U poslednja 24 časa u Hrvatskoj su zabeležena rekordna 1424 nova slučaja zaraze koronavirusom, a umrlo je 11 osoba, saopštio je danas Nacionalni štab civilne zaštite. Trenutno se 622 pacijenta nalaze na bolničkom lečenju, a 38 ih je na respiratoru. Broj aktivnih slučajeva zaraze u Hrvatskoj je 6459. Od početka zaraze u Hrvatskoj do danas, zabeleženo je 28.287 osoba zaraženih koronavirusom, od kojih je 393 preminulo. Ukupno se oporavilo 21.435 osoba, od toga 473 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji su trenutno 24242 osobe. Do danas je testirano 411.947 osoba, od toga 8255 u poslednja 24 sata. Današnji broj novozaraženih ponovo je rekordan, a treći je put unazad nedelju dana da broj novozaraženih na dnevnom nivou prelazi hiljadu.
U Vukovarsko-sremskoj županiji, u poslednja 24 časa je 26 novih pozitivnih osoba na COVID-19- Preminulih osoba nema.Od početka epidemije, ukupan broj obolelih osoba je 1341, od kojih je 1084 osoba izlečeno, a 19 preminulo.Trenutno su u županiji 22 osobe hospitalizovane zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 255 osoba, pa je ukupan broj testiranih do sada 14966. U samoizolaciji se nalazi 1078 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-sremskoj županiji pozitivno je 14 radnika iz sistema zdravstva, dok je iz sistema obrazovanja oboleo 1 nastavnik i 14 učenika. Situacija s koronavirusom u Vukovaru je prilično dobra, izjavio je danas načelnik Štaba civilne zaštite grada Vukovara, Marijan Pavliček te dodao kako je u Vukovaru u odnosu na ostatak Hrvatske dosta dobra situacija s koronavirusom. Naglasio je kako za to najpre treba zahvaliti građanima, koji su savesnim ponašanjem doprineli priličnoj dobroj epidemiološkoj slici na području grada Vukovara.
Najmlađe preminule bolesnice, koje su bile pozitivne na Covid-19, dve žene u dobi od 33 i 39 godina, najverovatnije su se koronavirusom zarazile u bolnicama, u kojima su se lečile od svojih primarnih bolesti, piše Jutarnji list. Obe su žene imale druge teške bolesti, ali covid infekcija sigurno je dodatno narušila njihovo stanje. Niko ne može reći kako bi pacijentkinje završile bez korone. Jedna se zbog svog zdravstvenog stanja lečila od kraja 2019. godine, međutim, ovo je bila dodatna komplikacija. Da li bi preživela ili ne, teško je reći, međutim, sigurno su joj bile veće šanse nego nakon infekcije koronom, koja joj je dodatno uzrokovala obostranu upalu pluća”, rekla je za medije doc. dr. sc. Jasminka Peršec, predstojnica Klinike za anesteziologiju KB-a Dubrava, u kojoj se lečila 39-godišnjakinja.
Hrvatska udruženje leukemija i limfomi (HULL) upozorilo je danas da su dobili informaciju da veledrogerija Medika, zbog dugova bolnica za lekove, do daljnjeg neće isporučivati lek ibrutinib, koji koristi značajan broj hematoloških bolesnika. Iz Medike su poručili da je informacija o obustavljanju isporuke leka tačna, ako bolnica ima dug prema toj veledrogeriji duži od godinu dana.
“Radi se o leku o kojem ovisi život i zdravlje značajnog broja bolesnika s hroničnom limfocitnom leukemijom, kao i drugim stanjima. Smatramo da ne smemo biti taoci ove situacije jer se radi o hematološkim bolesnicima kojima o tim lekovima ovisi preživljavanje”, rekao je predsednik Udruženja HULL Dražen Vincek.
Zamenik gradonačelnika Vukovara Marijan Pavliček uručio je danas zaštitne platnene maske učenicima i zaposlenima u Srednjoj strukovnoj školi Marko Babić. Naime, Grad Vukovar nabavio je 3.174 maske za sve učenike i zaposlene u vukovarskim srednjim školama. Cena jedne maske je 10 kuna, pa je tako izdvojeno 31.740 kuna za zaštitne maske 1.241 učenika i 346 zaposlenih u srednjim školama. Svaki učenik i zaposleni dobili su po dve višekratne i perive platnene maske.
Na Koordinaciji župana, gradonačelnika i načelnika u Vinkovcima raspravljalo se o realizaciji i pripremi projekata za Slavoniju, Baranju i Srem, državnim podrškama, de minimis ili pomoći male vrednosti te pripremama za što lakše povlačenje prijavljenih troškova za korištenje bespovratnih sredstava iz Fonda Solidarnosti Evropske unije za posledice pandemije COVID-19. Direktor razvojne agencije Vukovarsko-sremske županije Ilija Cota izvestio je da županija, ima 5142 ugovorena projekta, u vrednosti 2,88 milijardi kuna bespovratnih sredstava od čega je do sada realizovano 1,62 milijarde kuna. Među pet slavonskih županija druga je po projektima u okviru projekta Slavonija, Baranja i Srem. Rad, znanje i iskustvo svih ovih godina pokazali su da idemo u dobrom pravcu. To je puno projekata, a veseli me što je u projekat Slavonija, Baranja i Srem ušlo i puno strateških projekata. Sve zajedno rezultat je saradnje jedinica lokalne samouprave, naših razvojnih agencija i Županije, naglasio je župan Božo Galić.
Građani najveću prednost uvođenja evra vide u izjednačavanju Hrvatske s ostatkom EU-a te u jednostavnijem plaćanju, dok je najveći strah povezan s rastom cena i gubitkom “monetarnog suvereniteta”, pokazala je anketa portala MojPosao, čiji su rezultati objavljeni danas. MojPosao je istraživanje o mišljenju građana o uvođenju evra proveo putem servisa MojaPlata, na više od 3500 ispitanih, a ono je pokazalo da više od trećine anketiranih ili njih 35 odsto nemaju jasno definisan stav pa su izuzeti iz daljnjeg obrađivanja.Od građana koji imaju mišljenje o toj temi, njih 54 odsto podržava uvođenje evra, dok ih 46 procenata ne podržava ulazak Hrvatske u evrozonu. Promenu valute u većoj meri podržavaju stariji ispitanici, pa se tako oni stariji od 46 godina u 65 odsto slučajeva pozitivno izjašnjavaju o toj temi, dok kod onih mlađih od 25 godina to iznosi značajno manje, 49 odsto.