Ženska sekcija Saveza samostalnih sindikata Hrvatske oštro je osudila otpuštanje tri radnice Aerodroma Osijek nakon uvođenja nove sistematizacije radnih mesta, te apelovala na sve koji mogu uticati ili učestvuju u procesu odlučivanja da isprave štetu.”Hrvatska je, nažalost, samo u ustavnim odredbama socijalna država. Dokazuje to i nedavni slučaj utvrđivanja tehnološkim viškom isključivo i samo tri radnice zaposlene na Aerodromu Osijek, slučaj koji Ženska sekcija SSSH oštro osuđuje”, stoji u saopštenju te organizacije.U vreme kada u državi pričamo o demografskoj obnovi, na listu tehnološkog viška stavlja se mlada žena, majka i daje se poslovno uslovljeni otkaz sindikalnoj poverenici, koja je žena iznad 60 godina, navodi Ženska sekcija SSSH te ističe da se ne poštuju zakonske norme niti uvažava opredjeljenje Hrvatske kao socijalno osetljive države, članice Evropske unije. SSSH podseća da se među prioritetima hrvatskog predsedavanja savetom Evropske unije ističe promociju ravnopravnosti polova, uz osnaživanje položaja žena u društvu i na tržištu rada, utvrđivanje mera radi zaustavljanja negativnih demografskih trendova, te sveobuhvatan pristup vladavini prava te jačanje demokratskih načela i temeljnih vrednosti Unije.”Ovim su postupkom prioriteti već na početku predsedavanja postali tek mrtvo slovo na papiru u finom celofanu prezentovani evropskoj javnosti”, zaključeno je u saopštenju.
U susret „Danu crvenih haljina“ koji se tradicionalno u svetu održava svake godine prvog petka u februaru, 5. februara će u prizemlju trgovačkog centra Golubica Mall u Vukovaru prvi put biti održana javnozdravstvena akcija pod nazivom „Nosi crveno“.Cilj održavanja akcije je podizanje svesnosti o moždanom udaru kod žena. U Hrvatskoj još uvek svake godine od moždanog udara umire više žena nego od maligne bolesti dojke uprkos gotovo stalno prisutnim upozorenjima na faktore rizika za nastanak moždanog udara u zdravstvenim ustanovama i u medijima. Moždani udar kod žena ima nekoliko specifičnosti koje dovode do lošije prognoze po pitanju preživljavanja i stepena invalidnosti nego kod muškaraca; žene se kasnije javljaju lekaru, ne kontrolišu svoje zdravlje, prezentuju se simptomima moždanog udara koji se teže prepoznaje nego kod tipičnih oblika, prolaze period života kada hormonski faktori pogoduju nizu ostalih loših okolnosti (povišen krvni pritisak i dr.) koje rezultuju poremećajem cirkulacije u mozgu te moždanim udarom, kao teškom posledicom po njihovo zdravlje. Javnozdravstvena akcija „Nosi crveno“ biće održana u mnogim gradovima širom sveta te u gotovo svim gradovima u Hrvatskoj, a počela je još 2002. u Americi. Učesnice akcije su pozvane da obuku crvene haljine, medicinke sestre i neurologinje će isto učiniti i razgovarati sa svima koji dođu podržati akciju, izmeriti pritisak onima koji to žele i podeliti im promotivne materijale o tome kako prepoznati znake moždanog udara, kako ga sprečiti, kako se zdravo hraniti, kontrolisati faktore rizika za nastanak moždanog udara te kako živeti i nakon što se moždani udar dogodio.
U martu počinje novi krug prijava za subvencionisane stambene kredite Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama. Kriterijumi zadani u proteklom krugu prijava su bili da su se na poziv mogli javiti građani s prebivalištem u Republici Hrvatskoj koji ispunjavaju uslove za dobijanje stambenog kredita koje utvrđuje banka, koji nisu stariji od 45 godina te koji u svom vlasništvu nemaju stan ili kuću, odnosno koji će postojeću nekretninu prodati kako bi kupili veću. Subvencionisanje kredita odobrava se do najviše 1500 evra po metru kvadratnom u kunskoj protuvrednosti, a subvencije se kreću od 30 do 51 odsto vrednosti nekretnine. Najveće dobijaju oni koji nameravaju kupiti stan ili kuću ili izgraditi kuću u najnerazvijenijim područjima, dok 30 odsto mesečne rate kredita ide onima koji su odlučili kupiti ili izgraditi nekretninu u urbanim centrima poput Zagreba.
U Pastoralnom centru sv. Bono u Vukovaru juče je predstavljena knjiga ‘Kratki espresso’ autora Nina Raspudića. Radi se o zbirci kolumni koje je 10 godina u kontinuitetu autor pisao za jedan hrvatski dnevnik. Zbirka kronološki u dve knjige obuhvaća 186 kolumni napisanih od 2016. do 2019. godine, koje obrađuju aktuelne teme u društvu. Espresso ima italijanističku crtu koja je meni važna, a i kafa je racionalističko piće koje razbuđuje i bistri um, a ja neskromno sebe uveravam da ta kolumna treba da dečluje na način, da malo bistri i razbuđuje, rekao je Raspudić. Uz brojne građane, predstavljanju knjige prisustvovao je i gradonačelnik Ivan Penava, koji je istakao važnost da je autor kroz knjigu uspeo da sažme sve svoje kolumne u poslednje četiri godine, i da to ukazuje kako se radi o autoru kojeg třeba respektovati.
Deca iz dječjeg vrtića Vukovar 1 učestvovaće u ovogodišnjem obeležavanja Noći muzeja i to zahvaljujući saradnji s pedagoginjom Muzeja vučedolske kulture Mirnom Levaković Lombarović. Ona je tokom nekoliko nedelja provodila radionice s decom, što je stvorilo izložbu likovnih radova najmlađih sugrađana. Tokom radionica, deca iz nekoliko vaspitnih grupa obnovila su postojeća ili usvojila nova saznanja o prostorima muzeja, ljudima koji tamo rade i predmetima koji se tamo nalaze. Deca su imala priliku da otkriju zašto je muzej važan i koliko je bitan posao arheologa.