Premijer Andrej Plenković rekao je na današnjoj 14. sednici Saveta za Slavoniju, Baranju i Srem u Pitomači da je do sada kroz projekat “Slavonija, Baranja i Srem”, provedeno 34 hiljade projekata te da će se danas uručiti 36 novih projekata iz programa ruralnog razvoja u iznosu od 13,8 miliona kuna. Premijer je istakao da proteklu godinu smatra izuzetno uspešnom, kada se, kako kaže, gleda kroz optiku postavljenih ciljeva i zadataka. Istakao je da će Hrvatska za desetak dana postati članica šengenskog prostora i evro područja i da će tako da zaokruži proces dublje integracije u Evropsku uniju. Naglasio je da je ovo što se sada ostvaruje, veoma bitno i referentno za Hrvatsku te da ne zna šta bi 2023. moglo biti toliko značajno, kao sva postignuća dovršena u 2022.
Ministri energetike država članica dogovorili su se juče da se mehanizam za ograničavanje cene gasa aktivira kada cena dostigne 180 evra po megavat času i 35 evra više od referentne cene LNG u periodu od tri dana uzastopno, saznaju mediji iz diplomatskih izvora. Protiv toga limita bila je jedina Mađarska, Austrija i Holandija su bile suzdržane, a Nemačka je isti podržala. Sve te zemlje ranije su se protivile intervenciji na tržištu gasa i ograničenju cena. Za odluku ne treba imati konsenzus nego je dovoljna kvalifikovana većina, što znači da je treba podržati 55 odsto država članica, to jest njih 15, koje čine najmanje 65 odsto ukupnog stanovništva Unije. Državni sekretar ministarstva privrede Ivo Milatić je izjavio je da bi se nakon 1. aprila mogla očekivati veća cena gasa, ali da Vlada ima vremena do tada da pronađe način da se suoči s izazovom. Mehanizam će moći da bude pokrenut od 15. februara sledeće godine. Kremlj je juče takvu odluku ocenio kao neprihvatljivu. To je kršenje tržišnog procesa formiranja cena, rekao je portparol Dmitrij Peskov, a prenele su ruske novinske agencije.
Ekonomski analitičar Damir Novotny u Novom danu na N1 TV prognozirao je kretanje cena energenata. Komentarišući pad cena, Novotny je rekao da je počeo da deluje tržišni mehanizam kao što se i očekivalo. Iako su cene nafte bile u padu već nedeljama pa su pale na nivo pre krize, cene derivata, a hrvatsko tržište se snabdeva derivatima s mediteranskog tržišta, nisu pratile taj pad cena sirove nafte. Nije bilo dovoljno derivata na Mediteranu i tada smo imali paradoks da su mediteranske zemlje plaćale skuplje nego severnoevropske zemlje pa su u Nemačkoj bili derivati jeftiniji nego u Hrvatskoj, rekao je Novotny. Istakao je da su velike količine nafte na globalnom tržištu i ne mogu imati cenu od 100 dolara po barelu, eventualno oko 80-85 dolara tako da će cene barela verovatno padati, ali ne na nivo kako potrošači očekuju, odnosnona 8 kuna po litri goriva.
Udruženje Franak poručilo je sudijama Vrhovnog suda da prilikom zauzimanju pravnog shvaćanja o kreditima konvertovanim u evro poštuju hrvatsko i pravo EU-a te da 55 000 porodica konačno mora da dobike pravo na utvrđivanje punih obeštećenja nakon konverzije. Oba prava nedvosmisleno upućuju nacionalne sudove da u sudskim postupcima moraju da dopuste veštačenja kojima će se nakon toga utvrditi da li su potrošači konverzijom obeštećeni u potpunosti, rekao je na konferenciji za novinare predstavnik Udruženja, Goran Aleksić.
Prosečna mesečna isplaćena neto plata u pravnim licima za oktobar iznosila je 7 745 kuna, što je nominalno više za 1,6 odsto, a realno za 0,3 procenta u odnosu na septembar. Prema lanjskom oktobru, nominalno viša za 8,5 odsto, a realno niža za 4,2 procenta, objavio je danas Državni zavod za statistiku (DZS).
Provodeći pojačane mere kontrole na graničnom prelazu Tovarnik i upotrebom RTG uređaja, Carinici Službe za mobilne jedinice Vukovar, sprečili su pokušaj krijumčarenja cigareta, koje su bile sakrivene u teretnom vozilu makedonske registracije. Tokom kontrole na spomenutom graničnom prelazu Tovarnik izdvojili su teretno vozilo, kojim je upravljao državljanin Sjeverne Makedonije. Iako je prijavljen uvoz nameštaja iz Severne Makedonije u EU, pregledom je utvrđeno da je pristup robi s deklaracijom moguć bez skidanja carinskog obeležja. Tokom pregleda, ispod nameštaja uočeni je da se pored prijavljene robe u poluprikolici nalazi 40 00o kutija različitih vrsta cigareta, saopštila je Carinska uprava. Zbog krivičnog dela izbegavanja carinske kontrole, Služba za mobilne jedinice Vukovar je nadležnom Opštinskom državnom tužilaštvu podnela krivičnu prijavu protiv vozača. Pronađena roba je oduzeta, a obračunata je i naplaćena tzv. trošarina u iznosu nešto većem od 77 hiljada kuna.
U organizaciji vukovarskg pododbora Srpskog kulturnog društva “Prosvjeta” u Parohijskom domu u Vukovaru prošle nedelje je prikazan film “Generacije Borova – 30 godina kasnije” autorke Isidore Pekić. Film je nastao 2020. godine i prati hronologiju nastanka Borova naselja, “grada” gume i obuće, visoki nivo tadašnjeg kulturnog i sportskog života i odgovorne brige za običnog čoveka pa sve do ratnih godina. Dali smo podršku autorki filma kao i svim onim ljudima koji su imali učešća u snimanju. Film govori o nama, o trenucima kojih se sećamo. Koliko znam film je na raspolaganju, autorka je voljna da svakom da film da pogleda i da to na neki način bude njen doprinos nostalgiji, koja je prisutna u ovom filmu, rekao je, između ostalog Milenko Živković, predsednik vukovarskog pododbora “Prosvjete”. U filmu se prepliće nekoliko oblika dokumentarnog žanra: intervju, autobiografski esej i fotografija, a sagovornici su meštani Borova, od kojih je najstariji sagovornik nekadašnji radnik “Bate” Đorđe Mirosavljević, koji je preminuo prošle godine. Autorka Isidora Pekić rođena je 1973. godine, Osnovnu školu “Ivan Goran Kovačić” završila je u Borovu naselju, a srednju školu i fakultet računarstva i informatike u Ljubljani. Trenutno radi kao projektni menadžer u Federalnoj vladi Australije.