Nakon izveštaja policije da je na osnovu prijave i odštetnog zahteva firme iz Jelisavca o krađi više stotina kubika kamena, koji je deponovanog u Ulici 204. Vukovarske brigade u Vukovaru za potrebe obnove železničke pruge, policija provela kriminalističko istraživanje nad nekoliko lica, među njima i jednog od bivših direktora vukovarskog Komunalca, mediji su juče preneli da se radi o Marku Mlakiću, protiv kojeg je policija podnela krivične prijava zbog sumnje da su počinili krivično dela teške krađa. U saopštenju je tada navedeno da je kriminalističkim istraživanjem utvrđeno da je 33-godišnjak iz Vukovara, kao odgovorna osoba u ovom vukovarskom preduzeću, u januaru ove godine izdao nalog radnicima da prevozu jedan deo kamena na odlagalište otpada u Vukovaru, dok je preostali deo kamena, zbog podmirenja vlastitog duga, dao na raspolaganje 42-godišnjaku, vlasniku vinkovačke firme, koji je potom početkom februara, utovario i prevezao kamen u Vinkovce. Mlakić je do kraja januara obavljao funkciju tehničkog direktora Komunalca kada je zajedno s direktorom i zamenikom direktora napustio čelnu funkciju.
Gradonačelnik Ivan Penava je sa saradnicima održao je juče sastanak s delegacijom kosovskog grada Skenderaja i predstavnicima Unije Albanaca u Hrvatskoj. Na sastanku su razmenjena iskustva po pitanju razvoja i obnove gradova nakon ratnih stradanja s obzirom na činjenicu da Vukovar i Skenderaj dele sličnu sudbinu, vezanu uz ratna razaranja, rekao je gradonačelnik Penava. Izrazio je zadovoljstvo prijemom obe delegacije Albanaca najavivši skoro potpisivanje Povelje o prijateljstvu. Zamenik gradonačelnika Skenderaja, Sami Ljuštaku se zahvalio Gradu Vukovaru i gradonačelniku Penavi na gostoprimstvu i konstruktivnom razgovoru, koji je precizirao model buduće saradnje. To je, pe svega saradnja u sferi kulture, sporta i posebno ekonomije, u kontekstu zajedničkih projekata prema EU fondovima.
Izmene i dopune Pravilnika o polaganju državne mature prema kojima je ispit iz hrvatskog jezika jedinstven, a esej je ponovo uslov za prolaz, objavljene su u Narodnim novinama. “Ispit iz Hrvatskog jezika smatra se položenim ako je položen deo ispita koji uključuje ispitne celine Čitanje, književnost i hrvatski jezik i Rezime te deo ispita koji uključuje ispitnu celinu Školski esej”, navodi se u pravilniku. Među predmetima za koje se navodi da se polažu u dva nivoa ostaju matematika, strani jezici i latinski, a učenici koji na bilo koji način na maturi otkriju svoj identitet, neće biti kažnjeni poništavanjem tog ispita. Izmenama i dopunama pravilnika proširena je i lista nedopuštenih predmeta na ispitima državne mature, pa uz mobitel, učenici pri pisanju ispita državne mature, koja će se ove godine pisati od 31. maja do 28. juna neće smeti posedovati ili koristiti ni pametni sat ni druge prenosne ili nosive elektronske, audio i video aparate, navedeno je u izmenama i dopuna Pravilnika.
Povodom Svetskog dana socijalne pravde, koji se obeležavao juče, narodna pravobraniteljka Tena Šimonović Einwalter upozorila je da je stopa rizika od siromaštva u 2021. porasla na 19,2 odsto, što je gotovo 750 hiljada građana, istakavši potrebu neophodnih koraka u socijalnom radu. Granica siromaštva ekvivalentna je iznosu od 403 evra za mesečne životne potrebe samaca, a 847 evra za porodicu s dvoje dece. U tim su situacijama najčešće starije osobe, posebno one koje žive same, a pre svega žene, zatim porodice samohranih roditelja i porodice s troje ili više dece. Zavisno o životnim okolnostima, samci mogu da primaju od 132 do 172 evra garantovane minimalne nadoknade, a porodice s dvoje radno sposobnih roditelja i dvoje dece sveukupno 371 evro mesečno. Broj korisnika te nadoknade je u padu je i trenutno ju prima oko 30 hiljada korisnika. Ministarstvo rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike trebalo bi da napravi analizu pada broja korisnika garantovane minimalne nadoknade, da bi se ona mogla ciljano usmeriti prema građanima kojima je najpotrebnija, istakla je pravobraniteljka.
Predsednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever upozorio je juče, povodom Svetskog dana socijalne pravde, na pogoršanje socijalne slike i narušavanje socijalne pravde poslednjih godina i u svetu i u Hrvatskoj, jer su plate i penzije izgubile trku s inflacijom. To vodi daljnjem razbolevanju i iseljavanju iz Hrvatske u potrazi za boljim životom, što će imati daljnje posledice na demografsku sliku zemlje i na sve ostalo, ocenio je Sever. Istakao je da se u pandemiji pojačao jaz između najbogatijih i najsiromašnijih, a na to se nadovezala inflacija koja najviše pogađa najsiromašnije, a koji su i inače teško preživljavali rast cena hrane i energenata, te su u kombinaciji s ratom u Ukrajini doveli do još većeg raslojavanja. Upozorio je da su u posebno teškom položaju penzioneri čije su penzije ionako bile nedovoljne za normalan život, te staračka i samačka domaćinstva kao i nezaposleni i bolesni.
Policijski službenici protiveksplozijske zaštite policijske uprave vukovarsko-sremske su od početka februara postupali u četiri dojave o pronalasku minsko-eksplozivnih sredstava, kada su s različitih lokacija na siguran način izuzeli ukupno tri ručne bombe i dva stabilizatora ručnog raketnog bacača. Između ostalih su i u subotu, kada je na polju kod Ilače muškarac tokom poljoprivrednih radova pronašao minsko-eksplozivnu napravu, izašli na teren te utvrdili da se radi o avionskoj bombi iz Drugog svetskog rata. Na osnovu prethodno izrađenog elaborata o uništenju, kontrolisanom eksplozijom bomba je uništena.