Izmenama Zakona o tržištu toplinske energije svaki kupac odnosno vlasnik stana moći će grejanje da plaća po realnoj potrošnji, oni koji ne ugrade tzv. razdelnike ili kalorimetre plaćaće nadoknadu za podsticanje efikasnosti grejanja, rečeno je danas u Saboru. Kako je objasnio državni sekretar u Ministarstvu privrede, Vedran Špehar, izmenama zakona, kojima se domaći propisi usklađuju s evropskom direktivom predviđeno je razdvajanje individualnih troškova toplinske energije koje plaća kupac (vlasnik stana) od zajedničkih troškova zgrade, koji se plaćaju iz sredstava pričuve.
Edukacija ”Pokretanje poslovanja i pravni oblici” te „Mere zapošljavanja i poslovni plan”, održana je juče u Preduzetničko-razvojnom centru opštine Erdut u Dalju, a u okviru programa „Preduzetnička sreda”. Cilj ovih aktivnosti, usmerenih na preduzetnike je sticanje znanja, neophodnog za pokretanje i vođenje vlastitog poslovnog poduhvata, osiguravajući podršku preduzetnicima početnicima. Fokus programa stavljen je na sve koji imaju ambicije za uključivanje u svet preduzetništva, pa i putem mera za samozapošljavanje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Edukaciju su održali predstavnici centra za preduzetništvo iz Osijeka.
U okviru rasprave o Zakonu o izmenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti, koji je Vlada uputila u Sabor, zastupnica SDSS-a, Dragana Jeckov istakla je da su danas u Republici Hrvatskoj među najčešćim korisnicima zagarantovane minimalne nadoknade osobe starije životne dobi. Smatra da trenutna visina nadoknade nije adekvatna (160 evra za radno sposobnog samca) jer postoji značajan nesrazmer s pragom rizika od siromaštva (493,66 evra), problem metodologije određivanja osnovice, bez jasnih kriterijuma zbog čega su posebno ugrožen samci, starije osobe u samačkim domaćinstvima, te ukazala na problem dohodovnog cenzusa. Navela je i da beskućnici u prihvatilištima primaju samo 50% iznosa nadoknade odnosno 80 evra mesečno, što je višestruko ispod praga siromaštva. Predložene izmene Zakona o socijalnoj zaštiti predstavljaju korak prema unapređenju sistema socijalne zaštite, ali su potrebne dodatne izmene, kako bi se osigurala stvarna zaštita najranjivijih grupa u društvu, ukazala je zastupnica SDSS-a. Naglasila je specifične izazove s kojima se suočavaju pripadnici srpske nacionalne manjine, posebno oni koji žive u ruralnim područjima. Pozvala je nadležne da se prilikom primene zakona posebna pažnja posveti razvoju socijalnih usluga u tim područjima. Kao pozitivan primer, kojim se radi na rešavanju problema, spomenula je program Odelenja za humanitarna i socijalna pitanja Srpskog narodnog veća pod nazivom ,,Od vrata do vrata- dostupne usluge za dostojanstvenu treću dob.
Gradska biblioteka Vukovar i njen ogranak u Borovu naselju u ovom su mesecu realizovali brojne programske aktivnosti, koje su, pre svega bile usmerene na žene, jer je reč o mesecu kad se obeležava Međunarodni dan žena. Direktorka Biblioteke, Anita Baier Jakovac podsetila je na pojedine, poput art radionice za žene, radionice izrađivanja sapuna, koja je naišla na veliki interes posetilaca, izložbe slika Jasne Bajnrauh Manojlović, posvećene holivudskim divama te najavila aktivnosti, čija je realizacija predviđena do kraja meseca. Istakla je Izbor knjiga posvećen novim naslovima za korisnike, a Čitalački klubovi su u ovom mesecu takođe okrenuti ženski temama zaniteresovani u istima mogu da budu aktivni učesnici. Kao centralnu manifestaciju idućeg meseca, direktorka Gradske biblioteke najavila je obeležavanje Noći knjige.
Od početka godine do danas, vukovarsko-sremska policija evidentirala je 18 dobrovoljnih predaja te 21 dojavu o pronalasku oružja, municije i eksplozivnih sredstava. Građani, koji su želeli da ostanu anonimni predali su policijskim službenicima jednu automatsku pušku, jednu lovačku, pištolj s dva okvira, minobacačku bombu, ručnu granatu, 1,2 kilograma vojnog eksploziva TNT, dve poluautomatske puške, pet komada denatorskih kapisli, šest ručnih bombi, šest okvira s municijom, 13 vazdušnih pušaka i 1.593 komada municije raznog kalibra. Službenici protiveksplozivne zaštite su s lokacija u Vukovaru, Bršadinu, Tovarniku, Bapskoj, Iloku, Otoku, Lovasu, Gunji, Vinkovcima, Gabošu, Ostrovu i Markušici, na osnovu prijave građana preuzeli veću količinu oružja i sredstava. Građani su navedena sredstva pronašli prilikom građevinskih radova i čišćenja stambenog prostora.