Nacionalni štab civilne zaštite saopštio je juče o rekordnih 255 novih slučajeva zaraze koronavirusom u protekla 24 časa u Hrvatskoj, u bolnicama je ukupno 127 osoba, a na respiratoru je 13 pacijenata. U protekla 24 sata zabeleženo je 255 novih slučajeva pa je broj trenutno obolelih (aktivnih slučajeva) u Hrvatskoj danas 1689, saopštio je Štab. Među njima je 127 pacijenata na bolničkom lečenju. U protekla 24 časa testirano je 2397 osoba. Od 25. februara, kada je zabeležen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, ukupno jeevidentirano 7329 osoba zaraženih koronavirusom. Do sada se 5472 osoba oporavilo, dok je umrlih 168. Do juče je ukupno testirano 144.521 osoba, od toga 2397 u protekla 24 časa.
Hrvatska u poslednjih 14 dana ima ukupno 33,4 zaražena na 100 hiljada stanovnika, pokazuju podaci Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti. Najlošije brojeve ima Španija, gde je čak 132,2 zaražena na 100 hiljada stanovnika, Austrija ima 26,8 zaraženih , u susednoj Sloveniji je taj broj 12,4, Italiji 10, a najbolje stoji Mađarska, ge u poslednje dve nedelje imaju samo 4,4 zaraženih na 100 hiljada stanovnika.
Školska godina bi trebala da počne u predviđenom terminu (7. septembra), poručio je juče ministar zdravstva Vili Beroš, ali i napomenuo da će ekspertna grupa opisati epidemiološku sliku, koja bi eventualno mogla da odgodi početak nastave. Beroš je to rekao za RTL “Danas” upitan hoće li nastava početi na vreme, s obzirom na izjave ministra obrazovanja Radovana Fuchsa da će početak škole ovisiti o epidemiološkoj situaciji, dok je premijer Andrej Plenković istakao da školska godina počinje u školskim klupama.
Ministar finansija Zdravko Marić na početku jučerašnje sednice Vlade osvrnuo se na manjak u državnoj blagajni od 17 milijardi kuna u poređenju s prošlom godinom te dodao da je manjak zbog koronakrize zapravo još veći.”To je rezultat na polovini godine koji se odnosi i na period pre korone i nakon. Pokušaćemo sagledati koliko nas ta korona košta. S jedne strane imamo pad prihoda, kako zbog pada ekonomske aktivnosti tako i zbog mera, odgađanja i otpisivanja poreznih davanja, ali i povećane potrebe na rashodnoj strani budžeta. Samo šest milijardi kuna smo isplatili pomoći za očuvanje radnih mesta. Kad se tome dodaju neke druge mere, gotovo 12 milijardi kuna, kad to sve zbrojimo, dođemo na 21 milijardu kuna u ovom trenutku”, rekao je ministar te istakao kako se razmatraju rezovi, a od njih će biti sigurne samo penzije.
Ministar privrede i održivog razvoja Tomislav Ćorić juče je izrazio uverenje da će pad BDP-a u 2020. biti nešto manji od prethodnih projekcija, ocenivši da se Hrvatska vrlo uspešno prilagodila okolnostima vezanim za pandemiju koronavirusa, pri čemu izdvaja turističku sezonu koja je iznad očekivanja. Odgovarajući na pitanja novinara nakon sednice Vlade, Ćorić je rekao da su brojevi u privredi dobri, ali da nisu na nivou prošle godine. Tako se beleži pad zaposlenosti u odnosu na isti period lani, međutim i činjenica je, rekao je ministar,dodajući da je u julu, u odnosu na jun došlo do povećanja zaposlenosti. Prema podacima DZS-a, krajem jula u Hrvatskoj je bilo gotovo 1,53 miliona zaposlenih osoba, što je za 1,1 odsto više nego u junu, ali i 4,6 procenata manje nego krajem lanjskog jula, dok je stopa registrovane nezaposlenosti bila 9 odsto.
Potpredsednik Vlade RH i saborski zastupnik SDSS-a Boris Milošević rekao je juče da će tokom septembra biti definisan dogovor o raspodeli mesta državnih funkcionera u državnim firmma i državnih sekretara u ministarstvima iz redova manjina. ”Nismo licitirali brojem. Ono što nas zanima je da zadržimo ono što smo imali, a to su Ministarstvo uprave i pravosuđa, Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo zaštite okoline”, precizirao je Milošević. Potpredsednik Vlade RH za društvene delatnosti i ljudska prava istakao je da je reč o resorima za koje smatra da najviše ostvaruju prava nacionalnih manjina i u kojima vidi mogućnost razvojnih potencijala za krajeve u kojima su naseljene manjine.