U Vukovarsko-sremskoj županiji jutros je potvrđeno 49 novih pozitivnih osoba na COVID-19, 11 iz Vinkovaca, po 6 iz Vukovara i Županje, 5 iz Cerića, po 3 osobe iz Ivankova i Vođinaca, po 2 iz Otoka i Markušice, te po 1 osoba iz Antina, Bobote, Cerne, Korođa, Prkovaca, Sremskih Laza, Starih Jankovaca, Starih Mikanovaca, Strošinaca, Štitara i Tordinaca, a 2 osobe su preminule. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 3566, od kojih je 2979 izlečeno, a ukupno je preminulo 58 osoba. Trenutno su u županiji 62 osobe hospitalizovane zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 273 osobe, te je ukupno testiranih na području županije 22 288. U samoizolaciji su 1193 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 49 radnika iz sistema zdravstva, dok ih je u samoizolaciji 26, navodi županijski Štab civilne zaštite.
Patrijarh srpski gospodin Irinej preminuo je u 90. godini posle borbe sa koronavirusom. On je 4. novembra primljen u vojnu kovid bolnicu “Karaburma” nakon što je tokom redovnog testiranja potvrđena zaraza koronavirusom. Patrijarhovo stanje naglo se pogoršalo juče, te je priključen na aparate za održavanje rada vitalnih organa. Srpska pravoslavna crkva je na svom sajtu objavila da je stanje patrijarha Irineja pogoršano, kao i da se o njegovom zdravlju osim srpskih lekara, brinu i ruski. Do sada je bilo nekoliko infromacija vezanih za zdravstveno stanje patrijaha, a jedna od njih je bila i da mu se stanje pogoršalo, a zatim je konzilijum lekara u utorak, posle uvida u opšte stanje u dosadašnji tok lečenja, zaključio da su do sada sprovedene mere lečenja dovele do stabilizacije hronične srčane slabosti. Međutim, došlo je do preokreta situacije i patrijarhu je pao nivo kiseonika u krvi, stanje mu se pogoršalo, te je jutros preminuo.
U pet dana u Hrvatskoj je od koronavirusa umrlo više ljudi nego u prvih šest meseci pandemije, piše Jutarnji list, a s obzirom da nemamo kontrolu nad epidemijom, i do kraja novembra mogli bismo imati i više od 1500 mrtvih. U Hrvatskoj je juče od covida-19 preminulo čak 49 osoba, što je najveći dnevni broj od početka pandemije, a u poslednjih 5 dana u našoj zemlji od covida su preminule 194 osobe. To je više nego u prvih šest meseci pandemije kada je preminulo 187 ljudi. Od februara do jula u Hrvatskoj je 108 osoba umrlo od covida-19, a u od jula do početka novembra njih 575. Ukupno je, od 25. februara, kada je kod nas zabeležen prvi slučaj zaraze, preminulo 1200 ljudi. Samo od početka novembra, koronavirus je u našoj zemlji odneo 654 života, što Hrvatsku svrstava među države s najvećom smrtnosti od covida u Evropi, piše Jutarnji.
Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak najavio je juče nakon sastanka Nacionalnog štaba civilne zaštite i predstavnika Vlade kako će nove epidemiološke mere biti donesene do kraja nedelje. “Razgovara se o dodatnom ograničavanju broja učesnika na različitim okupljanjima, skraćivanju radog vremena u ugostiteljstvu, o obavezi poslodavaca da se organizuje rad kod kuće gde god je to moguće i rad u smenama, radi smanjenja mobilnosti”, rekao je Capak. Dodao je i kako su u desetak hrvatskih županija već sada na snazi strože mere od onih koje su trenutno na nacionalnom nivou. “Imamo visoke brojeve. Činjenica je da nam brojevi stagniraju ali na visokom nivou. Epidemiološki gledano, imamo jednu od najviših stopa pojave novozaraženih u Evropi, na 23. smo mestu na listi zemlja Unije. Još uvek pet zemalja imaju višu pojavu novozaraženih od nas, a među njima je i Slovenija. Po mortalitetu smo na na 13. mestu sa 282 smrti na milion stanovnika”, objasnio je Capak. U Hrvatskoj su trenutno dve županije na severu s izrazito visokom pojavom novozaraženih, a prosek za Hrvatsku je u ovom trenutku viši od 800 na 100 hiljada stanovnika.
Uspostavljena je prekogranična razmena podataka hrvatske aplikacije Stop COVID-19 sa službenim aplikacijama drugih zemalja članica Evropske unije, objavljeno je juče na Vladinim službenim internet stranicama. To je rezultat odluka i preporuka Evropske komisije te tehničkih i sigurnosnih zahteva Mreže za e-zdravstvo i drugih evropskih tela. Time je Hrvatska postala sedma po redu zemlja Unije, uz Dansku, Nemačku, Irsku, Italiju, Letoniju i Španiju, koja putem federacijskog pristupnika razmenjuje „zaražene ključeve“ i tako omogućuje anonimno obaveštavanje inostranih kontakata o postojanju rizika od zaraze bolesti COVID-19.
Pod pokroviteljstvom Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog saobraćaja, sledeće nedelje će se provoditi preventivno-sigurnosna akcija pod nazivom „Dani tehničke ispravnosti vozila“, a koju provode HAK, Centar za vozila Hrvatske i stanice za tehnički pregled vozila. Iz policijske uprave vukovarsko-sremske pozivaju sve zainteresovane vlasnike vozila da se u tom periodu jave u bilo koju stanicu za tehnički pregled vozila gde će im se omogućiti besplatna kontrola tehničke ispravnosti. Izuzetak su jedino vlasnici vozila koji u ovom periodu imaju redovan tehnički pregled radi produženja registracije. Prilikom pregleda vozila obaviće se kontrola opšteg stanja vozila, kontrola kočnica, temperature isparavanja tekućine za kočenje, pregled donjeg dela vozila, eko test i kontrola svetlosne signalizacije. Cilj ove akcije je potaknuti što veći broj vozača na preventivnu kontrolu tehničke ispravnosti vozila kako bi utvrđivanjem nedostataka otklonili mogućnost saobraćajne nesreće uzrokovane tehničkom neispravnošću vozila, navode iz policijske uprave vukovarsko-sremske.