Premijer Andrej Plenković poručio je na petu godišnju zagrebačkog zemljotresa da će nastaviti da radi predano kako bi što pre završili obnovu i osigurali sigurniji i otporniji Zagreb, a prisetio se i 15-godišnje žrtve te zahvalio službama i građanima, koji su pokazali neverovatnu solidarnost. Izrazio zahvalnost svima, koji su odmah reagovali – vatrogascima, policiji, civilnoj zaštiti, zdravstvenim radnicima, vojsci, inženjerima, ali i brojnim građanima koji su, uprkos pandemiji i vlastitim problemima pokazali solidarnost, hrabrost i zajedništvo. Samo nekoliko meseci kasnije, podsetio je premijer, Baniju je pogodio još razorniji zemljotres, dodatno oštetivši mnoge već ranije pogođene objekte u Zagrebu. Tada smo znali da deset sekundi zemljotresa znači deset godina obnove. Ipak, nismo se zadovoljili pukim vraćanjem objekata u prvobitno stanje – odlučili smo se za temeljitu, dugoročnu i sigurniju obnovu, napomenuo je Plenković. Naglasio je da se danas provodi celovita konstrukcijska obnova prema najmodernijim protivzemljotresnim standardima čime, ne samo da obnavljaju kuće, škole, vrtiće, fakultete i bolnice, već stvaraju sigurnije okruženje za generacije koje dolaze.
ZVO je u u saradnji sa Kancelarijom za ljudska prava i prava nacionalnih manjina juče organizovalo savetovanje o uslovima finansiranja aktivnosti u skladu sa Operativnim programima nacionalnih manjina za period od 2024.-2028. godine. Savetovanje je vodio direktor Kancelarije za ljudska prava i prava za nacionalnih manjina, Alen Tahiri sa saradnicom, Klaudijom Kregar Orešković. Neophodan je nivo saglasnosti, koji će da omogućiti nesmetano potpisivanje svih ugovora za 2025. godinu, kako bi srpska zajednica na području istočne Hrvatske mogla da realizuje sve projekte, koji su važni za ovdašnje stanovništvo, rekao je direktor Kancelarije za ljudska prava i prava nacionalnih manjina. Ove godine za provođenje Operativnog programa obezbeđeno je 65 miliona evra. Sa strane je možda reč o velikom iznosu, ali su istovremeno i potrebe na terenu velike, rekao je Tahiri. Ukazao je da u proteklom periodu nije bilo političke volje za ovu nacionalnu manjinu i trebaće sigurno vremena da se postigne jednakost u svim segmentima živpta, poručio je šef vladine Kancelarije za nacionalne manjine. Gotovo 200 partnera sa Zajedničkim većem opština Vukovar provodi programe koji doprinose očuvanju kulturnog, verskog, jezičkog i nacionalnog identiteta pripadnika srpske zajednice.Budžet za ovu godinu je blizu 2 miliona evra za tekuće poslovanje i dodatnih 2,2 miliona evra za kapitalna ulaganja, naglasio je Drakulić. Značajan iznos i povećanje u odnosu na prošlu godinu, značajan rad zastupnika u nacionalnih manjina kao i partnerski odnsos sa Kancelarijom kako bi taj novac što kvalitetnije uložili u zajednicu sa ciljem očuvanja kulturnog, verskog i nacionalnog identiteta i jačanje kapaciteta naših organizacija i partnera, naglasio je Drakulić. Savetovanju su prisustvovali saborska zastupnica, Dragana Jeckov, direktori Srpskog doma i Srpskog kulturnog centra, predstavnici opština i manjinskih veća sa prostora delovanja ZVO. Zastupnica SDSS-a složila se da su sredstva u okviru programa značajno povećana, i da je s opbzirom na brojnost i organizovanost i najveći deo usmeren na srpsku nacionalnu manjinu. U saradnji sa svim krovnim organizacijama Srba u Hrvatskoj i njihovim partnerima, a to je nekoliko stotina udruženja, uočena je drugačija vrsta potreba, odnosno neophodnost njihovog finansiranja. Jeckov ih je svrstala u tri kategorije- od socijalnih programa, finansiranja sortskih kolektiva do programa očuvanja kulturne baštine.
Članovi Udruženja osoba s invaliditetom Vuka Vukovar obeležili su u ogranku Gradske biblioteke u Borovu naselju desetu godišnjicu rada i Nacionalni dan invalida rada. Na svečanosti je predstavljen rad udruženja uz prikazivanje kratkog filma. Predsednik Vuke, Đorđe Bošnjak podsetio je da su počeci rada bili teški zbog nedostatka prostora, opreme, a ni ljudi, koji bi vodili udruženje, dok danas imaju sve uslove za rad. Osnovni zadatak udruženja je da različitim aktivnostima i projekte pomažu osobama s invaliditetom. Između ostalih projekata, provode projekat Zaželi, u okviru kojeg je 15 žena zaposleno da brine o 112 korisnika, a tu su i projekti Pružaoci usluga lične asistencije, Ritam inkluzije, S osmehom stariti i Lakše do cilja, nabrojao je Bošnjak dodajući da udruženje broji 140 članova, dok je od samogh početka kroz isto prošlo 180 osoba.
Grad Vukovar će 3. i 4. maja biti domaćin jednog od najznačajnijih kulturno-turističkih događaja u Hrvatskoj – Festivalu “SVI zaJEDNO HRVATSKO NAJ, saopšteno je iz gradske uprave. Festival koji svake godine privuče hiljade posetilaca iz svih krajeva Hrvatske, ali i regiona, a ove godine to je njegovo sedmo izdanje zaredom. Svečanost otvaranja je na sam Dan grada Vukovara, 3. maja. Prvi put biće održano na atraktivnoj lokaciji, ispod Vukovarskog vodotornja. Nova lokacija nosi posebnu simboliku, a uz spomenutu novinu, Festival je ove godine u prvom redu posvećen deci i mladima, kroz programske sadržaja a pod motom „Mladi čuvari baštine“ i „Mali kreativci“. Kroz dva festivalska dana, posetioce očekuje više od 20 različitih programa na nekoliko lokacija u gradu, uključujući Trg Republike Hrvatske, gradski korzo, Vukovarski vodotoranj i druge atraktivne lokacije. Organizatori Festivala su Grad Vukovar, Turistička zajednica, agencija Organizatori bez granica i Hrvatska kuća „Materina priča.
Utakmicom u Sesvetama juče je počelo 23. kolo Supersport Prve fudbaleske lige Hrvatske. Trenutno trećeplasirana ekipa prvenstva ugostila je BSK iz Bijelog Brda. Prvo poluvreme završeno je bez golova dok je u drugom jedini go na utakmici postigao gostujući igrač Ajdin Mujagić. BSK se tako sa nova tri boda približio ekipama na sredini tabele, odnosno trenutno je na 9. mestu sa 28 bodova dok „najbliži” konkurenti trenutno imaju po 29,30 i 31 bod. Ostale utakmice ovog kola igraju se danas i sutra. Vukovar danas od 15 časova na domaćem terenu dočekuje ekipu „Croatia” Zmijavci, a Cibalia „kod kuće”, pola časa kasnije igra sa ekipom Zrinski osječko.