Od 2014. godine, kada smo preuzeli vlast u gradu Vukovaru do kraja prošle godine 46 miliona kuna smo direktno plasirali vukovarskim preduzetnicima, rekao je na današnjoj konferenciji za novinare gradonačelnik Ivan Penava. Iznoseći statističke podatke o povećanju broja radnih mesta na području grada Vukovara u 2020. godini, gradonačelnik je naglasio kako je od početka aktuelna gradska vlast detektovala i u fokus interesa stavila ulaganja u privredne aktivnosti, što je, kroz saradnju i partnerstvo s preduzetnicima i rezultovalo povećanjem zapošljavanja. Na kraju 2020. godine u Vukovaru je bilo 10 234 zaposlenh, što je u odnosu na godinu pre povećanje od 2,43 odsto ili 243 osobe. Uz spomenuto, na danas održanoj konferenciji za medije prezentovan je i podatak da je u Vukovaru u 2020. godini zaposlen ukupno 5 731 građanin Vukovara, što je povećanje za 4,29 odsto ili 236 osoba u odnosu na godinu dana ranije. Za 1,95 odsto ili 150 osoba povećan je i broj ukupno zaposlenih Vukovarčana, pa je u odnosu na 2019. godinu, kada je bio 7 658, na kraju prošle godine iznosio 7 808. Pročelnica Upravnog odeljenja za privredu, Marijana Grubišić govorila je o aktivnostima koje su proteklih, a posebno prošle godine uticale na pozitivna privredna kretanja u kontekstu novih zapošljavanja. Uz navedene bespovratne pomoći, pročelnica je navela i niz drugih mera podrške uz smislu oslobađanja preduzetnika određenih obaveza. Zamenica gradonačelnika Ivana Mujkić naglasila je kako uprkos situaciji vezanoj uz corona virus svedočimo pozitivnim pokazateljima razvoja privrednih aktivnosti. Uz nabrajanje nekoliko investitora, sa većim brojem zaposlenih navela je i neke od budućih investicijskih ciklusa u gradu Vukovaru.
U poslednja 24 časa zabeležena su 902 nova slučaja zaraze koronavirusom, a umrlo je 27 osoba, saopštio je danas Nacionalni štab civilne zaštite. Broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj je 3481, među njima su 1603 pacijenta na bolničkom lečenju, a od toga je na respiratoru 151 pacijent. Od 25. februara 2020., kada je zabeležen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabeleženo 226 550 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 4 711 umrlo, ukupno se oporavilo 218 358 osoba od toga 478 u poslednja 24 sata. U samoizolaciji su trenutno 15 622 osobe. Do danas je ukupno testirana 1 134 221 osoba, od toga 7068 u poslednja 24 časa.
U Vukovarsko-sremskoj županiji, u poslednja 24 časa evidentirane su 24 nove pozitivne osobe na COVID-19, od čega je 21 pozitivna na PCR testiranju, a 3 na brzom antigenom testu (10 osoba iz Vinkovaca, 3 iz Vukovara, po 2 iz Ivankova i Rokovaca, te po 1 osoba iz Babine Grede, Iloka, Novih Jankovaca, Otoka, Privlake, Tovarnika i Županje). Nema preminulih osoba .Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 8 172, od kojih su 7 842 osobe izlečene, a preminulo je 175 osoba. Trenutno je u županiji 50 osoba hospitalizovano zbog koronavirusa. U protekla 24 sata testirano je 238 osoba, pa je ukupaan broj testiranih na području županije 37 807. U samoizolaciji se nalazi 488 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19, u našoj županiji je pozitivno 19 radnika iz sistema zdravstva dok ih se u samoizolaciji nalazi 6.
Evropski socijalni fond finansira projekat pod nazivom Savetom i razgovorom protiv nasilja i socijalne isključenosti. Projekat je započeo u maju prošle godine, traje godinu dana, a provode ga udruženje B.a.b.e. Usmeren je na pružanje besplatne pomoći ženama žrtvama nasilja u porodici, osiguravanjem regionalne dostupnosti usluga pravnog i psihosocijalnog savetovanja. Pomoć se pruža žrtvama nasilja u Sisačko- moslavačkoj i Vukovarsko-sremskoj županiji na način da mobilni tim kojega čine advokat Ljubica Matijević Vrsaljko i psiholog Bruna Nedoklan jednom nedeljno posećuje jedan od gradova ove dve županije i razgovaraju s građanimau potrebi. Tako je od oktobra prošle godine mobilni tim sedam puta odlazio na teren i pružao besplatno pravno i psihosocijalno savetovanje. U okviru projekta pokrenuta je i besplatna telefonska linija za žene žrtve nasilja. Dostupna je svakim radnim danom od 8 do 16 časova, a na broju 0800 555 202, javljaju se volonteri i volonterke koji su prošli specijalizovanu edukaciju u okviru projekta.
Premijer Andrej Plenković naglasio je danas da će Vlada učiniti sve da obnova potresom pogođene Banije počne što pre, posebno otvorenost za konsenzus o zakonu koji to uređuje te neprimerenim ocenio da se za Baniju koristiti pojam “kontejnerland”. “Kad bih ovog trenutka rekao kalendar obnove to bilo bi neodgovorno s moje strane, ali učinićemo sve da to bude što pre”, odgovorio je premijer Boški Ban Vlahek (SDP) u saborskoj raspravi da se Zakon o obnovi od zemljotresa Zagreba i Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije proširi i na Sisačko-moslavačku i Karlovačku županiju. Istakao je da bi obnova na Baniji mogla biti brža od one u Zagrebu, zbog činjenice da većinu stradalih objekata čine porodične kuće, koje se mogu obnavljati brže od blokova zgrada u Zagrebu.