U organizaciji Zajedničkog veća opština Vukovar u subotu je u OŠ Dragutin Tadijanović održan Festival dečjeg folklora, koji je okupio kulturno-umetnička društva sa prostora Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije. Ovogodišnji, jubilarni dvadeseti po redu festival svečano je otvorio predsednik Zajedničkog veća opština Vukovar Dejan Drakulić istakavši važnost očuvanja kulturnog, jezičkog, verskog i nacionalnog identiteta Srba na istoku Hrvatske. Manifestacija je pokrenuta sa ciljem afirmacije najmlađih folkloraša, koji neguju srpsku tradicionalnu pesmu i igru, a nastupilo je gotovo 300 mališana iz 14 KUD- ova, podsetio je predsednik Odbora za kulturu ZVO, Veljko Maksić. Festival dečjeg folklora je ključan da bi se održala i smotra odraslih, jer se ljubav prema folkloru, narodnoj tradiciji i srpskim običajima gaji od malena i upravo umetnički rukovodioci zajedno sa svojim najmlađim članovima rade na tome. Tako da je ova manifestacija među prioritetnim za Zajedničko veće opština Vukovar – rekao je organizator, predsednik Odbora za kulturu i sport u ZVO-uVeljko Maksić. Program je finansiran sredstvima Saveta za nacionalne manjine Vlade Republike Hrvatske.
Drugog dana posete Eparhiji osečkopoljskoj i baranjskoj, Njegova Svetost Patrijarh srpski Porfirije služio je svetu liturgiju i osveštao obnovljeni Saborni hram Svetog velikomučenika Dimitrija u Dalju. Govoreći o značaju i smislu hrama za život pojedinca, ali i zajednice, Patrijarh srpski je rekao da je srpski narod dobro razumevao smisao hrama kroz vekove i gde god je išao i naseljavao se, najpre je dizao hramove u slavu Božju. Čak i onda kada se mukotrpno trudio za koru hleba, kada nije imao ni najbolje mesto gde može glavu da skloni, dizao je hram. Bilo je tako nekada, a danas je isto tako. Bez blagodati Božje, bez zajednice sa Bogom, sve se pretvara u besmisao, poručio je između ostalog, Patrijarh u obnovljenom i osvećenom Sabornom hramu, sedištu Eparhije osečkopoljske i baranjske. Pozdravljajući NJegovu Svetost, visokopreosvećenu i preosvećenu gospodu arhijereje, predstavnike Crkava, zajednica, političkih, javnih i prosvetnih institucija, sveštenstvo, monaštvo i verni narod, Episkop osečkopoljski i baranjski, Heruvim je podsetio na slavnu istoriju hrama Svetog velikomučenika Dimitrija u Dalju. Snaga Crkve Hristove upravo je u stradanju, jer je to put ka vaskrsenju i potvrda istinskog puta spasenja. Celokupna istorija Crkve to i dokazuje: veoma često Crkva je bila u nezahvalnoj poziciji pred progonima ili zabranama, ali nikada nije poklekla ni pred kakvim iskušenjem, već je, upravo suprotno, bivala sve jača i jača, zaključio je Heruvim.
Županije, gradovi, opštine, resorno ministarstvo, univerziteti i fondacije početkom nove akademske godine raspisuju brojne konkurse za studentske stipendije.Ministarstvo nauke, obrazovanja i mladih, predvidelo je 12.150 državnih stipendija za akademsku godinu 2024./25. redovnim studentima u Hrvatskoj, koja mesečno iznosi 200 evra i isplaćivaće se u devet mesečnih rata od oktobra ove do juna sledeće godine, što ukupno iznosi 1.800 evra. Za vreme primanja državne stipendije, student ne može da prima nijednu drugu, koja se finansira iz javnih izvora. Rok za prijave na konkurs Ministarstva je do 4. novemra. Osječko-baranjska županija studentima dodeljuje 70 stipendija u iznosu od 160 evra mesečno, kroz 10 meseci, što ukupno iznosu 1. 600 evra, a stipendira studente od četvrte godine univerzitetske integrisane prediplomske i diplomske studije ili prve godine univerzitetske odnosno stručne diplomske studije. Za stipendiju se mogu prijaviti nadareni, studenti slabijeg socijalnog statusa, oni koji se obrazuju za deficitarna i zanimanja iz STEM područja. Mnoge opštine koje ne objavljuju konkurse za dodelu stipendija, delom zbog velikog iznosa izdvajanja u budžetu ili manjeg broja studenata, ipak zadržavaju određeni oblik pomoći studentima kroz dodeljivanje jednokratnih godišnjih podrški. Po iznosu takvih podrški prednjače između ostalih opština Šodolovci (1300 evra), dok desetak opština i gradova studentima jednokratno isplaćuje po 1000 evra, među njima su i Erdut, Ivankovo i Jarmina.
Proteklog vikenda odigrane su utakmice 9. kola Prve županijske fudbalske lige Vukovarsko-sremske županije. Utakmica u Borovu između domaćina Sloge i gostujućeg Bršadina završila je 0:0. Sinđelić je u Trpinji savladao Mitnicu 3:2. Negoslavci su kod kuće igrali 1:1 sa ekipom Slavonca iz Komletinaca. Kroacija je izgubila od HAŠK Sokola 1:2 a Fruškogorac je zabeležio pobedu savladavši u Iloku Frankopan rezultatom 4:2. Nakon devetog kola ponovo je došlo do smene na čelu tabele. HAŠK Sokol sa 4 pobede u nizu te 18 bodova ukupno trenutno drži prvu poziciju, Mitnica je druga sa 17 koliko ima i trećeplasirana ekipa,Negoslavci. Prate ih Fruškogorac i Frankopan sa po 16 bodova.
U protekla dva dana odigrane su utakmice 8. kola Druge županijske fudbalske lige Vukovarsko-sremske županije, fudbalskog centra Vukovar. Lovas je u Mohovu pobedio domaćina 1:0, Hajduk iz Tovarnika savladao je Mladost 3:0, Dunav je pobedio Hajduk iz Bapske 4:2. Petrovci su pobedili na gostovanju u Tompojevcima 3:2, Radnički je izgubio od Sremca 0:6, a vodeća Sloga iz Pačetina savladala je ekipu Rusin u Mikluševcima sa 4:1. Na tabeli vode Sloga Pačetin i Lovas sa po 24 osvojena boda.
Članovi Atletskog kluba Maraton iz Vukovara učestvovali su ovog vikenda na Krosu RTS-a u Somboru, postigavši zapažene rezultate. U trci srednjih škola na 1200 m, Nikola Busić osvojio je odlično 2. mesto. U trci na 1000 m, učenika sedmih razreda, Bojan Busić je bio deveti, dok je Milica Radišić, u istoj kategoriji takmičara, ali u trci na 800 metara bila jedanaesta.