Radnici u Hrvatskoj su jedni od najjeftinijih u EU. Trošak plate za sat rada je 2022. iznosio samo 10,4 evra, daleko manje od proseka EU, koji je iznosio 22,9 evra, tek trećinu troška plate po času rada u Nemačkoj, Holandiji i Irskoj. Prema najnovijim podacima trošak plate po satu rada u Hrvatskoj snažno raste, po jednoj od najvećih stopa u EU. To je definitivno dobra vest za sve jer je u skladu s podatkom da Hrvatska ostvaruje jednu od najvećih stopa rasta privrede u EU. To znači i da je Hrvatska počela da stiže razvijene države EU ne samo po BDP-u nego i prema stvarima koje su ljudima puno bliže, kao što su plate.
Isplata jednokratnog novčanog primanja s ciljem ublažavanja posledica rasta troškova života korisnicima inostrane penzije, kao i korisnicima s prebivalištem u RH kojima se isplaćuje penzija samo iz inostranstva počinje u petak, saopšteno je iz Hrvatskog zavoda za penziono osiguranje. Pomoć će u ovoj isplati da dobije 23 361 penzionera, za šta je obezbeđeno ukupno 2,1 milion evra iz Državnog budžeta. Za 3 930 penzionera koji imaju primanja do 300 evra isplatiće se 160 evra, za 4 508 korisnika koji imaju penziju između 300 i 435 evra isplatiće se 120 evra, 4 996 korisnika sa penzijom do 570 evra dobiće 80 evra, njih 3 794 sa penzijom do 700 evra 60 evra, a 50 evra dobiće 6 083 penzionera koji imaju penziju do 840 evra. Do sada je Jednokratno novčano primanje isplaćeno u ukupnom iznosu od gotovo 458 miliona evra.
Kako bi se stalo na kraj zloupotrebama i profesionalizaciji ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju, nakon izmena Zakona o obaveznim odnosima i Zakona o parničnom postupku u decembru, u javno savetovanje je pušten Pravilnik o registru ugovora o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju. Svaki će davalac uzdržavanja moći da sklopi najviše tri ugovora, a notar ili sudija u Registar mora odmah da unese svaki podatak, odnosno svaki overeni ugovor, njegove izmene ili dodatke, kao i svaki raskid ugovora i svaki pokrenuti postupak poništavanja ili raskida. Najvažnije je što zakonske izmene propisuju da se precizira pravo stanovanja i stvarni teret uzdržavanja, odnosno da u ugovoru bude jasno gde će uzdržavana stranka da živi, u svojoj kući, kod uzdržavaoca ili u Staračkom domu i ko će u tom slučaju da plaća dom, rekla je Rankica Benc iz Javnobeležničke komore. Kad se strankama detaljno objasni razlika između doživotnog i dosmrtnog uzdržavanja, većina izabere doživotno jer u tom slučaju njihova imovina na uzdržavaoca prelazi tek nakon njihove smrti. Kod dosmrtnog, imovina odmah po sklapanju ugovora prelazi u ruke uzdržavaoca, a čak 75% starijih uopšte ne shvata tu razliku na vreme. Godinama su ovi ugovori u velikoj meri služili za prevare i mnogi su tako izbačeni iz svojih kuća. To je korak napred, ali problem nije do kraja rešen, rekla je Jasna Petrović iz Sindikata penzionera Hrvatske, piše Večernji list.
Zbog raskida ugovora sa građevinskom firmom Presofleks vezan za realizaciju evropskog projekta u Vukovaru – adrenalinski park u šumi Adica i šetalište uz Vuku, spomenuta građevinska firma tužila je Grad Vukovar, objavio je N1. Prema prvoj nepravosnažnoj presudi, kojom je raskinut ugovor o izgradnji šetališta, gradska vlast bi morala spomenutoj firmi da plati oko 187 hiljada evra za izdanu bankovnu garanciju, te još oko 21 hiljadu evra sudskih troškova, međutim drugom nepravosnažnom presudom, Trgovački sud u Osijeku odbio je zahtev Presofleksa. Ugovor za taj projekat potpisan je u febraru 2022. a vredan je gotovo 24 miliona evra, od čega je 19,9 miliona iz Evropskog fonda za regionalni razvoj i četiri miliona evra iz Evropskog socijalnog fonda. Osim projekta Adice ,u deo tog intervencionog plana uključena je i izgradnja nove zgrade Ekonomske škole, vredan 12,6 miliona evra, koji takođe nije realizovan. Presoflex gradnja tvrdi kako gradske vlasti nisu obezbedile sve potrebne uslove za realizaciju projekta, da od grada nisu dobili projektnu i građevinsku dokumentaciju, te da je u dokumentaciji za šetalište projekat izlazio van gabarita predviđene građevinske čestice, zbog čega smatraju da krivica za raskid ugovora nije bila na njima. Predstavnici Grada Vukovara, međutim tvrde da spomenuta firma nije imala opravdan razlog za raskid ugovora i da su tokom njegovog trajanja nepotpuno ili uopšte nisu izvršavali svoje obaveze.
U odgovoru na tužbu, predstavnici Grada Vukovara, naveli su između ostalog i da firma, prema građevinskom dnevniku nije bila uopšte na gradilištu 130 dana, odnosno između 5. maja i 18. septembra 2022., dakle 130 dana te da je izvela radove u finansijskoj vrednosti od 1,02 procenta, što bi značilo da nisu ni započeli s radovima. Komentarišući nastali problem, gradonačelnik Vukovara Ivan Penava istakao je početkom prošle godine da Grad zbog navedenog trpi veliku štetu.Iako je Trgovački sud u Osijeku doneo zaključak da je ugovor neosnovano raskinut, stalna služba Trgovačkog suda u Osijeku, iznela je stav da Grad Vukovar nije ispunio ugovornu obavezu o dostavljanju potrebne dokumentacije, zbog čega je građevinska firma imala pravo da raskine ugovor te zbog toga da ima pravo na povrat bankarske garancije. Grad Vukovar je, prema javno objavljenim podacima, sklopio ugovor s novim izvođačima za nastavak realizacije projekta Adica.
Zajedničko veće opština Vukovar organizuje radionicu „Pravilno odevanje i šminkanje za potrebe folklorne scene“ namenjenu sticanju novih znanja i veština za članove kulturno-umetničkih društava sa područja delovanja ZVO-a. Predavači spomenute radionice biće Ana Mirković i Dalibor Milovančević, dugogodišnji članovi Ansambla narodnih igara i pesama Srbije „Kolo“.Predviđeno vreme održavanja radionice je 20. aprila u prostorijama Zajedničkog veća opština Vukovar. Kulturno-umetnička društva sa prostora delovanja Zajedničkog veća opština Vukovar mogu da prijave svoje članove do 1. aprila.