Trenutno ni organizovani potrošači ni Vlada ne mogu da utiču na kretanje inflacije, rekao je za Hinu ekonomski analitičar Damir Novotny, komentarišući poziv građanima da u petak, 24. januara bojkotuju kupovinu u trgovinama.U poruci koja kruži društvenim mrežama građani su pozvani da tog dana ne kupuju ništa u trgovinama i na benzinskim stanicama. Novotny smatra da u ovom trenutku ni organizovani potrošači ni Vlada ne mogu da utiču na kretanje inflacije, već jednostavno treba pričekati da se uspostave nove tržišne ravnoteže na tom nivou cena. Potrošači možda mogu jedan dan da organizuju i bojkotuju trgovce. Međutim, u tržišno orijentisanim ekonomijama kolektivne akcije potrošača nisu imale uticaja na inflaciju, pa tako neće ni najavljeni bojkot hrvatskih potrošača, ukoliko uopšte bude masovan, smatra analitičar. Naglasio je da potrošači nemaju kolektivne već isključivo individualne navike, preferencije i sklonosti prema potrošnji. Što se tiče Vladinih mera ograničavanja maloprodajnih cena za deo proizvoda i pokušaja dogovora s maloprodajnim lancima, smatra da to neće uticati na ukupna kretanja cena. Prema Nototnom, Vlada bi možda mogla da utiče na inflaciju u kratkom roku, ukoliko bi se odrekla dela poreza na potrošnju, poput snižavanja stope PDV-a na sve prehrambene proizvode, a ne kao do sada samo na neke, s 25 na 10 odsto. Predsednica Hrvatskog udruženja za zaštitu potrošača Ana Knežević smatra dobrim da se potrošači malo animiraju i organizuju. Cilj bojkotovanja bio bi da taj dan trgovci osete manji promet, a tako će biti ukoliko građani ne budu kupovali ni dan pre, a ni posle da nadoknade to što navedenog datuma nisu kupovali, smatra Kneževićeva dodajući da bi mera uspjeha akcije bio neki čvršći parametar, poput broja fiskalizovanih računa.
U odnosu na ukupan broj stanovnika po županijama, najviše potrošača, koji nisu podmirili dospele osnove za plaćanje je u Sisačko-moslavačkoj (7,10 %), Bjelovarsko-bilogorskoj (6,21 %), Koprivničko-križevačkoj (6,09 %), Osječko-baranjskoj (5,91 %), dok ih je u Vukovarsko-sremskoj 5,88 odsto, navedeno je u analizi Finansijske agencije. U odnosu na broj radno sposobnog stanovništva, najviše blokiranih potrošača takođe je u Sisačko-moslavačkoj (11,40 %), Bjelovarsko-bilogorskoj (9,96 %), Koprivničko-križevačkoj (9,58 %), dok ih je na području Vukovarsko-sremske županije 9,32 procenta. Iako se broj blokiranih građana smanjio, ukupna glavnica duga na kraju prošle godine iznosila je 2,93 milijarde evra i bila je 8,4 odsto veća nego na kraju 2023. te 1,6 odsto viša nego krajem novembra prošle godine. Kada se glavnici doda dug po kamatama u iznosu od 1,11 milijardi evra, ukupan dug blokiranih dostiže nešto više od 4 milijarde evra. Na dug građana prema bankama odnosi se 22,2 odsto ukupnog duga, odnosno 650 miliona evra bez kamata, a dug građana prema svim finansijskim institucijama čini više od četvrtine ukupnog duga, odnosno 740 miliona evra.
Predsednik Domovinskog pokreta Ivan Penava najavio je juče da će ime novog ministra poljoprivrede imati za dan-dva, nakon što je ministar Josip Dabro podneo ostavku, te dodao da s HDZ-om nastoje da postignu dogovor da Hrvatske šume budu pod ingerencijom Domovinskog pokreta. Razgovaramo s nekoliko ljudi i pri tome gledamo da budu kvalitetni kandidati, koji će moći da nastave s poslovima, koje je uspešno odrađivao sada bivši ministar Dabro, rekao je Penava na konferenciji za novinare. Istakao je da Domovinski pokret nije trčao za pozicijama, ali je izrazio nadu da će nakon sastanka u Vladi s partnerima pronaći mogućnost da “ispoštuju uslov Domovinskog pokreta”. Precizirao je da u resorima, u kojima Domovinski pokret ima ministra, ili ukoliko se govori o Hrvatskim šumama, da je minimum minimuma koji zahtevaju da ta osoba ima mogućnost manevra i upravljanja procesima, kako u toj državnoj firmi, tako i u tom ministarstvu.
Grad Ilok će da sufinansira kupovinu kompjutera učenicima petih razreda osnovnih škola s područja grada. Pravo na novčanu pomoć mogu da ostvare svi učenici, koji nisu ostvarili pravo sufinansiranja kupovine po nekoj drugoj osnovi, a roditelji trebaju da dostave zahtev s dokazom o kupovini kompjutera ili laptopa s pripadajućom opremom i ostalom potrebnom dokumentacijom iz formualara javnog poziva. Sufinansiraće se do 80 odsto cene, odnosno maksimalno 300 evra, zavisno od broja zahteva, koji ispunjavaju uslove. Pomoć se može ostvariti za opremu, koja je kupljena učenicima od početka školske godine, na osnovu Javnog poziva, koji je otvoren do 28. februara ove godine.
Iako ove godine gripa ima blaži intenzitet u odnosu na prošlu sezonu, broj obolelih raste. U protekle dve nedelje na području Vukovarsko-sremske županije prijavljeno je 80 obolelih od gripe, što je znatan porast u odnosu prema pet prijava do kraja prošle godine, rekla je dr. Kata Krešić, direktorka Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-sremske županije. U istom periodu lani, bilo je prijavljeno skoro 300 obolelih. Savetuje da je vakcinisanje protiv gripe još uvek najbolja zaštita, posebno za rizične grupe građana. Po pitanju zaraženih COVID-om, situacija je stabilna. Broj prijavljenih slučajeva u ovom mesecu je nešto porastao, ali se radi uglavnom o slučajevima s blažim simptomima.