
Održana je vanredna sednica Štaba civilne zaštite Grada Vukovara, na kojoj je Stjepan Draganić, voditelj Službe civilne zaštite Vukovar izneo podatke o trenutnom stanju u Vukovarsko-sremskoj županiji ističući kako trenutno nema osoba zaraženih koronavirusom. Direktor Doma zdravlja Vukovar Ante Lohinski objasnio je kako je u Domu zdravlja u Borovu naselju otvorena izdvojena ambulanta savetodavnog karaktera za rizičnu grupu s određenim respiratornim problemima koja je bila u rizičnim zemljama. Ovom prilikom je još jednom istakao kako, ukoliko neko ima neke od simptoma, prvo třeba da se najavi telefonom, kako bi ekipa bila spremna. Do sada su imali nekoliko poziva za koje nije trebala intervencija. Načelnik Štaba civilne zaštite Vukovar Marijan Pavliček naveo je i da se zatvaraju dečja igrališta. Direktor Crvenog krsta Vukovar Vlatko Glavaš naglasio je kako Crveni krst Vukovar organizuje kupovinu i dostavu namirnica starim i nemoćnim osobama koje ne mogu napuštati svoje domove te da trenutno imaju dovoljan broj volontera za ove aktivnosti. Načelnik policijske stanice Vukovar, Vlado Božić izneo je podatak kako su na području grada Vukovara trenutno četiri osobe u samoizolaciji. Članovi štaba su se složili kako bi se pismenim putem trebalo obratiti trgovačkim centrima o uvođenju strože mere kontrole broja kupaca koji istovremeno mogu biti u prodavnici jer su primećene nepravilnosti u provođenju mera Nacionalnog štaba civilne zaštite. Navedeno je da će doći i do promena u voznom redu javnog gradskog prevoza, odnosno linije će saobraćati kao nedeljom kako bi se maksimalno smanjili kontakti među sugrađanima. Dodao je da će radnici u gradskim firmama raditi u timovima. Dok jedan tim radi, neaktivni tim će koristiti godišnji odmor. Kako ne bi dolazilo do nepotrebnih kontakata, sve što može odrađivaće se putem telefonoma ili elektronskom poštom. Najavio je i da će sledeće nedelje biti održana sednica Gradskog veća Vukovara, na kojoj će biti donešene mere, koje bi trebale da pomognu građanima u lakšem suočavanju s posledicama epidemije koronavirusa.
U preduzeću Komunalac organizacija posla je prilagođena novonastaloj situaciji u Hrvatskoj u odnosu na koronavirus ali krajnji korisnici usluga to ne bi trebali da osete, rekao je direktor Komunalca Igor Štrangarević. Naveo je da su od danas na snazi novine koje se odnose na sahrane na vukovarskim grobljima. Štrangarević je istakao da u skladu s merama, koje je preporučio Županijski štab civilne zaštite. Ograničen je broj učesnika na sahranama. Smeštaj pokojnika će biti organizovan u prostoru, bez prisutnosti drugih osoba. Sat vremena pre sahrane, u mrtvačnici je dozvoljeno prisustvo samo najuže rodbine, u isto vreme do pet osoba. Nakon završetka sahrane, prostor mrtvačnice će biti dezinfikovan od strane ovlaštenih osoba. Sahrane će se održavati u razmacima od najmanje dva časa, a za zadržavanje na vanjskim prostorima važi odluka o merama društvenih okupljanja koje je izdao Nacionalni štab civilne zaštite, rekao je Štrangarević.
