U Vukovarsko-sremskoj županiji danas je potvrđeno još 5 novih pozitivnih osoba na COVID-19, po 2 osobe iz Gunje i Županje te 1 osoba iz Vinkovaca, a nema preminulih osoba. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih osoba je 634, od kojih su 543 osobe izlečene, a 14 je preminulo. Trenutno je u županiji 14 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 114 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 8493. U samoizolaciji na području županije je 129 osoba, a policija nije utvrdila kršenje ove mere. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 7 zdravstvenih radnika, 2 lekara, 1 medicinska sestra odnosno tehničar, 1 drugi zdravstveni i 3 nezdravstvena radnika, dok je u samoizolaciji iz sistema zdravstva 8 radnika, 2 lekara i 6 medicinskih sestara i tehničara.
U Hrvatskoj je u zadnja 24 časa zabeleženo 311 novih slučajeva zaraze koronavirusom pa je broj aktivnih slučajeva danas 2566, a četiri osobe su preminule, obavestio je jutros Nacionalni štab civilne zaštite. U bolnice su primljene još 33 osobe tako da je na bolničkom lečenju ukupno 258 osoba, od kojih je 15 na respiratoru, a iz bolnice je otpušteno 30 osoba. Od 25. februara, kada je zabeležen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, ukupno je 10 725 osoba zaraženih koronavirusom, od kojih je 191 osoba preminula, a 7968 osoba se oporavilo. U samoizolaciji je 8881 osoba. Do danas je ukupno testirano 175 346 osoba, od toga 4122 osobe u poslednja 24 časa.
Nekoliko dana uoči početka školske godine, roditelji masovno od porodičnih lekara traže ispričnice na osnovu kojih će njihovo dete nastavu pratiti online, od kuće umesto u školi. Traže ih nakon uputstava Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Ministarstva zdravstva, koja, među između ostalog, propisuje da je za svaku izrazito osetljivu osobu, bilo nastavnika ili učenika, kao i za osobu koja živi s izrazito osetljivom osobom, potrebno pojedinačno razmotriti situaciju uzimajući u obzir aktuelne epidemiološke okolnosti, te da odluku donosi lekar primarne zdravstvene zaštite. Izuzetak su izostanci učenika duži od mesec dana i o njima odlučuje lekar školske medicine. “Već smo zatrpani pitanjima roditelja o mogućnostima oslobođenja od nastave, nezavisno o tome koliko su razlozi realni. Traži se ispričnica za decu čiji član porodice boluje od multipleskleroze, astme, artroze kuka, povišenog očnog pritiska… Definicija ranjivih grupa vrlo je široka. Kako se ne bismo doveli u situaciju da ispisujemo ispričnice za sve bolesti, da porodični lekari ne budu u situaciji da nešto uskraćuju, ali najviše zato da svi postupamo jednako prema svim pacijentima, i molimo Zavod i Ministarstvo zdravstva da u saradnji sa stručnim društvima definišu tačno koje su to ranjive grupe koje opravdano mogu izostati s nastave”, poručuje dr Ines Balint iz Koordinacije hrvatske porodične medicine.
Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost obavestio je juče da su primili 7386 prijava za sufinansiranje energetske obnove porodičnih kuća, pa je javni poziv privremeno zatvoren, a prijave još mogu podneti ranjive grupe u opasnosti od energetskog siromaštva. Najviše prijava došlo iz Zagreba, Petrinje, Varaždina i Vukovara. Iz Fonda poručuju kako je počela obrada svih prijava prema redosledu zaprimanja te će sredstva u okviru raspoloživog budžeta biti odobrena svima koji su dostavili odgovarajuću dokumentaciju. S obzirom na to da se očekivao veliki interes, u Fondu ističu da je planirani budžet od 171 milion kuna povećan za dodatnih 40 miliona, kako bi što veći broj građana već ove godine dobio sredstva za energetsku obnovu svojih kuća. Navode kako je iz do sada primljenih podataka, po kući u proseku zatraženo 70-ak hiljada kuna, što znači da je u većini slučajeva planirana primena više mera energetske obnove. Građani koji planiraju provoditi te projekte, sredstva najčešće žele uložiti u postavljanje toplinske izolacije i zamenu stolarije, a te mere omogućuju i najveću štednju energije. U saopštenju Fonda se navodi kako planiraju da objave novi javni poziv u 2021., tako da će se svi zainteresovani građani za energetsku obnovu svojih kuća imati priliku da prijave i u sledećoj godini. Početak zaprimanja prijava bio je zakazan juče za 9 časova. Međutim, vrlo brzo nakon što je postupak prijava koji se odvijao putem e-sistema, stranica Fonda je „pala“, odnosno, ostala zamrznuta nekih dva sata, a nakon što je ponovo postala dostupna postupak prijava već bio obustavljen, naveli su pojedini građani za Večernji list. Prijave su, tvrde, čista prevara. Od 9 do 11 časova i 30minuta bila je nemogućnost prijave, a nakon toga zatvoren konkurs. Bačen novac za sertifikat i sakupljanje dokumentacije, a bivši ministar rekao da će se prijave primati nekoliko dana dok je sada je odluka drugačija, revoltirani su građani i postavljaju pitanje kome se na taj način pogodovalo?!’
Policijski službenici PU vukovarsko-sremske dovršili su kriminalističko istraživanje nad još jednim počiniocem nasilničkog ponašanja prema četvorici mladića koji se desio 26. avgusta u večernjim časovima u ulici Vile Velebita u Vukovaru. 27-godišnjak je juče uz krivičnu prijavu za delo Nasilničko ponašanje doveden u Županijski sud u Vukovaru gde mu je Rešenjem određen istražni zatvor u trajanju od mesec dana te je predan u Zatvor u Osijeku. I prethodno osumnjičeni 18-godišnjak za počinjenje istog krivičnog dela je 29. avgusta predan u Zatvor u Osijeku na temelju Rešenja Županijskog suda u Vukovaru o određivanju istražnog zatvora u trajanju od mesec dana, a kriminalističko istraživanje se nastavlja.