Ministar rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike Josip Aladrović izjavio je juče da će novi Zakon o radu uređivati i platformski rad kod kojim žele smanjiti ugovore na određeno i nelojalnu konkurenciju, rekavši da u Hrvatskoj, prema procenama, trenutno radi oko 30 do 40 hiljada radnika, uglavnom mlađih generacija. Novim zakonom želi se regulisati i rad od kuće, a jedan od delova je da poslodavac plaća režije zaposlenom. S tim u vezi, Aladrović je rekao da žele “sistematski rešiti benefite rada na daljinu” te povećati nivo zaštite za poslodavca i radnike, kao i urediti plaćanje određenih troškova radnicima koji rade od kuće. “Pre covid krize imali smo oko tri odsto radnika od kuće. Želimo benefite sistematski rešiti – da poslodavac i radnik imaju veći nivo zaštite, ali i da se određeni troškovi plaćaju”, rekao je Aladrović naglasivši da je Državni inspektorat merodavan za inspekciju rada. “U Hrvatskoj imamo oko 25 odsto ugovora na određeno vreme, tu smo nažalost lideri u EU. Problem je i u tome što imamo veliku frekvenciju kratkih ugovora. Želimo ograničiti maksimalan broj ugovora, ograničiti vreme trajanja tih ugovora, kod sklapanja ugovora poslodavac će morati pojasniti zašto sklapa ugovor na određeno, povezane firme ćemo uključiti u taj lanac i neće biti moguće prebacivati radnike”, naglasio je Aladrović. Po pitanju penzionog sistema, odnosno jesmo li spremni duže raditi ili ćemo masovno uvoziti stranu radnu snagu, ministar je odgovorio da je rešenje u obe navedene stvari. “Moramo biti svesni da je duži ostanak u svetu rada naša realnost, pogotovo u onim delatnostima u kojima je to moguće. Postoje delatnosti u kojima se može raditi duže, promovisaćemo to kao i do sada. Bitno je da to bude izbor, da ne bude obligatorna obaveza odlaziti u penziju sa 65 godina. I uvoz radne snage je realnost koja se dešava za sve one delatnosti za koje na svom tržištu rada nemamo dovoljno zaposlenih”, zaključio je Aladrović.
Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak rekao je juče, nakon sastanka Naučnog saveta da još uvek nisu razgovarali o proširenju primenjivanja covid potvrda na ostale segmente društva, ali i da je izvesno da će to doći na dnevni red zbog zemalja u okruženju. Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je da su na sastanku Naučnog saveta najviše razgovarali o aplikaciji treće doze vakcine te da su se svi naučnici, članovi Saveta, složili da se treća doza primenjuje kod osoba koje su imunokompromitovane, a zatim kod radnika u zdravstvenom sistemu i socijali. Beroš je obavestio i da je među doktorima medicine 89,81 odsto onih koji su imuno zaštićeni, među medicinskim sestrama ih je 76,36 procenta, a ukupno je 78,2 radnika u zdravstvu u ovom trenutku zaštićeno. Vakcinisano je preko 72 odsto građana starijih od 65 godina, a onima koji nisu ministar je uputio apel da se vakcinišu.
Ogranak Breza Vukovar, koji provodi uslugu poludnevnog boravka za decu u dobi od 7 do 14 godina za koju stručne službe procenjuju da su deca u riziku, ove se godine po prvi put uključilo u međunarodni volonterski projekat ‘72 časa bez kompromisa’. U projektu učestvuju mladi iz cele Hrvatske, a akcijom ih se nastoji potaknuti na volontiranje i beskompromisno davanje drugima, pre svega onima kojima je pomoć najpotrebnija. Grupa mladih volontera je u vukovarskom poludnevnom boravku okrečila i osvežila učionice za decu koja ovde provode svoje slobodno vreme učeći i igrajući se.
U sklopu projekta integrisanog upravljanja destinacijom kojeg Vukovar implementira već više od godinu dana, provodi se između ostalog i aktivnost merenja on-line reputacije destinacije koja će dati povratne informacije o kvaliteti usluge i proizvoda te o imidžu Vukovara kao turističke destinacije, saopšteno je iz Turističke zajednice grada Vukovara. „Vukovar je od početka ove godine do oktobra kao zanimljiva i atraktivna turistička destinacija ostvario odlične rezultate kvalitete u turizmu i to 92/100 u poređenju s prošlogodišnjim podacima istog perioda. Ukupno 5300 recenzija o gradu Vukovaru prikupljeno je od 92 ocenjena objekta, posećenih atrakcija, ugostiteljskih objekata, hostela, hotela i lokalnih proizvođača. Broj recenzija povećao se za gotovo 2000 novih u odnosu na prethodnu godinu, a najveći deo prikupljen je s platformi poput Google Maps-a, Booking-a, Facebook-a i drugih”, naglasila je Marina Sekulić, direktorka Turističke zajednice grada Vukovara. Istakla je da je potrebno intenzivno pratiti recenzije i trendove, te pomoću njih kontinuisano raditi na poboljšanju kvalitete da bi turističke destinacije opstale.
Udruženje roditelja dece s teškoćama u razvoju “Vukovarski leptirići” uspešno provodi EU projekat pod nazivom “Šta sve sportom mogu ja”, finansiran u apsolutnom iznosu od gotovo milion i po kuna iz Evropskog socijalnog fonda i državnog budžeta. Na realizaciju su se odlučili svesni da je deci s teškoćama u razvoju onemogućeno učestvovanje u brojnim društvenim aktivnostima u zajednici, uključujući i sport, pa su osmislili program koji potiče višestrani psihosomatski razvoj dece, razvija njihovo samopouzdanje, ali istovremeno i otkriva i talentovane da bi se ih usmeravalo u sport. Kako je pojasnila Slađana Trbulin, voditeljka kancelarije u “Vukovarskim leptirićima”, za sada su uključili u aktivnosti oko 150 dece s područja Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije. Najviše sarađujemo s OŠ Josip Matoš Vukovar i Centrom za vaspitanje i obrazovanje “Ivan Štark” iz Osijeka, a kako u udruženju imamo niz terapija za decu roditelji ih pri upisu rado uključe i u sportske aktivnosti. Svedoci smo da su neka deca naučila uz pomoć naših radnika samostalno plivati, a svake nedelje imamo i aktivnosti na bazenima. Naši radnici rade četiri dana u nedelji, u smenama, upravo da bi se mogli prilagoditi obavezama roditelja, pojasnila je Trbulin.