U svetu je broj slučajeva zaraženih premašio 339 miliona, a umrlo je više od 5 miliona. U Hrvatskoj danas imamo 11.343 novih slučajeva na PCR testovima, a brzim antigenim testovima 6146. Ali najvažnije je da uprkos značajnom porastu broja zaraženih ne beležimo porast broja hospitalizovanih, rekao je na konferenciji za novinare ministar zdravstva, Vili Beroš.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirana je 231 nova pozitivna osoba na COVID-19, potvrđena PCR testiranjem. Najveći broj zaraženih je i dalje iz Vinkovaca- 70 osoba, 34 su iz Vukovara, te 14 osoba iz Županje. Preminula je jedna osoba. Trenutno su u županiji 54 lica na bolničkom lečenju, dok se u samoizolaciji nalazi 1793 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19, 89 je pozitivnih osoba iz sistema zdravstva, dok se u samoizolaciji nalazi 14 zdravstvenih radnika. Iz sistema obrazovanja obolelo je 150 nastavnika i 670 učenika, dok se broj nastavnika i učenika u samoizolaciji ne navodi.
Rekordnih 856 novih covidom zaraženih osoba potvrđeno je u protekla 24 sata u Osječko-baranjskoj županiji. Od posledica zaraze umrle su tri osobe, objavio je danas tamošnji Štab civilne zaštite.
Zbog pogoršane epidemiološkke situacije među učenicima te većeg broja učenika, koji se nalaze u samoizolaciji, učenici nekoliko osnovnih škola u Vukovaru od danas nastavu pohađaju na daljinu, odnosno online. To su OŠ Nikola Andrić i OŠ Mitnica. U OŠ Blago Zadro i Dragutin Tadijanović, online nastava će od danas biti organizovana za učenike od 5. do 8. razreda. Tokom proteklog dana došlo je do velikog povećanja broja zaražene dece i onih kojima je određena mera samoizolacije, pa je Štab civilne zaštite na predlog direktora, a uz saglasnost osnivača doneo ovakve mere, rekao je Darko Dimić, pročelnik gradskog Upravnog odelenja za obrazovanje. U preostalim osnovnim školama, nastava se odvija prema modelu A, odnosno uživo.
Koje su konkretne mere koje vlada može da preduzme kada je u pitanju cena goriva, novinari su danas pitali ministra finansija, Zdravka Marića. Rekao je da se još nije raspravljalo o tome koja i kolika stopa PDV-a bi se odnosila na to. Kada bude ceo paket mera spreman onda ćemo ih prezentovati”, rekao je Marić. Dodao je da su trošarine na gorivo, bila od svih mera najmanje loša kad se sagleda celi aspekt te da je postigut određeni efekat. Sada su cene nafte porasle i više od očekivanja. Mislim da ćemo vrlo brzo s tim našim merama reagovati”, rekao je Marić dodajući da kako je evidentno na samom početku godine. da njihova procena kretanja cena, odnosno inflacije od 2,6 odsto više nije aktivna. Trenutno smo u zoni od 3,5 procenata inflacije. Kad budemo imali više saznanja o cenama energenata, onda ćemo to pretočiti u projekcije inflacija. Što se tiče hrane, ne uspoređujući se s Mađarskom i Srbijom, Hrvatska ima dosta visok nivo konkurentnosti na nivou trgovačkih lanaca i maloprodaje hrane. To je dobra vest koja smanjuje dodatne pritiske, koji bi se mogli dogoditi na porast cena hrane, poručio je ministar. Guverner HNB-a Boris Vujčić naveo je da najjači uticaj na inflaciju imaju cene energenata, a još nije poznato koliko će one rasti.
Prema podacima Finansijske agencije, poslednjeg dana 2021. godine bili su blokirani računi 239 hiljada građana, s ukupnom glavnicom duga od 18,1 milijardu kuna. Posledneg dana decembra blokirano je bilo i 15 400 poslovnih subjekata, čija je ukupna glavnica duga iznosila 4,2 milijarde kuna. Blokiranih poslovnih subjekata je 120 manje, ili 0,8 odsto, u odnosu prema novembru 2021. i devet više, ili 0,1 odsto, nego u decembru 2020. Njihov je dug bio 0,7 miliona kuna manji u odnosu na novembar 2021., a 720,5 miliona kuna manji u odnosu na decembar prošle godine. Kada je reč o dugu građana, u istom periodu bilo je evidentirano njih 0,8 odsto manje nego u prethodnom mesecu, a 3,3 procenta više nego pre godinu dana. Dug potrošača bio je 0,1 odsto manji u odnosu na novembar 2021., a gotovo 7 odsto viši nego u decembru 2020. Najveći deo duga, u iznosu od 5,8 milijardi kuna (bez kamata), odnosio se na dug potrošača bankama.
Vukovarsko-sremska županija je 18. januara objavila Javni poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi i tehničkoj kulturi za 2022. godinu. Za tu je namenu u županijskom budžetu obezbeđeno 880 hiljada kuna. Najmanji ugovoreni iznos po programu je hiljadu, a najveći 40 hiljada kuna, rekao je zamenik vukovarsko-sremskog župana iz reda srpske zajednice, Srđan Jeremić. Javne potrebe u kulturi i tehničkoj kulturi su kulturne delatnosti, manifestacije, te programi i projekti ustanova, udruženja, građana i drugih pravnih lica od interesa za Vukovarsko-sremsku županiju te obuhvataju područja muzike i muzičko-scenske umetnosti, dramske i plesne, knjižne i izdavačke delatnosti, vizuelne umetnosti, kulturno-umetnički amaterizam, inovativne umetničke i kulturne prakse, kulturna saradnja, programi i manifestacije udruženjaa i drugih organizacija u kulturi i tehničkoj kulturi. Pravo podnošenja predloga za dodeljivanje sredstava imaju ustanove, udruženja, građani i druge pravne osobe s različitim programima i projektima s područja kulture i tehničke kulture s područja Vukovarsko-sremske županije, a neće se razmatrati prijave korisnika koji nisu dostavili programski i finansijsko izveštaj o namenskom korištenju sredstava Vukovarsko-sremske županije iz prethodne godine, ako su im sredstva bila odobrena u 2021. godini. Jeremić je u tom smislu pozvao sva udruženja društva da pre apliciranja prijava, podnesu godišnje izveštaje. Rok za podnošenje prijava je do 17. februara ove godine.