U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa su 103 nove pozitivne osobe na COVID-19, od kojih je 25 osoba iz Vinkovaca, 17 iz Županje, po 7 osoba iz Cerne i Vukovara, 6 iz Ivankova, po 5 osoba iz Starih Jankovaca i Vođinaca, 4 iz Štitara, po 3 osobe iz Andrijaševaca, Otoka i Slakovaca, po 2 iz Borova, Bošnjaka, Gradišta i Jarmine, te po 1 osoba iz još 10 mesta naše županije, a preminula je još jedna osoba. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 10 770, od kojih je 10 090 izlečenih, a preminulo je 210 osoba. Trenutno je u županiji 59 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 452 osobe, te je ukupno do sada testiranih na području županije 58 044. U samoizolaciji je 718 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 12 radnika iz sistema zdravstva, dok ih je šest u samoizolaciji. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 8 nastavnika i 22 učenika, a u samoizolaciji se nalazi 13 nastavnika i 186 učenika.
Ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuchs izjavio je juče da očekuje da će do kraja vakcinisanja biti vakcinisano oko 45 do 50 odsto prosvetnih radnika, naglasivši da je iznenađen njihovim slabim interesom za vakcinisanje koji se jako razlikuje i po županijama. Pre sastanka užeg kabineta Vlade, Fuchs je novinarima rekao da se po županijama razlikuje interes prosvetnih radnika za vakcinisanje protiv bolesti covid-19, pa je tako u jednoj županiji samo oko 16,6 odsto nastavnika iskazalo interes za vakcinisanje, dok je u drugoj interes oko 46 odsto. Dodao je i da je, prema evidencijama Ministarstva oko 12 odsto prosvetnih radnika i prebolelo covid-19 od početka pandemije te je najavio da će Ministarstvo i dalje akcijama poticati prosvetne radnike na vakcinisanje.
Premijer Andrej Plenković izjavio je danas, povodom obeležavanja 76. godišnjice proboja poslednjih zarobljenika iz ustaškog logora Jasenovac, da je NDH jedno od najtragičnijih perioda hrvatske istorije i poručio da je Vlada jasno protiv korištenja ustaških simbola. Plenković je venac položio s potpredsednicima Vlade Tomom Medvedom, Davorom Božinovićem i Borisom Miloševićem te ministrima Gordanom Grlićem Radmanom, Ninom Obuljen Koržinek i Ivanom Malenicom te istakao da su došli odati počast svim žrtvama režima NDH i strašnim zločinima koji su počinjeni u jasenovačkom logoru i u drugim logorima protiv Jevreja, Srba, Roma, Hrvata antifašista i demokrata. “To je sigurno jedno od najtragičnijih perioda hrvatske istorije i važno je da nove, mlade današnje generacije osveste te činjenice, da s njima budu upoznate, da ovo bude deo našeg obrazovnog sistema i da sve generacije nikada ne zaborave strašne zločine koji su se događali ovde i širom Evrope u sličnim logorima tokom Drugog svetskog rata, te da postoji jasna i zajednička osuda tih zločina”, poručio je premijer i dodao da će nastaviti dolaziti u Jasenovac s pijetetom i svešću da ovakve zločine ne smemo dozvoliti da se ikada ponove. Što se tiče izmene Zakona radi zabrane ustaških obeležja, Plenković je rekao da su oni već zabranjeni, a da je pitanje ujednačavanja sudske prakse i postupanja. “Svako ko zna nešto o našoj istoriji, o logoru Jasenovac, ko razume šta ti simboli znače za pripadnike jevrejskog naroda, pripadnike Srba, Roma, antifašista, razumeju da to nisu pojmovi koje treba koristiti”, poručio je Plenković. Vezano za inicijativu predsednika Koordinacije jevrejskih opština u Hrvatskoj Ognjena Krausa o zabrani ustaškog poziva “Za dom spremni”, rekao je da su o tome razgovarali i da će se o tome i dalje razgovarati te je naveo da je stav Vlade jasan i čvrst kada su u pitanju osuda zločina i nekorištenje takvih simbola.
