Najavu gradonačelnika Vukovara Ivana Penave o spajanju odvojenih vrtića i škola za Srbe i Hrvate, podržanu od novog predsednika Gradskog veća Željka Saboa, predstavnici srpske nacionalne manjine u Vukovaru – odbijaju, piše tportal. ‘Neki ljudi očigledno još uvek nisu shvatili da pripadnici manjinskih zajednica konzumiraju prava koja im pripadaju prema zakonu usvojenom u Saboru od većine, ali i prema Ustavnom zakonu za koji je glasala dvotrećinska većina’, rekao je za tportal vukovarski zamenik gradonačelnika iz reda srpske manjine i predsednik gradskog SDSS-a Srđan Kolar. ‘Dakle pravo na školovanje na manjinskom jeziku i pismu crpimo isključivo iz hrvatskih zakona pa sve ovakve inicijative imaju jasan put koji bi morale proći. Ako Republika Hrvatska odluči da Srbima nisu potrebne takve škole ili da će im to pravo u određenom odliku uskratiti, to je stvar njene odluke – a ne lokalne vlasti ili pripadnika nacionalnih manjina’, dodao je Kolar. On smatra da bi bilo ‘žalosno’ ako bi uspela Penavina inicijativa, a upozorava na to da bi se u tom slučaju postavilo pitanje i šta će biti sa školama za talijansku, mađarsku ili češku nacionalnu manjinu. Kolar je naglasio da inicijativu Ivana Penave ne podržava ‘ni kao deo političke opcije SDSS, ni kao pripadnik srpske nacionalne manjine’, te da on lično ‘ne vidi razdvojene škole’. ‘Ne radi se o posebnim ustanovama, posebnim razrednim odeljenjima i posebnim prostorima, nego o školama u kojima se nastava u jednoj smeni odvija na jednom, a u drugoj na drugom jeziku. Vukovarski model ni po čemu se ne razlikuje od onoga u ostatku Hrvatske: udžbenici ne dolaze iz Srbije, nego su odobreni od Ministarstva obrazovanja, vezani su uz jednaku programsku osnovu osim onih za nacionalnu grupu predmeta’, pojasnio je Kolar.
Srpsko narodno veće u subotu je zaključilo da je nadolazeći popis stanovništva u Hrvatskoj važan za nacionalne manjine, odnosno za dopunske izbore za nepopunjena većnička mesta namenjenima nacionalnim manjinama koji će se održati na jesen, a učesnici dvodnevnog Savetovanja srpskih organizacija, SNV-a, SDSS-a, Srpskog kulturnog društva “Prosvjeta” i Zajedničkog veća opština zaključili su da će do kraja popisa stanovništva i dopunskih izbora delovati koordinisano. Saborski zastupnik SDSS-a i predsednik SNV-a Milorad Pupovac rekao da žele da se stvori ležernija i tolerantnija atmosfera u društvu, kao pretpostavka da se svaki pripadnik nacionalne manjine slobodno izjasni o svojoj etničkoj pripadnosti, kako srpske, tako i drugih manjina. To je ilustrovao stanjem u Vukovaru čiji je gradonačelnik Ivan Penava, kako je rekao Pupovac, “u svojoj antisrpskoj kampanji imao temu ćiriličnog pisma, pa onda ratne zločine, a sada je našao temu ukidanja škola po modelu A”. Penavu je pritom nazvao “proizvođačem neprijateljstva u Hrvatskoj koji Srbe neprestano označava kao neku pretnju Hrvatskoj, nacionalistički i šovinistički”. “On se ne brine o pravima dece, nego pronalazi teme s ciljem da bi se Srbi osećali nesigurno i da on ulazi u sukob sa centralnom vlašću, a to je štetno i za Srbe i za državu”, rekao je Pupovac. Naglasio je da pravo školovanja na svom jeziku i pismu imaju i druge nacionalne manjine u Hrvatskoj te da ukidanje škola po modelu A ne dolazi u obzir jer su one “tekovina mirne reintegracije i tekovina ratifikovanih međunarodnih dokumenata Ujedinjenih nacija, Saveta Evrope i drugih institucija”.
Saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov na Savetovanju srpskih organizacija održanom u subotu poslala je poruku da se u javnosti govori o “odvojenim školama”, ali da taj termin nije dobar, jer da se nastava u njima provodi po istim programima, ali prevedeno na srpski jezik i ćirilićno pismo. Jeckov je konstatovala da sve drugo što se o razlikama u programima govori “jednostavno nije istina i manjinsko obrazovanje sigurno nije uzrok međunacionalnim sukobima koji evidentno postoje”. Potpredsednik Vlade Boris Milošević naglasio je da na proteklim redovnim izborima nije postignuta zastupljenost manjina adekvatna procentu zastupljenosti nacionalnih manjina u opštoj populaciji, te da je Vlada obavezna da raspiše dopunske izbore. “Na tim će se izborima birati ukupno 74 većnika iz reda srpske zajednice u Hrvatskoj i to u deset županija, sedam gradova i 37 opština, što će značajno obogatiti predstavljenost pripadnika srpske nacionalne manjine u jedinicama regionalne i lokalne samouprave”, rekao je Milošević.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa nema ni novoobolelih ni preminulih osoba od COVID-19. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 370, od kojih je 120 25 izlečenih, a ukupno su preminule 254 osobe. Trenutno je u županiji 21 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 37 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 72 279, dok su 202 osobe u samoizolaciji.
Zavod za javno zdravstvo Vukovarsko-sremske županije poziva sve zainteresovane punoletne osobe s područja županije, koje se do sada nisu vakcinisale protiv covid-19, da se odazovu na vakcinisanje u sredu, 23. juna, od 8 do 12 časa, u sportskoj dvorani Osnovne škole „Antun Gustav Matoš“ u Vinkovcima. Vakcinisanje će se obaviti Pfizerovom vakcinom. Potrebno je poneti zdravstvenu knjižicu, a mogu se vakcinisati samo osobe koje imaju boravište ili prebivalište u našoj županiji.
Proteklog vikenda odigrane su utakmice poslednjeg, 34.kola Prve županijske fudbalske lige Vukovarsko sremske županije u sezoni 2020./2021. Vidor Matijević je pobedio Mladost iz Cerića 5:3, trpinjski Sinđelić je na gostovanju kod Mladosti iz Vođinaca ostvario pobedu 3:1, Fruškogorac je u gostima pobedio Kroaciju 3:2, Negoslavci su savladali Jadran 2:0 dok je Bršadin izgubio od ekipe Borca 8:2. FK Tomislav Cerna je sa 77 bodova ubedljivo postao šampion lige ostavivši prve pratioce Vrbanju i Slavoniju 13 bodova ispod. Iločki Fruškogorac je kroz bolje igre u drugom delu sezone stigao do 5. mesta sa 54 boda. Sinđelić je završio deveti sa 49 bodova,Negoslavci 14. sa 45 bodova, Vidor Matijević 15. sa 40 bodova a Bršadin 16. od ukupno 18 timova, sa 39 bodova.