
U organizaciji županijskog saveza sportova i Sportske redakcije Plave vinkovačke televizije u Hrvatskom domu u Vukovaru održana je svečanost dodele nagrada najboljim sportistima i sportskim kolektivima Vukovarsko-sremske županije za 2019. godinu. Sportistima i gostima se obratio zamenik gradonačelnika Grada Vukovara Marijan Pavliček istakavši kako je Grad Vukovar prepoznao značaj sporta za mlade i zato iz Budžeta na godišnjem nivou izdvaja velika sredstva za tu namenu. „Od ove godine zahvaljujući sredstvima Evropske unije krećemo u rekonstrukciju atletskog stadiona nedaleko od centra Vukovara, koji će dobiti svu opremu i sadržaje te verujemo da će upravo kroz ovakav način podrške sportistima i klubovima od strane Grada Vukovara doprineti ostvarivanju vrhunskih rezultata“, rekao je Pavliček te čestitao svim dobitnicima i izrazio nadu kako će nagrade biti daljnji poticaj za uspešne rezultate na ponos svih u Vukovarsko-sremskoj županiji. Dobitnici ovogodišnjih nagrada su: Perspektivna sportistkinja – Ana Crnjac, Klub dizača tegova Vukovar, posebna plaketa za ostvarene rezultate – Nikolina Josipović, Atletski klub Cibalia Vinkovci. Perspektivni sportista – Ivan Draganić, Karate klub Vukovar, posebna plaketa za ostvarene rezultate – Stjepan Dabić, Šahovski klub Vinkovci. Najbolja sportistkinja – Magdalena Đekić, Atletski klub Cibalia Vinkovci, najbolja sportistkinja s invaliditetom – Eva Blažević, Atletski klub Osoba s invaliditetom Vinkovci. Najbolji sportista – Ante Brkić, Šahovski klub Vinkovci, posebna plaketa za ostvarene rezultate – Duje Dragun, malofudbalski klub Aurelia Futsal. Najbolja ekipa – ŽOK ENNA Vukovar, posebna plaketa za ostvarene rezultate – duo bez kormilara Hrvatskog veslačkog kluba Vukovar, Mihaela Mihaljević i Agata Vrančić. Za najbolju ekipu proglašen je rukometni klub Spačva Vinkovci. Posebne plakete dodeljene su dugogodišnjem vukovarskom sportskom radniku Vjekoslavu Karauli za doprinos u razvoju sporta te fudbalskom klubu Graničar iz Županje povodom 100 godišnjice delovanja.
Nakon održane sednice Županijske skupštine Vukovarsko-sremske, na kojoj je donesena Odluka o davanju saglasnosti na Odluku o davanju u zakup poslovnog prostora Doma zdravlja Vukovar, Živi zid Vukovarsko – sremske županije oglasio se saopštenjem za javnost. Koordinator Živog zida za našu županiju Pavao Josić navodi kako je na taj način sklopljeni ugovori o najmu za poslovni prostor u zgradi Doma zdravlja Vukovar i u Sotinu za 27 500 kuna godišnje. U saopštenju Josić navodi kako uprkos javno dostupnim informacijama o cenama i uslovima pod kojima se daju u najam ordinacije u Domovima zdravlja drugih županija, ni županijski pročelnik za zdravstvo ni direktor Doma zdravlja Vukovar, ali ni županijski većnici vladajućih stranaka nisu si dali truda da saznaju cene i uslove najma nego bespogovorno prihvataju navedenu astronomsku cenu uprkos činjenici da lekari i medicinske sestre odlaze iz Vukovarsko-sremske županije. „Je li normalno da se u našoj raseljenoj županiji, opustošenoj na najrazličitije načine, predlažu ovakve sramotne cifre za lekare. Jesu li većnici i HDZ-ovci uopšte svesni činjenice da je većina stanovništva naše županije starije životne dobi, da nam je stanovništvo bolesno, da živi u siromaštvu, loše se hrani, da si većina ne može priuštiti kvalitetan i zdrav život kao ni lekove i da jako zavise o primarnoj zdravstvenoj zaštiti!? Jesu li svesni deficita lekara? Donoseći ovakve odluke, dokazuju da nisu i da ih ne zanima. Sve dok jednog dana i sami ne budu u situaciji da čekaju da ih preopterećena lekarska ordinacija primi zbog bolesti, jer su drugi lekari koji se ne daju reketariti otišli iz ovog kraja, neće ni shvatiti ni razumeti“, navodi Josić.
