Završavanjem još jedne etape radova vezanih za poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području grada Vukovara, Lipovače i Bogdanovaca ostvaren je napredak na izrađivanju Projekta Vukovar gde je izgrađen potpuno novi sistem javne odvodnje. Izvođač radova, firma CROCUS iz Osijeka, završila je u predviđenom roku ugovorene radove, a ukupna vrednost radova je nešto manja od 180 hiljada evra. U toku je i probni rad na uređaju za pročišćivanje otpadnih voda grada Vukovara. Rad na Projektu Vukovar je počeo još 2015. godine, a po njegovom završetku Vukovar i okolna naselja dobiće jedan od najmodernijih sistema vodoopreme i odvodnje u Hrvatskoj.Predviđeni rok za realizaciju spomenutog projekta je kraj ove godine. Vredan je nešto više od 48 miliona evra, a sufinansiran je iz Kohezijskog fonda Evropske unije s gotovo 70 odsto ukupnog projekta. Država u finansiranju učestvuje sa 12 odsto, koliko izdvajaju i Hrvatske vode dok jedinice lokalne samouprave u projektu učestvuju sa 3,6% sredstava.
Pre potvrđivanja bolesti afričke svinjske kuge u Hrvatskoj, iz Ministarstva poljoprivrede objavili su brojne preventivne radnje koje, između ostalog, uključuju provođenje veterinarskih pregleda domaćinstava, izmenu Naredbe o sprečavanju i suzbijanju afričke svinjske kuge, popisivanje i kategorizaciju objekata u kojima se drže svinje sa ciljem poboljšanja biosigurnosti. Kategorizovano je više od 74 hiljade objekata, a biosigurnost podignuta za nešto više od 25% objekata, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede. Ovlaštena fizička lica, koja provode eutanaziju ne mogu istovremeno da provode i popisivanje i kategorizaciju, kao i da ovlašteni, koji provode radnje u zonama ograničavanja ne mogu da provode popise i kategorizacije van zona ograničenja. Od potvrđivanja bolesti, 7 126 objekata je u saradnji s ovlaštenim telima, zadovoljilo uslove za prekategorizaciju u više kategorije biosigurnosti, od čega je najveći broj u Osječko-baranjskoj, Brodsko-posavskoj, Krapinsko-zagorskoj i Vukovarsko-sremskoj županiji.
Saborska zastupnica SDP-a Martina Vlašić Iljkić, saopštenjem za javnost istakla je da svinjogojci s razlogom traže smenu ministarke poljoprivrede, jer je doprinela zatvorenom sistemu u kojem vlada zakon ćutanja. Najgori smo u Evropskoj uniji po širenju afričke svinjske kuge te je opravdano da se postavlja pitanje kome je u interesu bilo da cele županije stavi u zone zaštite pa su svinje morale da budu usmrćene i na farmama u kojima svinjska kuga nije otkrivena, kao i na onima koje imaju sve uslove biosigurnosti. Premijera su pozvali na pridržavanje naučnih mera u borbi protiv svinjske kuge s obzirom da proizvođači, kojima su usmrćene svinje nisu dobili nalaz da je virus potvrđen, a ministarka smatra da isti ne moraju izdati. SDP postavlja pitanje zašto niko iz Veterinarskog instituta ne želi da komentariše bolest i s veterinarskog stručnog stava istupa u medijima. Ministarka zabranjuje svinjokolje i tradicionalne manifestacije, a istovremeno na terenu nema organizovane dezinfekcije i mera opreza, a postoje navodi i da uzgajivači sami usmrćuju svinje, navedeno je, između ostalog, u saopštenju.
Saborski zastupnik Silvano Hrelja na N1 TV je prokomentarisao status penzionera, kao i nedavne nesuglasice zbog najavljenog protesta. Penzija za 40 godina staža iznosi 77 odsto plate, dok je u susednoj Sloveniji 74 odsto. Sve smo podigli osim invalidskih penzija, ali mi smo zemlja koja ima veliki broj takvih penzija, što je nerealno, rekao je Hrelja dodajući da se plate i penzije ne mogu uspoređivati bez uspoređivanja ekonomske moći neke zemlje. Ekonomija nije uspešna da bi nam i penzije bile veće. Odgovorni su svi koji su vodili državu u poslednjih 30 godina. Obećanje HDZ-a bio je udeo penzija u plati na 50 odsto, a to nije ostvareno, naglasio je Hrelja podvukavši kako je bitno da u proseke starosne penzije ulaze sve invalidske, koje su s manje staža i manje. Pogrešno je gledati sve penzije zajedno i to ne radi ni jedna zemlja, zaključio je Hrelja.
Ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović izjavio je danas da Hrvatska u ovoj godini beleži pojačan pritisak migranata, istakavši da je stanje pod kontrolom i da neće dozvoliti da Hrvatska postane hot-spot za migrante. Pratimo svi šta se događa u Evropi, naročito ove zabrinjavajuće slike iz Italije. Što se tiče Hrvatske, beležimo porast od 160 procenata u odnosu na prošlu godinu, rekao je ministar, u izjavi novinarima u Osijeku. Poručio je da je, uprkos pojačanom pritisku, u Hrvatskoj stanje s migrantima i onima koji traže azil pod kontrolom.
Čak 24 odsto potrošača u Hrvatskoj ne odustaje od kupovine lokalnih proizvoda, a u ovoj godini najviše štede na tri kategorije proizvoda – tzv. grickalicama i slatkišima, alkoholu i bezalkoholnim pićima. To je deo zaključaka novog istraživanja o stanju trgovine namirnicama u centralnoj Evropi 2023. godine”. Rezultati su zasnovani na odgovorima 4 500 ispitanih iz pet zemalja centralne Europe – Češke, Hrvatske, Poljske, Rumunije i Ukrajine. Kada su neke namirnice na sniženju, sve starosne grupe ih kupuju u većim količinama, navedeno je u analizi istraživanja. Supermarketi su hrvatskim potrošačima omiljeno mesto za kupovinu, ali trgovine s popustima postaju sve popularnije. Ono po čemu Hrvatska zaostaje za ostalim delom Evrope je navika kupovine namirnica putem interneta, jer se čak 56 odsto hrvatskih potrošača izjasnilo da nikada nisu kupovali namirnice na takav način.