U Vukovarsko-sremskoj županiji je u poslednja 24 časa evidentirano 49 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od koji je najveći broj, njih 9 osoba iz Vukovara. Preminulih osoba nema. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 1390, od kojih je 1110 osoba izlečeno, a 19 preminulo. Trenutno je u županiji 23 osobe hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 sata testirano je 236 osoba, pa je ukupan broj testiranih do sada na području županije 15202. U samoizolaciji se nalazi 1018 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 14 radnika iz sistema zdravstva (3 lekara, 6 medicinskih sestara/tehničara, 1 drugi zdravstveni radnik i 4 nezdravstvena radnika). U samoizolaciji iz sistema zdravstva je 29 radnika. Iz sistema obrazovanja obolelo je 3 nastavnika i 12 učenika. U samoizolaciji se nalazi 32 nastavnika i 280 učenika.
Ministar zdravstva Vili Beroš je upozorio da je broj novozaraženih koronavirusom danas veći nego ikada i najavio da će se još nekoliko dana pričekati eventualni efekat ranijih mera. “Ako se ne dogode pozitivni pomaci, sasvim je sigurno da ćemo uvoditi neke dodatne, ali balansirane mere, koje će se prvenstveno odnositi na ograničenje okupljanja”, rekao je Beroš nakon sednice užeg Kabineta Vlade . Ponovio je da građani mogu odgovornim ponašanjem pridoneti sprečavanju širenja virusa. “Sami smo najbolji lek za ovu epidemiju ako poštujemo mere. Tek tada možemo očekivati da će broj zaraženih posustati. Iako moram reći da se virus horizontalno, širi vazduhom među populacijom. Zato trebamo biti oprezniji nego ikad, rekao je Beroš. Na pitanje o uvođenju policijskoga časa, ministar je odgovorio da su policijski čas uvele neke države, ali da ne želi sada dati potvrdan odgovor. Istakao je da je policijski “poslednje što ćemo preduzeti ukoliko bude potrebno”, dodao kako pre toga postoji niz drugih mera, koje se mogu preduzeti.
Predsednik Nacionalnog štaba Civilne zaštite Davor Božinović izjavio je juče da će se Štab, u situaciji dok broj zaraženih koronavirusom raste, najviše usredotočiti na kažnjavanje svih ponašanja koja nisu u skladu s epidemiološkim merama, posebno kad je reč o pravnim licima, prenosi HINA. Božinović je izjavio novinarima da ne bi bilo potrebe za dodatnim aktivnostima sprečavanja širenja zaraze koronavirusa, kad bi se već donesene mere primenjivale onako kao su zamišljene, ispregovarane i u konačnici propisane. Pratimo situaciju, brojevi rastu, brojevi rastu i izvan Hrvatske, rekao je Božinović, naglasivši da će se oni najviše koncentrisati na propisane mere, posebno obaveze pravnih lica, koje organizuju događaje ili se bave privrednom delatnošću s fluktuacijom ljudi.
GLAS je u juče optužio Vladu da je usred epidemije bolesnike ostavila bez lekova dok premijer cinično svaljuje odgovornost na veledrogerije kojima duguje novac i na građane i privatne preduzetnike, kojima su isplaćene pomoći. U trenutku kad 33 hrvatske bolnice ostaju bez lekova zbog duga od pet milijardi kuna prema veledrogerijama, predsednik Vlade, koja je za to odgovorna bahato odgovara da novca nema zbog pomoći isplaćenih za očuvanje radnih mesta, istakao je GLAS u saopštenju. Neshvatljivo je da Vlada dovede svoje građane u takvu situaciju bilo kada, a kamoli usred pandemije, i to dok fukcioneri iste Vlade svakodnevno upozoravaju da će bolesnici uskoro ostati bez lekara i kreveta u bolnicama, navedeno je u saopštenju. “Zadnja stvar koju u takvoj situaciji treba napraviti je ostaviti ih još i bez lekova, i to čak i dečje bolnice u kojima se trenutno stotine dece leči od najtežih bolesti”, poručili su iz Glasa.
Humanitarno udruženje Duga u saradnji s Centrom za edukaciju i informisanje održala je radionicu Prava potrošača u praksi. Radionica je bila namenjena starijim licima, a cil je doprineti će podizanju nivoa znanja o njihovim pravima, kako da postanu aktivni učesnici na tržištu roba i usluga te kome se obratiti ako dođe do kršenja potrošačkih prava. Tanja Popović Filipović iz Centra za edukaciju i informisanje istakla je kako su osobe starije populacije najčešće žrtve prevare.Upravo je starija populacija najosetljivija, kada govorimo o realizaciji prava potrošača i puno puta su žrtve prevara prilikom prezentacija, prodaja akvizitera ili prodaja na daljinu. Imamo situacija gde se starije osobe na prezentacijama odluče za kupovinu posuđa, medicinskih pomagala ili slično, međutim, kada dođu kući često vide kako proizvod nema karakteristike pod kojima je kupljen i u tom slučaju primenjena je nepoštena poslovna praksa prema potrošačima, koja je kažnjiva prema Zakonu o zaštiti potrošača. Iako kupci imaju pravo na povrat novca, oni ga ne dobiju natrag, jer nisu sigurni gde se treba obratiti. Putem ovih aktivnosti, mi ćemo ih upoznati s njihovim pravima te im pomoći realizovati prava, rekla je Tanja Popović Filipović i dodala kako će biti održano još nekoliko radionica. Iste se provode u sklopu programa podrške za aktivno i srećno starenje “Godine nisu važne”, sa ciljem povećanje kvaliteta života i socijalne uključenosti penzionera u zajednicu u kojoj žive te podsticanja međugeneracijske solidarnosti kroz uključivanje volontera. Tamara Mikulić, predsednica Duge istakla je da su kroz projekat uredili prostor, u kojem će korisnici Udruženja, ali i drugi stariji građani moći dobiti informacije koje su im potrebne .
U okviru evropskoga projekta VIVIEN – Obrazovna mreža za žrtve nasilja. Obrazovni program za unapređenje podrške žrtvama nasilja, udruženje B.a.b.e. organizovalo je Nacionalni trening iz područja pravosuđa, policije, zdravstva, socijalne zaštite, obrazovanja te udruženja civilnog društva. Trening je održan u Tordincima, uz podršku Vukovarsko-sremske županije Jedan od predavača bila je Ljubica Matijević Vrsaljko, prva hrvatska pravobraniteljka za decu, te Saša Užarević, direktor Centra za socijalnu zaštite Županja. Neke od tema predavanja su bile posvećene stručnjacima zajedno protiv nasilja nad ženama, zaštita žrtve kroz odredbe Zakona o socijalnoj zaštiti, psovke i drugi vulgarizmi – način ophođenja koji nije moralno prihvaćen i/ili sredstvo povrede dostojanstva osobe koje predstavlja psihičko nasilje te zanemarivanje starijih osoba kao oblik nasilja. Nakon svakog predavanja, održane su otvorene rasprave tokom kojih su razmenjena znanja i iskustva. Na treningu je učestvovalo više od 30 stručnjaka iz sistema pravosuđa, policije, zdravstva, socijalne zaštite, obrazovanja te udruženja civilnog društva, koji su uvideli potrebu za dodatnom edukacijom o temi sprečavanja i suzbijanja nasilja prema ženama.