Gradska pijaca Vukovar je, u skladu s odlukom Štaba civilne zaštite Republike Hrvatske obustavila rad ugostiteljskog objekta te rad svih trgovina osim onih koje prodaju prehrambene i higijenske artikle. Pod pojmom trgovine podrazumevaju se i obrtnici te poljoprivredna domaćinstva koji svoje proizvode prodaju na tezgama i rashladnim vitrinama. Tokom trajanja ove mere zakupci će biti oslobođeni plaćanja zakupnine. Zbog primene novih mera socijalne distance po potrebi će se ograničiti broj osoba koje kupuju u zatvorenom prostoru u kojem se nalaze mesnice, ribarnice i rashladne vitrine, jer je u zatvorenom prostoru propisana distanca između osoba 2 metra. Zbog navedene mere molimo kupce za strpljenje i disciplinu te praćenje uputstava radnika pijace, jer je navedeno ograničenje u interesu svih nas, poručuju iz Gradske pijace Vukovar. Kako se navodi u saopštenju, već dve nedelje radnici Gradske pijace Vukovar, uz inače svakodnevno čišćenje prostora, provode mere pojačane higijene na način da se svi predmeti koje dodiruje već broj osoba (rukohvati na vratima, slavine i sl.) više puta dnevno dezinfikuju, a poslednjih sedam dana vršilo se i pojačano provetravanje prostora. Pozivaju građane da prilikom dolaska na pijacu (ali i nakon obavljene kupovine) operu ruke, za šta su obezbeđeni tečni sapun i papirnati ubrusi uz slavine na otvorenom delu pijace.
U Republici Hrvatskoj (RH) dezinfekcija vode za ljudsku potrošnju je obavezna mera i provodi se u svim javnim vodosnabdevajućim sistemima sredstvima na bazi hlora. Najnoviji dokument WHO-a koji se odnosi na upravljanje vodom i sanitacijom u vezi sa korona virusom naglašava da nisu potrebne dodatne mere prevencije i kontrole u poređenju s onim što je već navedeno u Smernicama Svetske zdravstvene organizacije o kvalitetu vode za piće, na kojima se zasnivaju propisi i načini upravljanja vodom za piće u Evropi pa tako i u RH, navedeno je u saopštenju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Dodaju kako se isporuka zdravstveno ispravne vode za piće u RH i u trenutnoj kriznoj situaciji nesmetano odvija, u skladu sa važećim zakonskim propisima. Voda iz česme je zdravstveno ispravna i sigurna od rizika prenosa virusa te nema zdravstvenih razloga koji bi potrošače trebali navesti da pribegavaju flaširanoj vodi ili drugim napicima, navodi Hrvatski závod za javno zdravstvo..
Direktor HZJZ-a Krunoslav Capak je na konferenciji za novinare Štaba civilne zaštite preporučio boravak na otvorenom, ali uz izbegavanje socijalnog kontakta u smislu približavanja na manje od jedan metar kroz 15 minuta. “Boravak na otvorenom prostoru se preporučuje, tada se kapljične infekcije ne prenose. Bolje je da se boravi vani, ali treba izbegavati socijalni kontakt. Potrebno je ograničiti socijalni kontakt na što kraće vreme”, rekao je Capak. Ministar zdravstva Vili Beroš takođe je govorio o boravku na otvorenom, a posebno se dotakao dece. Dobro je da su deca na vazduhu, ali nije dobro da se druže. Odgovornost je na roditeljima, ne na deci. Mi samo možemo ponoviti apel o neodržavanju javnih skupova i intenzivnih druženja. Ukoliko pratimo preporuke, mi smo napravili puno. Možemo izdati preporuke za roditelje, ali za očekivati je da se one znaju”, rekao je Beroš.
Na osnovu Vladine odluke o posebnim merama kontrole cena za određene proizvode i Zakona o merama kontrole cena, koja je stupila na snagu 16. marta ove godine, tržišni inspektori Državnog inspektorata su od 17. marta u inspekcijskim kontrolama subjekta, koji obavljaju registrovanu delatnost proizvodnje i trgovine. Navedenom Odlukom i Zakonom propisane su prekršajne mere
te odgovorno lice u firmi novčanom kaznom u iznosu od 3.000 do 15 000 kuna.