Svi učenici srednjih škola, kojima je osnivač Vukovarsko-sremska županija danas su se vratili u školske klupe i nastavu će ubuduće pohađati u učionicama. Takva odluka donesena je u skladu sa epidemiološkom situacijom i preporukom Štaba civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije i županijskog Zavoda za javno zdravstvo.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je jedna nova pozitivna osoba na COVID-19 iz Vukovara, a preminulih osoba nema. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih u našoj županiji je 8663, od kojih je 8349 izlečeno, a 192 osobe su preminule. Trenutno je u županiji 31 osoba hospitalizovana zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 28 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 43 529. U samoizolaciji je 471 osoba, a policija je tokom vikenda evidentirala 11 kršenja mere samoizolacije za koje su počiniocima izdani prekršajni nalozi u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji su pozitivna 4 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji je jedan lekar. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 3 učenika i 4 nastavnika, a u samoizolaciji se nalaze 3 nastavnika i 69 učenika.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa u Hrvatskoj su potvrđena 72 nova slučaja zaraze koronavirusom, a umrlo je 20 osoba, saopštio je danas Nacionalni štab Civilne zaštite. U Hrvatskoj je trenutno 2111 aktivnih slučajeva zaraze koronavirusom. Među njima su 792 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 68 pacijenata. U samoizolaciji je trenutno 11 267 osoba. Do danas je ukupno testirano 1 306 694 ljudi, od čega 2242 u poslednja 24 sata. Od 25. februara, kada je registrovan prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas je ukupno zabeleženo 240 017 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 5449 preminulo, ukupno se oporavilo 232 457 osoba od toga 312 u poslednja 24 časa.
Inspektori direkcije civilne zaštite, od sredine marta 2020. do 14. februara ove godine obavili su čak 149.583 inspekcijska kontrola o pridržavanju epidemioloških mera a te izdali 6462 usmena upozorenja za otklanjanje nedostataka i nepravilnosti. Tokom kontrola podneli su 192 prekršajna naloga protiv pravnih i odgovornih lica u pravnim licima te pet prekršajnih naloga protiv fizičkih osoba, gde je određena novčana kazna u iznosu od 500 kuna, u skladu sa ovlaštenjima iz Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti. Od početka primene izmena i dopuna Zakona o zaštiti od zaraznih bolesti do 15. februara policija je izdala 1139 upozorenja za nenošenje maski i 311 novčanih kazni. Novčana kazna za nenošenje maske je 500 kuna, međutim, ukoliko se plati odmah, iznosi je smanjen na 250 kuna
Tokom 2020. u svih 46 hrvatskih bolnica zabeležen je minus od 110 957 manje obrađenih slučajeva i napravljenih zahvata nego u 2019., kada su iste bolnice pružile ukupno 549 957 pregleda, terapija, zahvata i drugih usluga, piše današnji Jutarnji list. Epidemiološke mere s ciljem sprečavanja širenja zaraze u bolničkom sistemu dovele su u 2020. do 20 procentnog pada obrađenih slučajeva, što otvara pitanje zdravstvenih posledica za pacijente koji nisu na vreme obavili pregled, dobili dijagnozu ili primili odgovarajuću terapiju, zahvat ili medicinski savet. Teško je proceniti koji se broj pacijenata koji nisu primljeni u javnim bolnicama snašao tako što je zatražio medicinsku uslugu u privatnim zdravstvenim institucijama, ali upućeni navode kako su pojedine privatne klinike beležile vrlo visoki rast, piše Jutarnji.
Centar za suočavanje s prošlošću Documenta i Centar za mir, nenasilje i ljudska prava iz Osijeka upozorili su danas na sporost procesuiranja ratnih zločina, istakavši kako su ti krivični postupci od posebne važnosti jer garantuju žrtvama ostvarivanje pravde. Dvae udruženja problem sporog procesuiranja ratnih zločina istakla su povodom Evropskog dana žrtava krivičnih dela.Upozorili su kako se tokom 2020. godine ročišta nisu zakazivala u brojnim postupcima za ratne zločine.”Reč je o krivičnim postupcima za dela ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti u fazi rasprave.U većini se dokazni postupci provode po dve-tri godine, pa i duže. Zbog proteka zakonskog roka, rasprave vrlo često započinju ispočetka pa se svedoci, koji su već više puta saslušavani, pozivaju da ponovo svedoče”, navedeno je, između ostalog u saopštenju.