Na poslednjoj sednici Županijske skupštine Vukovarsko-sremske županije Upravno odeljenje za privredu i regionalni razvoj dostavilo je Skupštini predlog podrške za donošenje odluke o izrađivanju intervencijskog plana ili drugog prikladnog modela finansiranja razvojnih aktivnosti za novu finansijsku perspektivu, kojom će biti obuhvaćeno celo područje bivše Opštine Vukovar, pojasnila je Zrinka Čobanković, pročelnica odeljenja, dodajući da je to deo projekta “Konkurentnost i kohezija” 2014.-2020. Čobanković je objasnila da je cilj donošenja ovakvoga plana u prvom redu fizička, socijalna i privredna regeneracija navedenog područja.
Pročelnik Upravnog odeljenja za socijalnu brigu Darko Dimić na županijskoj je skupštini obrazložio Odluku o minimalnim finansijskim standardima, kriterijumima i merilima te načinu finansiranja decentralizovanih funkcija centara za socijalnu brigu i troškova ogreva korisnicima koji se greju na drva u Vukovarsko-sremskoj županiji za 2020. godinu. Istakao je kako iznos sredstava namenjenih korisnicima za troškove ogreva iznosi 2,1 milion kuna, odnosno 1050 kuna po korisniku. Predviđeni broj korisnika je 2000, a ukoliko broj bude veći, navedeni iznos će biti podeljen razmerno broju korisnika.
Većnici Županijske skupštine Vukovarsko-sremske su Opštoj županijskoj bolnici Vinkovci i Opštoj županijskoj bolnici Vukovar i bolnici hrvatskih veterana dali suglasnost za pokretanje postupka javne nabave i kupovinu opreme čija pojedinačna vrednost prelazi 300 hiljada kuna. Upravno veće Opšte županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana na sednici od 30. oktobra 2019. donelo je Odluku o nabavci jednog endoskopskog stuba za hirurgiju ukupne planirane vrednosti 950 hiljada kuna i to iz decentralizovanih sredstava kroz dve godine – u ovoj i u sledećoj godini po 475 000 kuna, pojasnio je David Vlajčić, pročelnik Upravnog odeljenja za zdravstvo, a direktorka vukovarske bolnice, dr Vesna Bosanac, navela je sve aparate koje nameravaju kupiti jer su sadašnji potrošeni i stari 15 i više godina. Osim endoskopskog stuba, nabaviće laparoskopski stub i stup za artoskopije za hirurgiju, ultrazvuk aparat s četiri sonde i 3D rendgen snimaonu za potrebe Odeljenja za radiologiju.
Saborski zastupnici podržali su Vladin predlog da se osnivačka prava nad Opštom županijskom bolnicom Vukovar sa Vukovarsko-sremske županije prenesu na državu, čime bi ta bolnica postala Nacionalna memorijalna bolnica, a svu brigu o njoj preuzelo bi Ministarstvo zdravstva. Teško da bi netko mogao biti protiv da se vukovarsku bolnicu proglasi bolnicom prioritetne državne važnosti, jasno je da ona to zaslužuje, naglasili su Nada Turina Đurić (Glas) i Željko Jovanović (SDP). Glasova zastupnica pritom ističe kako hrvatski sistem opštih bolnica ima finansijske, ali i probleme manjka radne i stručne snage, što bi trebalo sistemski rešiti. Sadašnji dug vukovarske bolnice iznosi oko 150 miliona kuna, sa čim se županija sa svojim kapacitetima ne može nositi, rekla je zastupnica.
Saborski Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina jednoglasno je juče prihvatio izveštaj narodne pravobraniteljke Lore Vidović za 2018. u kojemu se kao najveći izazovi navode rasna i nacionalna diskriminacija, porast stope rizika od siromaštva, nepoverenje u institucije i nastavak problema iseljavanja. Sistemski problemi s kojima se Hrvatska suočila u zaštiti ljudskih prava u 2018. mahom su isti kao i prethodnih godina, istakla je pravobraniteljka posebno izdvojivši tešku socijalnu situaciju starijih građana, nejednaku dostupnost socijalnih i zdravstvenih usluga. “Stopa rizika od siromaštva iznosi 28,6 odsto kod građana starijih od 65 godina, a ako je reč o samcima ta se stopa penje na 50 odsto”, upozorila je pravobraniteljka podnoseći izveštaj pred odborom. Kancelarija pravobraniteljke u 2018. postupala je u više od 5000 predmeta i zaprimila 3849 pritužbi građana. Zaprimljeno je 317 novih pritužbi za diskriminaciju, najviše na području rada i zapošljavanja.
U četvrtak je u organizaciji Ženske sobe predstavljena nacionalna kampanja koja ima za cilj podići svest o problematici seksualnog nasilja nad i među decom i mladima te zagovara uvođenje edukacionih i preventivnih programa u srednje škole. U Hrvatskoj se prosečno godišnje prijavi od 560 do 1000 kaznenih dela protiv polne slobode, polnog zlostavljanja i iskorištavanja deteta. Podaci Ministarstva unutrašnjih poslova pokazuju da je 2019. prijavljeno 426 kaznenih dela protiv polne slobode, te 838 kaznenih dela polnog zlostavljanja i iskorištavanja deteta. To je rodno uslovljeno nasilje, istakla je koordinatorka Ženske sobe Maja Mamula dodavši da podaci Saveta Evrope pokazuju da će jedno od petero dece do svoje 18 godine doživeti neku vrstu seksualnog nasilja.