Ministar rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike Marin Piletić uručio je u Vinkovcima 39 Ugovora o dodeljivanju bespovratnih sredstava u okviru projekta „Zaželi- prevencija institucionalizacije“, od ukupno 111 projekata, koliko ih je u četvrtoj fazi programa, čija je ukupna vrednost 101 milion evra, a financirana se sredstvima Evropskog socijalnog fonda plus. Kroz navedene ugovore biće zaposleno gotovo 900 žena/muškaraca, koji će da pružaju uslugu pomoći i podrške za više od 5 400 osoba starijih od 65 godina ili osoba s invaliditetom. Ugovor je, između ostalih, uručen i direktoru Gradskog društva Crvenog krsta Vukovar, Vlatku Glavašu. Ukupna vrednost sredstava je 1,2 miliona evra, a kroz projekat će biti zaposleno 25 osoba, koje će pomoć pružati za najmanje 150 korisnika na području grada Vukovara. Glavaš je rekao da je u toku priprema poziva za prijave na projekat te najavio da bi realizacija trebala da počne u roku od mesec i po dana. Novost u ovoj fazi projekta je da osim nezaposlenih žena sada mogu da se zaposle i muškarci.
Čelnica Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Nada Lovrić rekla je juče da će, ne ispuni li Vlada njihove predloge na uredbu o koeficijentima, odgovoriti vlastitim protestom, sigurno ne u kombinaciji sa sindikatom Preporod, jer, kako je rekla, nemaju iste ciljeve ni interese. Ne ispune li se u potpunosti naši prijedlozi, koji su razboriti, ali i zahtevni za Vladu, sindikat će odgovoriti vlastitim protestom, rekla je Lovrićeva odgovarajući na pitanje da li nameravaju da se odazuvu poslednjim pozivima Preporoda da im se pridruže u akcijama. Dodala je da je njihov zahtev prebacivanje nosioca službe u viši platni razred. Trenutno su u sedmom platnom razredu s predloženim koeficijentom od 1,97, a traže prebacivanje u osmi razred, odnosno koeficijent od 2,01 do 2,30., s čime bi, tvrdi Lovrićeva, umesto 13 odsto dobili 15 procentno povećanje plate, što im je i bilo cilj.
Gradsko veće Osijeka planira takođe da izglasa prihvaćanje sklapanja vansudske nagodbe s trgovačkim društvima Saubermacher i Strabag, oba sa sedištem u Austriji, i zagrebačkom firmom Z.I.P.O.S. te im isplati iznos od 3, 9 miliona evra. Na taj će način biti zaključen jedan od nikada do kraja razjašnjenih poslovnih poteza, odnosno o nameri nekoliko gradova za gradnjom zajedničkog odlagališta otpada. Naime, 2001.godine gradovi Osijek, Beli Manastir, Vinkovci, Vukovar i Županja osnovali su Javnu ustanovu za zbrinjavanje otpada istočne Slavonije (ZOIS) s namerom gradnje regionalnog odlagališta otpada na prostoru opštine Antunovac, odnosno na pustari Orlovnjak. Za izvođača odlagališta dve godine posle izabrana je somenuta zagrebačka firma, kao konzorcijum dve austrijske, s kojima je ugovorena gradnja odlagališta i potpisani ugovori, ali je vrlo brzo postalo sporno što je ugovorena obaveza na “proizvodnju” i plaćanje zbrinjavanja minimalne količine od 50 hiljada tona otpada godišnje. Ukoliko ga bude manje, gradovi će plaćati penale, a to je već tada bilo suprotno politici smanjivanja količina komunalnog otpada. Prema prihvaćenim nagodbama, obaveza Osijeka bila bi spoemenztih 3, 9 miliona, Vinkovaca 2,1, Vukovara 1,45 miliona te Županje 930 hiljada i Belog Manastira 625 hiljada evra.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za penziono osiguranje i Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, ukupan broj zaposlenih u Hrvatskoj, na kraju januara ove godine bio je više od 1, 6 miliona građana. U ukupnom broju nezaposlenih osoba u januaru 2024. godine 2374 osobe (16,1 %) tražile su posao prvi put, odnosno 31 osoba (1,3 %) manje nego prethodnog meseca i 62 osobe (2,5 %) manje nego u januaru 2023. U spomenutom mesecu ove godine, poslodavci su prijavili 1724 slobodna radna mesta, 983 više nego u decembru 2023. Najveći broj slobodnih radnih mesta, odnosno svako peto, oglasili su poslodavci iz građevinarstva.
Ekonomski analitičar Ljubo Jurčić je govoreći o premijerovoj izjavi da Hrvati nikad nisu živeli bolje, na N1 TV rekao da je ta izjava tačna, ukoliko se gleda samo kroz prizmu statistike. Pojasnio je da smo mi na proseku 15 000 evra po glavi stanovnika godišnje, a Evropa na 40 000. Rasle su i cene i dohodak. Dohodak uvek raste nakon cena. Plate će nekada stići cene, ali to je u proseku dve godine. Za te dve godine smo izgubili jedan deo standarda”, rekao je ekonomski analitičar podsetivši da su plate u Hrvatskoj tri puta niže od plata u drugim zemljama Evrope, u kojoj i mi živimo. Upozorio je da problem postaje i cena hrane, koja se priprema kod kuće. Sve je dva, tri puta skuplje, samo postoji privid jer je nešto pre koštalo osam kuna, a danas je četiri evra. Standard hrvatskih građana je drastično pao, zaključio je Jurčić.
Zavičajno udruženje Srba Ozrena i Posavine iz Borova ove godine proslaviće 15 godina postojanja i rada i jedno je od najbrojnijih i najaktivnih udruženja u tom mestu, rečeno je na godišnjoj izveštajnoj skupštini društva, koja je održana sinoć u Kulturnom centru Borovo. Na skupštini je usvojen izveštaj od radu za prošlu i plan i program rada i finansijski plan za ovu godinu. Predsednik ZUSOP-a Rajko Lukić istakao je zadovoljstvo radom u prošloj godini, koju je obeležio veliki broj aktivnosti. Prošle godine učestvovali su na 26 manifestacija, niz programa i putovanja. Osim nastupa u Borovu i okolini, svoju tradiciju i običaje predstavili su nedavno i na “Sajmu zavičaja” u Novom Sadu, učestvovali su na Međunarodnoj smotri folklora u Čečavi, putovali na Ozren i Zlatibor, istakao je tom prilikom predsednik Udruženja. Zahvalio se tom prilikom na podršci u radu nekadašnjem generalnom konzulu Republike Srbije u Vukovaru Aleksandru Nakiću, Opštini Borovo, koja sufinansira rad ZUSOP-a te drugim sponzorima. Rad skupštine i udruženja svojim su prisustvom podržali saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov, zamenik vukovarsko-sremskog župana, Srđan Jeremić i načelnik Opštine Borovo, Zoran Baćanović.