Srpska pravoslavna crkva i vernici koji poštuju Julijanski kalendar, danas obeležavaju Hristovo stradanje, Veliki petak, dan kada je Isus osuđen i razapet na Golgoti, žrtvujući se za sve ljude i spasenje sveta. Pravoslavni tog dana strogo poste, a mnogi ceo dan ništa ne jedu niti piju već tek uveče uzmu malo hleba i vode.U većini krajeva gde žive Srbi, na Veliki petak se farbaju jaja. Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije poručio je u Vaskšnjoj poslanici da je rat poraz i sramota svakog čoveka i pozvao na molitvu kako bi se u Ukrajini što pre i bezuslovno uspostavio mir. Svaki rat, bilo gde i bilo kada, proizvodi samo gubitnike i poraz je ljudskog dostojanstva, poraz je i sramota svakog čoveka kao ikone Božje, istakao je patrijarh Porfirije povodom Vaskrsa, koji SPC slavi u nedelju, 24. aprila. U poslanici na Veliki petak ukazao je na osećaj odgovornosti koji je među ljudima najpre potreban zbog sveopšte krize u svetu i činjenice da se plamen vojnih sukoba na prostorima Ukrajine pridružio onim drugim mestima na planetu gde postoji konflikt među državama, narodima i verama.
Kolonom sećanja od Memorijalnog muzeja do spomenika Kameni cvet i polaganjem venaca, delegacije Hrvatskog sabora, Vlade te nacionalnih manjina i antifašista danas su odale počast žrtvama ustaškog logora Jasenovac, na 77. godišnjicu proboja poslednjih zatvorenika. Koncentracioni logor Jasenovac postojao je 1337 dana, a Javna ustanova spomen područje Jasenovac prikupila je imena i podatke za 83 145 ubijenih, među kojima je najviše bilo Srba 47 627, Roma 16 173 i Jevreja 13 116. Predsednik Sabora Gordan Jandroković i premijer Andrej Plenković položili su vence kod spomenika, a vence i cveće položili su i predstavnici Saveza antifašističkih boraca i antifašista predvođeni Franjom Habulinom i bivšim hrvatskim predsednikom u dva mandata Stjepanom Mesićem, Srpskog narodnog veća predvođeni Miloradom Pupovcem, Saveza Roma u RH “Kali Sara” predvođeni Veljkom Kajtazijem, kao i župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak s načelnicom Jasenovca Marijom Mačković, te brojne druge delegacije i predstavnici preživelih i članovi porodica ubijenih logoraša. Predsednik Republike Zoran Milanović počast žrtvama ustaškoga logora Jasenovac odao je ranije sam, ne želeći da bude u koloni s članovima Vlade.
Milorad Pupovac odao je počast žrtvama ustaškoga logora Jasenovac na 77. godišnjicu proboja poslednjih zatvorenika logora. Odgovarajući novinarima na pitanja o strožim kaznama za pozdrav Za dom spremni, Pupovac je rekao da su započeli razgovor o tome kako da se reši pitanje sankcionisanja. To je prvi konkretan razgovor o tome. Verujem da ćemo doći do rešenja prihvatljivog svima. Dobro je da smo se pomakli u tom pogledu. Otvoreni smo za efikasna rešenja koja će početi menjati stanje. O praksama sudova pretpostavljam da imaju ujednačenu sudsku praksu definisanu odlukama Ustavnog suda. To je dovoljna osnova da sudovi ujednače praksu i svi koji tome trebaju da doprinesu, to trebaju da učine. Postoji austrijska i nemačka praksa, videćemo kakva će biti hrvatska”, odgovorio je na pitanje o eventualoj krivičnoj odgovornosti kao u Nemačkoj.
Istoričar Ivo Goldstein je gostujući na N1 TV govorio o Jasenovcu i trenutnoj političkoj klimi. Rekao je da nikako nije dobra poruka što se ne može organizovati jedistvena komemoracija u Jasenovcu. To više nije neposredno vezano uz tumačenje istorije ili šireg konteksta oko Jasenovca nego je to više pitanje odnosa u državnom vrhu. Međutim, čitava priča ima svoje repove, kompleksna je i ne može da završi na ovaj način. Ne svodi se sve na ‘Za dom spremni’, zabranu tog pozdrava, nego je stvar kompleksnija. Ona zadire malo dublje u hrvatsku istoriju, u proteklih 30 godina kada je počeo proces revizionizma, ustašofilije i neoustaštva i posledica toga je taj poklič. Dodao je da se politika mora jasno odrediti prema pozdravu “Za dom spremni”.“Citiraju se odluke Veća za suočavanje s prošlošću, koje su donesene pre 4 godine, ako ih pažljivo čitate, Veće nije bilo nikakav zakonodavni ni izvršni organ, ono je samo dalo sugestiju da se pozdrav zabrani i eventualno dozvoli u izuzetnim slučajevima. Sugerisalo je Vladi da naprave doličan pravni okvir. U četiri godine se ništa nije dogodilo, podsetio je Goldstein dodajući kako je problematično što pojedina ministarstva godinama finansiraju projekte, novine i knjige koji su jasno revizionistički i ustašofilski.
Grad Vukovar i Gradsko društvo Crvenog krsta organizovali su danas humanitarnu akciju za porodice iz Ukrajine, koje su smeštene na području Vukovara. S namerom da im pruže pomoć u teškim vremenima, ali i ulepšaju uskršnje praznike, Grad Vukovar i Crveni krst su za izbeglice iz Ukrajine s područja Vukovara obezbedili prikladne prehrambene pakete, a za najmlađe i pakete sa slatkišima. Pakete je uručio zamenik gradonačelnika Filip Sušac koji je tom prilikom istakao da Grad Vukovar kroz provođenje niza mera nastoji da pomogne izbeglicama iz Ukrajine, koje se nađu na našem području. U saradnji s gradskim ustanovama u kulturi, kao i sportskim klubovima, svim Ukrajincima koji to žele, omogućeno je besplatno korištenje njihovih usluga, a isto ćemo učiniti i po pitanju korištenja gradskih bazena. Grad Vukovar svojevremeno je pozvao građane Vukovara da u okviru svojih mogućnosti pomognu, a apelovali smo i na Vladu RH i nadležno ministarstvo da se, ukoliko se za to ukaže potreba na raspolaganje stavi Hostel Zagreb, odnosno nekadašnji Samački hotel, rekao je zamenik Sušac. Direktor GDCK Vukovar Vlatko Glavaš izrazio je zadovoljstvo što su u saradnji s Gradom Vukovarom proveli ovu humanitarnu akciju za ukrajinske porodice, kojih je u Vukovaru trenutno 16 sa 18-ero dece.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa zabeleženo 839 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a umrlo je sedam osoba, saopštio je danas Nacionalni štab civilne zaštite. Broj aktivnih slučajeva u zemlji danas je 4329, među njima je 479 pacijenata na bolničkom lečenju, dok je 22 najteže obolelih na respiratoru.