Vlada je na jučerašnjoj sednici donela nekoliko mera za pomoć poljoprivrednicima usled širenja afričke svinjske kuge (ASK), u ukupnoj vrednosti većoj od osam miliona evra te za ublažavanje posledica prirodnih neprilika, vredne 17 miliona evra. Mera pomoći svinjogojstvu zbog onemogućene aktivnosti usled pojave zaraze, vredna je 7,5 miliona evra, za pomoć ovlaštenima za lov na zaraženim područjima predviđeno je 800 hiljada evra, a za nabavku opreme i sredstava potrebnih za provođenje mera suzbijanja bolesti 650 hiljada evra. Ministarka poljoprivrede Marija Vučković podsetila je da je pojava ASK kod domaćih svinja u Hrvatskoj potvrđena 26. juna ove godine, a prvi slučaj kod divljih svinja potvrđen je takođe na području Vukovarsko-sremske županije 5. jula. Vlada je donela i Program pomoći poljoprivrednim proizvođačima za ublažavanje posledica pd prirodnih neprilika u 2023., vredan 10 miliona evra. Ministarska je rekla kako je cilj programa da ublaži posledice na prinosima poljoprivrednih kultura te će program biti proveden kroz mere direktne finansijske pomoći u obliku nadoknade poljoprivrednim proizvođačima sa štetom u celoj 2023., uključujući i štete koje su nastale proteklih dana. Pomoći će biti dodeljene u iznosu do 50 odsto od ukupno prijavljene i potvrđene štete.
Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Mladen Pavić održao je u Vukovaru konferenciju za medije na temu afričke svinjske kuge. Pavić je potvrdio da je zaključno s 18. julom afrička svinjska kuga evidentirana u 112 dvorišta, uz dosta rezultata koji su negativni, te da su poslednjih dana slučajevi pojave bolesti uglavnom vezani uz opštine Drenovci i Gunja i nešto manje Vrbanju. Govoreći o novoj Naredbi o merama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u Hrvatskoj naglasio je da su u istoj dodatno pojašnjene neke stvari, vezane uz rekategorizaciju. Očekujem da bi u naredne tri do četiri nedelje mogli da obavimo sav predviđeni posao na širem vukovarskom području i ovo područje maknemo iz zone kontrole, što će omogućiti trgovinu svinja na najnormalniji način, kao što je bilo i do sada, poručio je Pavić. Direktor Veterinarske stanice Vukovar Tomislav Šota naglasio je da na području bivše opštine Vukovar do sada nije utvrđen ni jedan slučaj afričke svinjske kuge.
Za područje Vukovarsko-sremske županije danas će biti proglašeno stanje elementarne neprilike. Iz Županije su pozvali sve predstavnike vlasti, opštinske načelnike i gradonačelnike da u svojim lokalnim komisijama za prirodne nepogode obiđu teren te da fotodokumentuju svu nastalu štetu na poljoprivrednim usevima, privrednim, poljoprivrednim i stambenim objektima. Prvu preliminarnu procenu šteta na poljoprivredi i svoj infrastrukturi trebaju da potpišu čelne osobe institucija. Prijava šteta biće izvršeba po proglašavanju prirodne neprilike putem Registra šteta, u roku od 8 dana od dana proglašavanja nepogode.Vukovarsko-sremska županija dostaviće svim jedinicama lokalne samouprave troškovnik s trenutnim tržišnim cenama građevinskog materijala koje će biti potrebno unositi u Registar štete.
Zbog šteta od olujnog nevremena, koje je 13. jula pogodilo delove Osječko-baranjske županije, župan Ivan Anušić juče je proglasio stanje elementarne nepogode za dva grada i šest opština u toj Županiji, saopštio je županijski Štab Civilne zaštite.Prirodna nepogoda proglašena je za gradove Belišće i Donji Miholjac, baranjske opštine Bilje, Čeminac, Darda i Jagodnjak te opštine Podravsku Moslavinu i Viljevo. Načelnik Štaba, Mato Lukić izjavio je novinarima kako je većina štete, s obzirom da je nevreme pratio jak grad, nastala na poljoprivrednim površinama te ratarskim, voćarskim i povrtlarskim kulturama, a trenutno je procenjena na približno 20 miliona evra.
Vlada je juče odobrila finansijsku pomoć za rešavanje problema komaraca na području Osječko-baranjske županije, odnosno Grada Osijeka te na području Vukovarsko-sremske, Brodsko-posavske i Međimurske županije, u ukupnom iznosu od približno 1,6 miliona evra. Na osnovu tog zaključka biće preduzete dodatne mere sa ciljem rešavanja problematike dezinsekcije komaraca da se kvalitetnije zaštiti zdravlja ljudi na navedenim područjima, usled nepovoljnih ovogodišnjih vremenskih uslova, koji su doveli do pojačane najezde komaraca, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš. Finansijska sredstva za provođenje ovog zaključka obezbeđea su u državnom budžetu.
Gradonačelnik Ivan Penava i gradonačelnik Skenderaja na Kosovu, Fadil Nura potpisali su juče u tom gradu Sporazum o prijateljstvu i saradnji, na osnovu kojeg će se razvijati i ostvarivati saradnjau različitim sferama. U februaru ove godine predstavnici Grada Skenderaja posetili su Vukovar gde su održali sastanak s gradonačelnikom Penavom i njegovim saradnicima, a na kojem je, između ostalog, iznesena i ideja o prijateljstvu dva grada. Skenderaj je 95% bio uništen, potpuno je obnovljen, puno je mladih uz mnoštvo događaja koji okupljaju veliki broj ljudi, lokalnu zajednicu i dijasporu. To me veseli i u tom smislu se radujem budućoj saradnji koju ćemo da iskoristimo na korist naših budućih generacija, rekao je Penava. Osim simbolike, bitno je da će ova dva grada da sarađuju i na ekonomskom planu. U svim segmentima potrebno je puno investicija i nadamo se da ćemo s Vukovarom učestvovati u razčičitim projektima te u naše gradove zajedno povlačiti EU sredstva.”, rekao je gradonačelnik Skenderaja, Fadil Nura.