Povodom današnje komemoracije u Jasenovcu predsednik Srpskog narodnog veća i lider SDSS Milorad Pupovac za Tanjug je rekao da će komemarcija biti održana u skladu sa epidemiološkim merama i da ona nema veze sa pitanjem odnosa prema jasenovačkim žrtvama te naglasio da je najvažnije da svi koji smatraju da treba budu kod Kamenog cveta dođu bez obzira na političke rasprave koje se vode u Hrvatskoj. Potrebno je, istakao je Pupovac, i da se svi uključe u raspravu šta treba činiti da to mesto ima zaslužen status u komemorativnim praksama u Hrvatskoj, obrazovnim školskim programima i medijskoj prezentaciji, kako Jasenovca tako i drugih logora i stratišta na prostoru nekada fašističke NDH. “Važno da nema negacije i revizionizma istorijskih činjenica kakav je taj logor bio, kakva mu je bila svrha, kojih razmera i karaktera je bio zločina počinjen od ustaša i njihovih podržavatelja fašističke Nemačke i Italije u uspostvljanju te države” , jasan je bio Pupovac.
Antifašistička liga danas je, povodom obeležavanja 76. godišnjice proboja logoraša iz ustaškog logora Jasenovac, upozorila na opasnost relativizacije ustaških simbola i zločinačkog karaktera ideja te pozvala na suprotstavljanje njihovom veličanju. “Za veliku većinu onih koji su patili i stradali u ustaškim logorima, od svake upaljene sveće ili donesenog cveta bila bi važnija naša opredeljenost i naša odlučnost da se suprotstavimo relativizaciji zločinačkog karaktera ideja koje su do njihovog stradanja vodile”, poručuje u saopštenju Antifašistička liga. Podsećaju da na opasnost takve relativizacije, “na impotentnost odgovornih državnih institucija” da se suprotstave veličanju notornih ustaških simbola poput “Za dom spremni” na koji upozoravaju godinama te pitaju šta se u međuvremenu, od prošlogodišnje komemoracije do danas dogodilo. Visoki prekršajni sud u Zagrebu doneo je, podsećaju, oslobađajuću presudu za Thompsona koji na svom koncertu uzvikuje “Za dom spremni”, uz obrazloženje da taj pozdrav nije ilegalan jer je na koncertu bila dobra atmosfera. Grupa Bad Blue Boysa iz Kustošije, u dobroj atmosferi na katolički praznik Tijelovo i uz uzvike “Ubij Srbina”, mahali su transparentom na kojem su pretnje srpskim ženama i deci. Svi su se, kažu, zgražali nad vulgarnošću balavih ustašofila, nad količinom primitivnosti i mržnje, a novine su psovku pisale s tačkicama. “No zapravo bi s tačkicama trebalo pisati mnoge izjave političara, biskupa, akademika, sudija, novinara, koje godinama stvaraju duh u kojem ovakvi “cvetovi zla” prirodno proklijaju”, navodi se u saopštenju Antifašističke lige. Podsećaju i na slučaj mladića iz Kutine koji je pucao iz kalašnjikova po sedištu Vlade s namerom da ubije predsednika Vlade ili već nekoga ko naiđe. Ubrzo se, dodaju, pokazuje da su na njegov svetonazor i konačnu odluku da se obračuna s “hrvatskim izdajicama koji su išli u koaliciju sa Srbima”, presudnu ulogu imali neki članovi HSP-a i HOS-a. “Sve to pokazuje da sećanje na žrtve ustaške ideologije i odnosa prema njoj nema samo veze s prošlošću Hrvatske nego i s njenom sadašnjošću i budućnošću”, poručuje Antifašistička liga u saopštenju koje potpisuje predsednik Zoran Pusić.