U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa su 103 nove pozitivne osobe na COVID-19, od kojih je 25 osoba iz Vinkovaca, 17 iz Županje, po 7 osoba iz Cerne i Vukovara, 6 iz Ivankova, po 5 osoba iz Starih Jankovaca i Vođinaca, 4 iz Štitara, po 3 osobe iz Andrijaševaca, Otoka i Slakovaca, po 2 iz Borova, Bošnjaka, Gradišta i Jarmine, te po 1 osoba iz još 10 mesta naše županije, a preminula je još jedna osoba. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 10 770, od kojih je 10 090 izlečenih, a preminulo je 210 osoba. Trenutno je u županiji 59 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 452 osobe, te je ukupno do sada testiranih na području županije 58 044. U samoizolaciji je 718 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 12 radnika iz sistema zdravstva, dok ih je šest u samoizolaciji. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 8 nastavnika i 22 učenika, a u samoizolaciji se nalazi 13 nastavnika i 186 učenika.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa zabeleženo 2885 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a umrlo je 46 osoba, saopštio je danas Nacionalni štab civilne zaštite. Na bolničkom lečenju je 2229 pacijenata, a među njima je 226 pacijenata na respiratoru. Broj umrlih od početka epidemije je 6738. Danas je u Hrvatskoj 16 116 aktivnih slučajeva zaraze, a u samoizolaciji je 33 940 osoba. U poslednja 24 časa testirano je 10 537 osoba. Od početka epidemije u Hrvatskoj ukupno je registrovano 316 308 osoba zaraženih koronavirusom. Oporavilo se 293 454 osobe, a od toga 2103 u poslednja 24 časa.
Predsednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković danas je u Jasenovcu osudio ustaški režim, izrazio poštovanje prema svakoj žrtvi te poručio da ustašku simboliku treba zakonski sankcionisati, ali i urediti odnos prema simbolima komunističkog režima, poput “crvene zvezde”. “Moramo jasno razdvojiti šta su simboli ustaškog režima, šta je nasledstvo Domovinskog rata, a isto tako odnos prema simbolima komunističkog režima moramo pravno urediti”, rekao je Jandroković nakon polaganja venaca u spomen na žrtve ovog ustaškog logora. Na pitanje kako tumači inicijativu Jevrejske opštine Zagreb za izmenom Krivičnog zakona i kažnjavanje ustaškog pozdrava “Za dom spremni”, rekao je da se o tome još nije razgovaralo, da sve simbole ustaškog režima treba zakonski sankcionisati, ali i znati razliku između ustaških simbola i simbolike HOS-a iz Domovinskog rata. Jandroković je rekao da bi voleo da svi koji učestvuju u tim raspravama budu istorijski objektivni i imaju razumevanja za žrtve sa svih strana. “Hrvatska istorija je bremenita, zato se svih ovih godina nisu našla adekvatna zakonska rešenja”, rekao je i ocenio da smo sada kao društvo dovoljno zreli da u demokratskoj raspravi argumentovano pronađemo rešenja koja će zaštititi svaku žrtvu i osuditi svaki zločinački i totalitarni sistem.
Bivši predsednik Republike Ivo Josipović izjavio je danas, povodom obeležavanja 76. godišnjice proboja poslednjih zarobljenika iz ustaškog logora Jasenovac, da je važno da su svi odali počast žrtvama uprkos tomu što nije bilo zajedničkog protokola državnog vrha. “Bez obzira na različitosti i različiti tajming dolaska, ipak su svi odali počast i to smatram važnim. Poruka bi bila snažnija da je državni vrh bio zajedno. Iz ovih ili onih razloga to se nije dogodilo, ali ne mislim da je to tema koja danas treba biti na stolu”, rekao je Josipović za N1 nakon polaganja venca u delegaciji predsednika Republike Zorana Milanovića. Na pitanje da li je konačno došlo vreme za potpunu zabranu ustaškog uzvika “Za dom spremni”, Josipović je poručio da je ono davno prošlo. “Mislim da je zaista vreme da se nedvosmisleno pa i krivičnio-pravnim merama zabrani promocija ustaštva, četništva i sličnih pokreta i režima”, ocenio je i naglasio da ne može postojati razlika između ustaškog “Za dom spremni” i “Za dom spremni” kada ga koristi HOS. “Uostalom, da je na neki način prisutna svest o tome šta je taj pozdrav, bez obzira šta je u nekom trenutku naše istorije neko mislio kada je taj simbol HOS-a napravljen, onda bi ga promenio, ostalo bi sve isto osim samog uzvika”, ocenio je Josipović, dodavši da treba razgovarati s veteranima HOS-a da bi im se objasnilo da drugačije ne može.
Koaliciji „Živim Vukovar” koju čine HNS, HSS i Aktivni nezavisni penzioneri danas je pristupila i stranka HSLS. Kandidat ove koalicije za gradonačelnika Vukovara Nenad Bučko je rekao da je motiv za saradnju sa ovom strankom bilo to što je predsednik HSLS-a i gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak uveo transparentnost gradskog budžeta, odnosno omogućio građanima uvid u finansije, što je cilj i koalicije Živim Vukovar ukoliko pobede na nadolazećim lokalnim izborima. Naveo je da je budžet Grada Vukovara više od 500 miliona kuna, što je mnogo više od Đakova koji ima isti broj stanovnika, a nešto manje od mnogo većeg Osijeka, te da građani imaju pravo znati na šta se troši toliki novac. Koalicioni sporazum je ispred HSLS-a potpisao potpredsednik ove stranke i predsednik županijskog veća HSLS-a Vukovarsko-sremske županije Ivan Žeko koji je rekao da su se pridružili koaliciji jer su prepoznali dobru ekipu te da očekuju da HSLS po prvi puta ima većnika u Gradskom veću Vukovara te da Vukovar bude grad u koji će se porodice vraćati, a ne iz njega odlaziti.
Načelnik opštine Borovo Zoran Baćanović juče je uručio 23 ugovora ukupne vrednosti 445 hiljada kuna, borovskim privrednicima i građanima koji su u Borovu kupili kuću. Reč je o drugom krugu dodele bespovratnih sredstava iz Programa poticanja privrede i stambenog zbrinjavanja u toj opštini, teškog nešto više od milion kuna. U prvom krugu, 10. marta uručeno je 28 ugovora, 20 za postojeće i dva za novoregistrovane privredne subjekte te šest ugovora za OPG-ove, čija je ukupna vrednost 440 hiljada kuna. Sada je uručeno 15 ugovora po 15 hiljada kuna za postojeće privrednike, dva ugovora po 20 hiljada kuna za novoregistrovane te šest ugovora za sufinansiranje stambenog zbrinjavanja, čija je vrednost 30 hiljada kuna po korisniku ili ukupno 445 hiljada kuna za ova 23 ugovora. Reč je o značajnim sredstvima, a Opština Borovo će i nadalje poticati razvoj privrede i poljoprivrede – rekao je načelnik Baćanović. Podsetio je da je javni poziv za stambeno zbrinjavanje, težak ukupno 300 hiljada kuna, i dalje otvoren, tako da još četiri porodice koje se odluče na kupovinu kuće u Borovu imaju priliku da ostvare pravo na bespovratna sredstva. Uručenju ugovora u velikoj sali Kulturnog centra Borovo prisustvovao je i predsednik Opštinskog veća opštine Borovo Srđan Jeremić koji je meštanima koji su ostvarili pravo na podrške čestitao na odobrenim bespovratnim sredstvima.