Povodom početka nove pedagoške godine, predstavnici gradske uprave Vukovara, predvođeni gradonačelnikom, Ivanom Penavom i pročelnikom za obrazovanje, Darkom Dimićem danas suposetili centralne objekte Dečjeg vrtića Vukovar I i Vukovar II, kako bi deci i vaspitačima poželili uspešan početak rada. U Vukovaru poslednjih godina gradski dečji vrtići beleže kontinuirani porast upisane dece, a takav trend nastavljen je i u ovoj pedagoškoj godini, rekao je gradonačelnik Penava naglasivši zadovoljstvo i realizacijom projekata iz domena komunalne infrastrukture, koji poboljšavaju standarde boravka dece u vaspitnim ustanovama, naglasivši energetsku obnovu objekta, u koju je uloženo 620 hiljada kuna. Gradonačelnik je podsetio i na podatak, odnosno finansijske pokazatelje, prema kojima je Grad Vukovar treći u Hrvatskoj po izdvajanjima za mlade porodice i decu. Dečje vrtiće Vukovar I i II pohađaju 842 deteta, a u poređenju s prošlom godinom to je 39 mališana više. U sklopu vrtića Vukovar deluje 30 vaspitnih grupa sa 638 dece, dok je u Dečjem vrtiću Vukovar II 204 deteta raspoređeno u 10 vaspitnih grupa. Direktorka DV Vukovar I, Mirjana Kulić navela je da je u ovoj pedagoškoj godini upisano 160 dece više u odnosu na prošlu, te da u nujihovom radu učestvuje 58 vaspitača. Istovremeno se zahvalila gradskoj upravi na odobrenju za angažmanom 5 asistenata za rad s decom koja trebaju takvu vrstu pomoći. Marina Latinović, direktorka Dečjeg vrtića Vukovar II takođe je izrazila zadovoljstvo povećanjembroja upisane dece, kojih je u ovoj pedagoškoj godini 14-ero više, s kojima svakodnevno u okviru dva objekta radi 22 vaspitača i dva asistenta. Gradski pročelnik za obrazovanje Darko Dimić podsetio je da je Grad u prošlog godini za rad dečjih vrtića uložio 12,6 miliona kuna, a u prvih šest meseci tekuće približno 6,5 miliona s tendencijom povećanja, zbog enormno visokih cene energenata. Izrazio je nadu da zbog povećanja troškova poslovanja, cena boravka dece u vukovarskim vrtićima neće rasti, kao što je slučaj u nekim drugim sredinama.
Ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuchs rekao je juče da školska godina u svim školama u Hrvatskoj u ponedeljak počinje bez nekih posebnih epidemioloških mera, pa za razliku od prethodne dve godine Vlada nije donela nikakvu odluku o prelasku nastave na online model. “Nadam se da će tako i ostati, ako nešto bude bilo potrebno da se menja tokom godine u smislu eventualnog pogoršanja epidemiološke situacije, na vreme ćemo intervenisati”, rekao je Fuchs pre sednice Vlade. S obzirom na najave dela autoprevoznika da će ukinuti autobusne linije tamo gde nema dovoljno dece, Fuchs je rekao da će Vlada da donese odluku o subvencionisanju prevoza kod autoprevoznika. “Sva deca u osnovnim školama imaju besplatan prevoz koji je u ingerenciji osnivača koji za to dobijaju sredstva kroz decentralizovani mehanizam iz državnog budžeta, a učenicima viših razreda ministarstvo iz budžeta subvencioniše prevoz”, pojasnio je ministar. Fuchs je podsetio da je sama organizacija linija na nivou županija i da se one same moraju pobrinuti za to, a na Vladi je da osigura sredstva. Na pitanje mogu li deca biti mirna, rekao je da je siguran da županije neće ostaviti nijedno dete van škole zato što nisu uspele da dogovore neki oblik prevoza s firmama koje održavaju linije. U nadolazećoj školskoj godini nastaviće se i s programom sufinansiranja i finansiranja javnog prevoza redovnih učenika srednjih škola, a novac je osiguran u državnom budžetu u ukupnom iznosu od 275 miliona kuna. Mogućnost sufinansiranja prevoza u prošloj školskoj godini je koristilo 55 hiljada učenika što je otprilike 38 odsto svih učenika srednjih škola, rekao je ministar Fuchs.
Predsednik SNV-a Milorad Pupovac juče se saradnicima posetio Opštinu Trpinja te se u Boboti sastao sa predsednikom Veća srpske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županije, Svetislavom Mikerevićem, koji ga je upoznao sa realizovanim radovima i planovima za završetak obnove objekta, koji je namenjen radu udruženja iz tog mesta. Stručni saradnik SNV-a Miloš Miodragović se zahvalio Dragani Jeckov, Borisu Miloševiću i Miloradu Pupovcu na interesu za poboljšavanjem socijalno-kulturne infrastrukture u spomenutoj opštini.
Vinkovački Preduzetnički inkubator je od otvaranja, u februaru 2020., do danas ispunio sva očekivanja i predviđanja, odnosno svi kapaciteti su popunjeni, a samo u proteklih godinu dana u tom su prostoru bile smeštene 22 firme sa 63 zaposlena, dok je na organizovanim radionicama i okruglim stolovima učestvovalo više od 160 preduzetnika s ciljem povećanja svojih preduzetničkih znanja i veština, piše Glas Slavonije. Preduzetnički inkubator je obišao gradonačelnik Vinkovaca Ivan Bosančić koji je tom prilikom istakao da Preduzetnički inkubator jedan od prvih velikih projekata njegovog tima. „Ponosan sam na svoj tim što smo uspeli provesti tako zahtevan projekat, vredan 21 milion kuna, uz minimalnu korekciju, od samo pet odsto, što znači da smo na kraju ostvarili nepovratna sredstva u iznosu od 20 miliona kuna.
Bivša direktorka Plinare istočne Slavonije Marija Ratkić danas u posle podnevnim časovima izlazi iz istražnog zatvora u Remetincu, a njen advokat Višnja Galešić je za N1 objasnila da se treba održati skupština Plinare istočne Slavonije, na kojoj se treba prihvatiti njena ostavka i imenovati naslednik. “To toliko traje zato što je vlasnička struktura PIS-a komplikovana. U vlasničkoj strukturi se nalazi i Croplin, čiji je vlasnik Ina i potrebno je i njihovo učestvovanje na skupštini. S obzirom da je predstavnik skupštine prvoosumnjičeni u ovom postupku, potrebno je prvo njega razrešiti funkcije i postaviti novu osobu”, objasnila je Galešić. Ona je još pojasnila da je Ratkić u svojoj izjavi rekla da je gas prodavala po cenama koje su bile ugovorene i ni na koji način nije prekršila nikakve propise, odnosno poslovala je u skladu sa pravnim aktima. Što se tiče daljnjeg trajanja postupka, Galešić je rekla da nakon završetka istrage očekuje podizanje optužnice protiv svih osumnjičenih, što će trajati do godinu dana, nakon čega slede sudski postupak i ostale pravne radnje.