U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je jedna nova pozitivna osoba na COVID-19 iz Vukovara, a preminulih osoba nema. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih u našoj županiji je 8663, od kojih je 8349 izlečeno, a 192 osobe su preminule. Trenutno je u županiji 31 osoba hospitalizovana zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 28 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 43 529. U samoizolaciji je 471 osoba, a policija je tokom vikenda evidentirala 11 kršenja mere samoizolacije za koje su počiniocima izdani prekršajni nalozi u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji su pozitivna 4 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji je jedan lekar. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 3 učenika i 4 nastavnika, a u samoizolaciji se nalaze 3 nastavnika i 69 učenika.
Tokom 2020. u svih 46 hrvatskih bolnica zabeležen je minus od 110 957 manje obrađenih slučajeva i napravljenih zahvata nego u 2019., kada su iste bolnice pružile ukupno 549 957 pregleda, terapija, zahvata i drugih usluga, piše današnji Jutarnji list. Epidemiološke mere s ciljem sprečavanja širenja zaraze u bolničkom sistemu dovele su u 2020. do 20 procentnog pada obrađenih slučajeva, što otvara pitanje zdravstvenih posledica za pacijente koji nisu na vreme obavili pregled, dobili dijagnozu ili primili odgovarajuću terapiju, zahvat ili medicinski savet. Teško je proceniti koji se broj pacijenata koji nisu primljeni u javnim bolnicama snašao tako što je zatražio medicinsku uslugu u privatnim zdravstvenim institucijama, ali upućeni navode kako su pojedine privatne klinike beležile vrlo visoki rast, piše Jutarnji.
Uprava za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu pokrenula je kampanju za očuvanje srpskog jezika, povodom Međunarodnog dana očuvanja maternjeg jezika, 21. februara. Više spotova, u kojima različitim narečjima, srpskim jezikom govore Srbi iz cele Srbije, od Kosova i Metohije do Vojvodine i iz regiona – Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, kao i iz dijaspore, biće emitovano na RTS-u, kao i na društvenim mrežama. Arno Gujon, direktor Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu, rekao je da je srpski jezik bogat i raznovrstan, da nije najlakši za učenje, ali da je jedan od najlepših. „Namera nam je da, u godini kada se u okruženju provodi popis stanovništva, čiji je jedan od ključnih elemenata baš maternji jezik, podignemo svest o značaju srpskog jezika. Mi ne možemo da utičemo na to kako će drugi nazivati svoj jezik, ali možemo da utičemo na to kako ćemo mi sačuvati svoj. U dijaspori je, s druge strane, srpski jezik osnovna nit koja povezuje čitavu zajednicu. Ako se jezik zaboravi, ta nit se prekida i gubi se deo identiteta. Svaki Srbin, pogotovo pripadnik druge ili treće generacije u inostranstvu, koji pored jezika države u kojoj živi, zna i srpski jezik, predstavlja most između Srbije i sveta i bogatstvo za sve nas“, poručio je Gujon. Članice Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu od 1999. godine obeležavaju 21. februara Međunarodni dan maternjeg jezika kako bi promovisale jezičku i kulturnu raznovrsnost, kao i višejezičnost.
S obzirom na veliku posećenost Sportskih objekata Vukovar pojavila se potreba za građenjem dodatnih parkirališnih mesta na Trgu Dražena Petrovića. Prema rečima gradonačelnika Vukovara Ivana Penave to je i prepoznato te se krenulo u investiciju građenja novog parkinga, vrednu gotovo 1,1 milion kuna. Građenjem novog parkinga obezbediće se 66 dodatnih parkirnih mesta za potrebe korisnika usluga Sportskih objekata Vukovar, od kojih će 8 biti rezervisano za osobe s invaliditetom. Novi parking biće opremljen i uličnom rasvetom i dodatnim hortikulturnim uređenjem, a kraj radova predviđen je za april ove godine.
Udruženje za osobe s intelektualnim oštećenjem „Golubica“ Vukovar u saradnji sa Volonterskim centrom Vukovar i Centrom za inkluziju i podršku u zajednici Pula proteklog vikenda je organizovalo besplatne edukacije na temu „Inkluzivno volontiranje“, „Menadžment volontera” i „Obuka volontera“ u sklopu projekta „Društveni centar IN – mreža podrške za decu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom grada Vukovara“. Korisnik projekta je Udruženje roditelja dece s teškoćama u razvoju Vukovarski leptirići u partnerstvu s Udruženjem za osobe s intelektualnim oštećenjem „Golubica“ Vukovar, Udruženjem osoba s invaliditetom „VUKA“ Vukovar i Gradom Vukovarom. Edukacije su održane u prostorijama Udruženja Vukovarski leptirići, a na istima su prisustvovali predstavnici organizacija civilnog društva i javnih ustanova i to predstavnici OŠ Nikola Andrić Vukovar, Gradske biblioteke Vukovar, Konjičkog kluba Dunavski raj, Udruženja „Ko se boji sutra još?“, Udruženja osoba s intelektualnim teškoćama „Suncokret“ Nova Gradiška, volonteri i zaposleni Udruženja Vukovarski leptirići, Vuka i Golubica Vukovar. Edukacije su bile namenjene organizacijama koje rade s osobama s invaliditetom i budućim volonterima. Edukaciju „Inkluzivno volontiranje“ vodio je predstavnik Centra za inkluziju i podršku u zajednici Pula, Ozren Catela, dok je edukacije „Menadžment volontera“ i „Obuka volontera“ vodio predstavnik Volonterskog centra Vukovar, Goran Jelenić.
U Šarengradu je u subotu u 11 časova i 55 minuta održan mirni protest za zabranu saobraćanja velikih teretnih vozila državnom cestom D2 između Vukovara i Iloka, na čijoj se trasi nalazi i Šarengrad. Meštani ovog mesta protestvovali su zbog činjenice da strani kamioni izbegavaju detaljan pregled na Bajakovu i zato prelaze granicu u Iloku te su saobraćaj za teretna vozila prekinuli na sat vremena. Predsednik Mesnog odbora Šarengrad Pero Ćorić istakao je da postoji pravilnik koji reguliše pitanje saobraćaja na državnim cestama te kako je njime obuhvaćeno 75 odsto saobraćaja na ovoj i na više od 30 saobraćajnica u Hrvatskoj. Tražimo hitnu odluku na temelju koje bi državnom cestom D2 između Vukovara i Iloka, uključujući i ta dva naselja, bilo zabranjeno saobraćanje teretnih vozila čija najveća dopuštena masa prelazi 7,5 tona – rekao je Ćorić i dodao da je državnom cestom od Iloka do Vukovara 2020. godine prošlo više od 161 hiljade teretnih vozila. Njihov dnevni prosek varira od 400 vozila u avgustu do 800 u decembru. Važno je spomenuti da privredni oporavak ovog kraja zavisi o razvoju turizma, a svedočimo da je ovih dana zbog velikog i loše regulisanog saobraćaja cikloturistima i korisnicima međunarodne biciklističke rute EvroVelo6 ponuđena sigurnija alternativna ruta od Sotina do Lovasa, a zatim preko Bapske do Šarengrada – rekao je Ćorić. Meštani Šarengrada najavili su još jedan protest za desetak dana.