U Vukovarsko-sremskoj županiji danas je registrovano 58 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od čega je 53 pozitivnih na PCR testiranju, a 5 na brzom antigenskom testu. 18 novozaraženih je iz Vinkovaca, 10 iz Vukovara, 6 iz Ivankova, 4 iz Slakovaca, 3 iz Županje, po 2 osobe iz Jarmine, Nijemaca i Otoka, te po 1 osoba iz Babine Grede, Borova, Bršadina, Ilače, Iloka, Nuštra, Starih Jankovaca, Starih Mikanovaca, Šiškovaca, Tovarnika i Vođinaca, a još 4 osobe su umrle. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 7356, od kojih je 6721 osoba izlečena, a 137 je preminulo. Trenutno je u županiji 91 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 190 osoba, te je do sada 32 079 osoba testirano. Na području županije je 1841 osoba u samoizolaciji, a policija je utvrdila 12 kršenja ove mere, o čemu su podnešeni izveštaji. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 49 radnika iz sistema zdravstva, dok ih je 14 u samoizolaciji. Iz sistema obrazovanja obolelo je 17 nastavnika i 26 učenika, a u samoizolaciji se nalazi 25 nastavnika i 321 učenik.
U dvorištu zgrade Službe civilne zaštite u Vukovaru juče je podeljena oprema za pripadnike civilne zaštite koji će u gradovima i opštinama na području Vukovarsko – sremske županije, vršiti kontrolu privrednih subjekata i provođenje mera koje su na snazi. Voditelj Službe Civilne zaštite Vukovar Stjepan Draganić pojasnio je kako se radi o kombinezonu za covid redare koji će tako obučeni vršiti kontrole po svojim naseljima. Istakao je i kako je primećeno da građani drugačije reaguju kada im prilazi uniformisana osoba te da će ova oprema puno značiti kod pridržavanja epidemioloških mera i naglasio da svaka jedinica lokalne samouprave sama odlučuje o broju covid redara. Govoreći o radu službe Civilne zaštite naše županije, Draganić je rekao kako su od početka epidemije, pa do danas, imali 4213 poziva vezanih za Covid-19 kao i 143 poziva vezanih za kršenje mera samoizolacije. Zabeležili su i 10 poziva u vezi kršenja zabrane rada ugostiteljskih objekata kao i 176 poziva u vezi kršenja zabrane javnog okupljanja. Od početka epidemije obavili su 144 kontrole objekata kao i 295 izvršenih kontrola noćnih klubova. Štab je do sada zabeležio i 245 kontrola javnih okupljanja s više od 50, odnosno 100 osoba, saopštio je Draganić.
U okviru aktuelnog časa današnje sednice Gradskog veća Vukovara, koja je zatvorena za medije zbog epidemioloških mera, koje propisuju da u prostoru Ružičkine kuće, gde se održava, može biti prisutno 36 osoba, većnica SDP-a Biljana Gaća je predložila da ulaz na Vukovarski vodotoranj bude besplatan za građane Vukovara. Predlog je podržala činjenicama da je to praksa i u drugim gradovima u Hrvatskoj te da većina penzionera, ali i osoba slabijeg imovinskog statusa koji žive u Vukovaru neće imati priliku videti Vukovarski vodotoranj zbog same cene ulaznica. „Gradonačelnik Ivan Penava i direktor Vukovarskog vodotornja Darijan Zeko odgovorili su mi da takvu inicijativu ne prihvataju, već da će samo za određene dane u godini dati besplatan ulaz posetiocima u Vukovarski vodotoranj. Takvim odgovorom, nažalost, gradska vlast propustila je prikazati Vodotoranj kao zaista simbol zajedništva te da on pripada svim Vukovarčanima”, rekla je Gaća u saopštenju za javnost.
Damir Trut, pomoćnik ministra unutrašnjih poslova i Šef civilne zaštite u razgovoru za N1 rekao je kako je do danas zaprimljeno 54 hiljada zahteva za propusnice. “Od tih 54 hiljade obrađeno je 60 odsto, a od toga je odobreno 60 odsto, dok je 40 odsto odbijeno”, objasnio je Trut. Najviše zahteva odnosi se na odlazak na i s radnog mesta, oko 80 procenata. Deo zahteva odnosi se na odlazak lekaru ili na operaciju u drugu županiju, a deo ide na ostale zahteve. Trut je objasnio kako na obradi zahteva radi oko 500 ljudi te da za zahtev koji je jednostavan treba 2-3 minute, ali da za one zahtevnije i one upućene mailom, treba nešto više vremena.
Iz policijske uprave vukovarsko-sremske obaveštavaju je ovaj mesec zabeleženo šest slučajeva pronalazaka i preuzimanja neeksplodiranih eksplozivnih sredstava zaostalih iz poslednjih ratova. Dve anonimne osobe predale su ukupno 165 različitih municija, a jedna osoba je anonimno predala dve tenkovske mine. Jedna osoba je anonimno predala jednu ručnu bombu, dok su dve osobe tokom drugih radnih poslova pronašli i predali policiji eksplozivna sredstva, odnosno jednu automatsku pušku te jednu pancirnu municiju. Preuzeta minsko-eksplozivna sredstva pohranjena su u skladištu policijske uprave vukovarsko-sremske do uništenja. Iz policijske uprave podsećaju da se ubojita sredstva ne odlažu i ne ostavljaju na otvorenom prostoru u prirodi, jer se na taj način ugrožavaju životi drugih ljudi. Još uvek je u toku akcija „Manje oružja – manje tragedija“ kojom je bez ikakvih sankcija omogućena dobrovoljna predaja ilegalnih ubojitih sredstava. Protiv građana koji ovakvo oružje prijave merodavnom telu, neće se pokretati prekršajni ni krivični postupak. „Važno je da građani ne donose minsko-eksplozivna sredstva u policijsku stanicu i da ih ne premeštaju, radi svoje sigurnosti i sigurnosti drugih već da o pronalasku obaveste policiju. Takvim pristupom je garantovana anonimnost osobe koja predaje oružje, a što je ipak važnije, sve su potencijalne opasnosti svedene na najmanju moguću meru. Kazne za neovlašteno držanje oružja, pronađe li ga policija, su velike te u prekršajnom postupku one iznose do 40 hiljada kuna i do 60 dana zatvora, dok je u krivičnom postupku moguće izreći i kaznu zatvora do 3 godine, a u težim oblicima i do 5 godina, upozoravaju iz vukovarsko-sremske policijske uprave.