosti prema učesnicima u saobraćaju sa prisutnošću alkohola, opojnih droga i lekova u organizmu.