Potpredsednik Vlade, ministar unutrašnjih poslova i načelnik Štaba civilne zaštite Davor Božinović rekao je da se razmišlja o testiranju svih zaposlenih u zdravstvu i domovima za starije te da će uskoro imati rešenje za gradove i funkcionere koji ne koriste covid potvrde. ”Razgovaramo i kada budemo imali konačno rešenje, onda ćemo vas obavestiti. To će biti uskoro”, rekao je juče Božinović, dodajući da se razmišlja i o testiranju svih, među kojima i onih s covid potvrdama. ”U zdravstvu i domovima za starije, to je pitanje o kojem se razmišlja i ako bude novih rešenja, njih će predložiti ministar zdravstva”, pojasnio je ministar naglasivši da Štab donosi mere te da je idealna zaštita da se svaki dan svi testiraju. ”Vakcinisanje je najbolja zaštita od bolesti, a testiranje je najbolji način da otkrijemo širenje virusa. Mi predlažemo vakcinisanje, ali uveli smo obavezu testiranja onih koji nisu vakcinisani i nisu preboleli”, rekao je Božinović.
Direktori škola će u ponedeljak dostaviti prva upozorenja onim radnicima koji nisu poštovali uvedene epidemiološke mere, javlja HRT, a prenosi tportal. Osim toga čeka se i odgovor na predlog ministra nauke i obrazovanja Radovana Fuchsa da radnici, nakon što su primili jednu dozu vakcine, mogu neometano doći na svoje radno mesto. Resorni ministar je pre par dana rekao da će lično zamoliti Štab da se razmotri mogućnost da svi oni koji se vakcinišu ne moraju čekati 21 dan nakon prve doze, nego da im se uz određenu potvrdu to prizna kao mogućnost ulaska na radno mesto. Time bi se, kažu mnogi u školama, potaklo na vakcinisanje one koji su još u dilemi i lakše bi se prebrodilo čekanje do druge doze. Željko Stipić, iz Školskog sindikata Preporod je pojasnio da bi, prema uputstvu Ministarstva, nakon tri dana nepoštovanja odluke, direktori radnicima trebali dati prvo upozorenje, a nakon pet dana drugo. „O trećem, otkazu, nećemo ni govoriti, šta bi to značilo za sistem koji ionako muku muči sa zamenama”, rekao je Stipić.
Državni zavod za statistiku poručio je juče da će nadoknada popisivačima stanovništva biti isplaćena u skladu s obavljenim poslom, referišući se na nezadovoljstvo nekih popisivača koji tvrde da im neće biti isplaćen dogovoreni iznos nadoknade zbog čega odbijaju vratiti laptope. Nezadovoljstvo da im neće biti isplaćen dogovoreni iznos iskazao je deo popisivača iz Zagreba koji su odlučili zadržati zaduženu opremu jer je Zavod, po pisanju medija, dan nakon završetka popisa izmenio odluku o određivanju novčane nadoknade zbog čega bi neki od popisivača trebali dobiti i do 2700 kuna manje iznose od planiranog.
Ministarstvo poljoprivrede objavilo je javni poziv kojim su pozvana visoka učilišta biotehničkih nauka s područja Slavonije, Baranje i Srema da dostave podatke o iskazanom interesu studenata za korištenje sredstava stipendija za akademsku godinu 2021./2022. Stipendiranje studenata je deo Razvojnog sporazuma „Slavonija, Baranja i Srem“ koji objedinjava aktivnosti na području pet slavonskih županija. Ministarstvo poljoprivrede treću godinu za redom dodeljuje bespovratna sredstva studentima viših godina preddiplomskih i diplomskih studija u poljima agronomije, biotehnologije, prehrambene tehnologije i nutricionizma u iznosu od 10 hiljada kuna po studentu za akademsku godinu. Pravo na stipendiju imaju redovni i vanredni studenti 2. i 3. godine preddiplomskih studija te studenti 1. i 2. godine diplomskih stručnih studija upisani u studijske programe koji su u ovoj akademskoj godini prvi puta upisali godinu studija za studijski program iz biotehničkih nauka. Ova podrška studentima ima za cilj zadržati mlade na selu te na taj način promeniti strukturu poljoprivrednih gazdinstava i modernizovati poljoprivrednu proizvodnju koja predstavlja jednu od strateških grana hrvatske privrede, navode iz ministarstva poljoprivrede
Evropska komisija je odobrila hrvatski program vredan 171 milion kuna za podršku primarnim proizvođačima u sektoru stočarstva pogođenih pandemijom koronavirusa. Utvrđeno je da je reč o programu u skladu s uslovima u okviru Privremenog okvira državne podrške te da su predložene mere neophodne, prikladne i razmerne za otklanjanje ozbiljnih poremećaja u stočarstvu u Hrvatskoj. Ovaj paket pomoći stočarstvu ima za cilj odgovoriti na potrebe za saniranjem pretrpljenih gubitaka te osiguranja likvidnosti uzgajivača goveda, svinja, peradi i konja, kao i primarnih proizvođača u sektoru ovčarstva i kozarstva, te im pomoći da očuvaju nivo primarne proizvodnje pre pojave COVID-19. Podrške u okviru Programa dodeljivaće se bespovratno, a očekuje se da će ih koristiti više od 21 800 primarnih proizvođača u stočarskom sektoru, navodi se na internet stranici ministarstva poljoprivrede
Preventivno-sigurnosna akcija kontrole tehničke ispravnosti vozila “Dani tehničke ispravnosti vozila”, provodi s i ove godine, i to sledeće nedelje. Akcija će se provoditi u svim stanicama za tehnički pregled vozila u Hrvatskoj, pod pokroviteljstvom Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog saobraćaja Republike Hrvatske, a u saradnji s Hrvatskim autoklubom i Centrom za vozila Hrvatske. Akcija je pre svega usmerena na mogućnost obavljanja besplatnog pregleda vozila u stanicama za tehničke preglede uz poticanje vozača da na vreme preventivno kontrolišu ispravnost vozila da bi sigurno učestvovali u saobraćaju. Cilj je isključivo preventivni, a pregled vozila obavlja se besplatno za sve vlasnike vozila, navodi se na internet stranici policijske uprave vukovarsko-sremske te naglašava da besplatni pregled vozila nije zamena za redovni tehnički pregled, odnosno iz njega su izuzeti svi oni koji u ovom periodu imaju zakonsku obavezu tehničkog pregleda i registracije. Takođe potrebno je naglasiti da u sklopu ove akcije neće biti sankcionisanja vlasnika za čija se vozila utvrdi da su tehnički neispravna, nego će ih se nakon savetovanja o načinu otklanjanja neispravnosti uputiti u ovlašteni servis, navode iz policije.