Hrvatski sabor je za idući petak odložio glasanje o 20-ak tačaka, među kojima je i zakonski predlog koji uređuje popis stanovništva na proleće iduće godine. U izjašnjavanju o tom predlogu pale su teške reči, a troje zastupnika SDSS-a napustilo je sabornicu. “Kolege iz Kluba HDZ-a informisale su me da će Klub nacionalnih manjina provesti dodatne konsultacije, pa ćemo glasati idući petak”, najavio je predsednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković nakon pauze. Sve je krenulo kod izjašnjavanja o amandmanima koje je na zakon o popisu stanovništva podneo Klub manjina. Amandmane je prvo odbio Vladin predstavnik, pa zastupnici, a onda je Vladimir Bilek zatražio pauzu kako bi se Klub dogovorio o načinu glasanja o samom zakonu. Temperaturu je podigao Hrvoje Zekanović (Hrast) izjavom da će biti zanimljivo pratiti kako će “hrvatsko-srpska trgovačka koalicija” rešiti nastali problem, te hoće li udovoljiti Miloradu Pupovcu (SDSS) i njegovoj “ekipici”. “Možda bi najbolje bilo da se popisivanje radi u Srbiji, pa da Pupovac nema troškova prevoza ljudi”, izjavio je Zekanović zaključivši kako “preti velika opasnost da će, zahvaljujući ovom zakonu i spomenutoj koaliciji, sutra u Vukovaru možda biti nešto više Srba nego što ih stvarno ima”. Predsednik Sabora ga je upozorio da klub ne zove “društvancem”, poručio kako su njegove konstrukcije neprihvatljive, ali mu neće dati opomenu jer “svako govori kako smatra da je najbolje, a građani će proceniti”.
Sudije Odeljenja za prekršaje protiv javnog reda i mira i javne sigurnosti Visokog prekršajnog suda nisu se uspeli usuglasiti da li je uzvik ‘Za dom spremni’ u Thompsonovoj pesmi “Bojna Čavoglave” prekršaj, jer ni jedan od tri iznesena stava nije dobio potrebnu većinu glasova. Sednica Odeljenja za prekršaje protiv javnog reda i mira i javne sigurnosti Visokog prekršajnog suda održana je juče u prisustvu svih članova tog odeljenja, izvestio je Visoki prekršajni sud na svojim internet stranicama. Na sednici se, između ostalog, razgovaralo o ujednačavanju sudske prakse u odnosu na prekršaj iz članka pet Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, a vezano uz nepravomoćne sudske odluke. Raspravljalo se o načelnim pitanjima u vezi ostvarenja bića prekršaja izvođenjem pjesme “Bojna Čavoglave”, a tokom rasprave iznesena su tri stava, od kojih ni jedan nije dobio potrebnu većinu glasova svih sudija odeljenja. Zato je odlučeno da će se to pitanje raspraviti na sednici svih sudija Visokog prekršajnog suda Republike Hrvatske, saopštio je sud.
U okviru stručne studijske posete 17-člane bosanskohercegovačke delegacije Vukovaru, a u saradnji s Udruženjem za podršku žrtvama i svedocima Vukovar te Odeljenjem za podršku žrtvama i svedocima pri Županijskom sudu Vukovar, u Vukovaru je gradu održan okrugli sto na temu Prakse primene instituta Osoba od poverenja u sistemu zaštite žrtava rodno uslovljenog nasilja. Učestvovalo je 40-tak predstavnika institucija u sistemu zaštite od nasilja, kreatora politika i donosioca odluka, te nekoliko organizacija civilnog društva s iskustvom direktne zaštite i podrške žrtvama nasilja, kako iz Bosne i Hercegovine tako i s našeg područja. Goran Miličević, sudija Županijskog suda u Vukovaru i predsednik Kaznenog odeljenja pojasnio je šta je institut Osoba od poverenja. – Županijski sud u Vukovaru vodi u Hrvatskoj što se tiče postupanja u situacijama zaštite žrtava i svedoka krivičnog postupka. Osoba od poverenja može biti svaka punoletna, poslovno sposobna osoba u Hrvatskoj, a koja kroz postupak prati osobu koja je žrtva ili svedok u krivičnom posupku – pojasnio je Miličević. Miren Špek iz Udruženja za podršku žrtvama i svedocima Vukovar naglašava kako je institut Osoba od poverenja izuzetno dobar za žrtvu ili svedoka u postupku krivičnog dela, a kod nas je uveden pre dve godine. – Naši kolege iz BiH smatraju da je ovaj institut posebno dobar i koristan kod rodno uslovljenog nasilja što je u svakom slučaju tačno. Naime, znamo da je kod takvog nasilja stepen traume i potreba žrtve da ne bude sama kroz ceo postupak velika. Zato je važno da naša pozitivna iskustva s ovim institutom podelimo s njima – rekao je Špek.