Župan Damir Dekanić danas je u Vinkovcima dodelio nagrade učiteljima i mentorima za postignute rezultate na sportskim takmičenjima učenika osnovnih i srednjih škola Vukovarsko-sremske županije u školskoj godini 2021./2022. Školski sport je nešto što treba poticati u društvu uopšte, jer se sama filozofija sporta i njegov razvoj zasnivaju na osnovama koje deca steknu u školi, rekao je župan Dekanić i dodao da se prvi sportski uspesi dešavaju baš u tom, školskom, uzrastu, i zato osim nagrade učenicima, priznanje treba odati i njihovim mentorima jer su oni ti koji od učenika, malih sportista, stvaraju buduće prave sportiste. Ove godine nagradu za svoj rad je dobilo 24 učitelja i mentora, a ukupan dodeljeni iznos je 25 hiljada kuna. Broj dece koja su učestvovala na sportskim takmičenjima u protekloj školskoj godine je oko 3000. Za sledeću godinu predviđamo 30 hiljada kuna, pa zato očekujemo i više truda i bolje uspehe kao i veći broj nagrađenih učenika, a samim tim i mentora i učitelja, poručio je župan.
Peta sednica Partnerskog veća za područje Vukovarsko-sremske županije održana je juče u Vinkovcima. Tema sednice bila je predstavljanje i donošenje mišljenja o Planu razvoja Vukovarsko-sremske županije za period 2021.-2027. godine kao najvažnijem srednjoročnom aktu strateškog planiranja kojim se utvrđuju ciljevi razvoja Županije, kojima će se provoditi regionalna politika u svrhu razvoja zajednice. Pozitivno mišljenje na predstavljeni Plan razvoja doneseno je većinom glasova prisutnih članova. Partnersko veće deluje kao savetodavno telo, sa ciljem utvrđivanja zajedničkih prioriteta na nivou jedinice regionalne samouprave, predlaganja strateških projekata te obavljanja drugih poslova, a osnovano je u januaru 2020. godine i učestvovalo je u svim fazama izrade Plana razvoja. Sastavljeno je od predstavnika javnog, civilnog i poslovnog sektora, odnosno predstavnika tela državne uprave, jedinica lokalne i regionalne samouprave, privrednih subjekata, naučne zajednice, socijalnih partnera i organizacija civilnog društva.
Od ove školske odnosno akademske godine Srpsko privredno društvo Privrednik povećaće iznos učeničkih i studentskih stipendija. U godini kada Srpsko privredno društvo Privrednik obeležava 125. godišnjicu osnivanja, uprava ove najstarije aktivne organizacije Srba u Hrvatskoj odlučila je da, u skladu s povećanim troškovima studiranja i školovanja, poveća iznos mesečnih stipendija, kako za studente tako i za učenike. Tako će učeničke stipendije iz Fonda „Vladimir Matijević“ od školske/akademske godine 2022/23. iznositi 80 evra odnosno 602 kune, dok će studentske stipendije iz istog fonda iznositi 160 evra odnosno 1204 kune. Studentske stipendije iz Fonda „Ivana Vujnović“ od ove školske/akademske godine iznosiće 200 evra ili 1506 kuna. U protekloj školskoj/akademskoj godini Privrednik je stipendirao 100 talentovanih učenika i studenata iz svih krajeva Hrvatske, a najviše iz zapuštenih i ekonomski nerazvijenih krajeva.
U Hrvatskoj se pojavila nestašica lekova, javlja RTL Danas, a najkritičnija situacija je s lekom za visok krvni pritisak. Trenutno je nestašica tri leka, odnosno od tri različite firme, ali četvrta firma ima lek, tako da postoji zamena. Mi možemo sami menjati u kompjuteru, ne moraju ljudi odlaziti kod lekara opšte prakse. Tako da se ne mora stvarati panika, ali da, došlo je do nestašice”, rekla je magistra farmacije Mara Vuletić. “Već duže vreme imamo problema sa snabdevanjem za određenu vrstu lekova, najčešće postoji neka alternativa na tržištu, pa se nekako snalazimo. To je problem globalnog snabdevanja. Sirovine za lekove dolaze iz Azije i Indije i problem s nabavljanjem je problem korone, pojavio se davno”, rekao je Dragan Soldo, lekar porodične medicine.Od tri leka za snižavanje krvnog pritiska, jedan u apoteke stiže za dva dana, a drugi početkom decembra. Treći je dostupan u malim količinama i njegova se nestašica tek očekuje. “Tržište je dovoljno snabdeveno svim lekovima koji su neophodni za lečenje pacijenata u Hrvatskoj. U slučaju kada dođe do nestašice nekog leka, a da nema zamene, mogu da se pokrenu postupci nabavljanja iz inostranstva i tako se osigura terapija za lečenje pacijenata”, rekla je portparolka HALMED-a Maja Bašić.
Ministarstvo poljoprivrede danas je saopštilo da je na snagu stupilo naređenje o merama za sprečavanje pojave i širenja ptičje gripe području Republike Hrvatske. Mere se odnose na područje cele Hrvatske, a određuje se obavezno držanje sve živine u zatvorenim prostorima da bi se sprečio svaki kontakt s divljim pticama. Iz Ministarstva su poručili da je u svrhu ranog otkrivanja visokopatogene ptičje gripe “izuzetno važno merodavnoj ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji odmah prijaviti svaku promenu zdravstvenog stanja i ponašanja živine, smanjenje proizvodnje, smanjenje unosa hrane ili vode te uginuća”.
Većina zaposlenih u Hrvatskoj, 80-ak odsto, smatra da bi im poslodavci u narednih mesec dana tokom Svetskog fudbalskog prvenstva u Katru trebali omogućiti fleksibilnije radno vreme, a deo njih utakmice će pratiti na radnom mestu, rezultati su istraživanja portala Posao.hr. “Fleksibilnije radno vreme u narednih mesec dana priželjkuje čak 81,4 odsto zaposlenih. Među učesnicima istraživanja 36 odsto njih ističe argument da je Mundijal jedinstven događaj, 45,4 odsto smatra da se uprkos fleksibilnijem radnom vremenu zbog utakmica posao mora odraditi, a ostali smatraju da takvi događaji ne bi smeli da ometaju posao“, rekla je voditeljka portala posao.hr, Ines Bokan.