Povodom 29. godišnjice vojno-policijske operacije „Oluja” na glavnom zagrebačkom trgu održana je antiratna akcija, kojom su organizatori izrazili saosećanje sa žrtvama rata i zatražili procesuiranje počinilaca ratnih zločina. Akciju su organizovali Centar za žene žrtve rata – ROSA, Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije – UDIK iz Sarajeva, Centar za građansku hrabrost , Documenta- Centar za suočavanje s prošlošću i Ženska mreža Hrvatske. Podsećamo da su nad građanima Hrvatske srpske etničke pripadnosti za vreme i posle operacije ‘Oluja’ pripadnici Hrvatske vojske, policije i civili počinili ratne zločine. Najveći broj tih zločina nije procesuiran, rekla je Nikolina Zec iz Centra za žene žrtve rata ROSA. Dodala je da je presuda Anti Gotovini i drugima protumačena kao oslobađajuća od svakog vida odgovornosti, umesto da se činjenice dodatno istraže, a počinioci procesuiraju. Kako je navela, ubijeno je više od 600 civila, spaljeno više od 22.000 kuća, a izbeglo gotovo 200.000 građana. Dodala je da provođenje Zakona o civilnim žrtvama rata pokazuje nejednak odnos prema žrtvama i da izostanak utvrđenih činjenica o okolnostima i razmerima stradanja tokom i nakon „Oluje“ onemogućava žrtve u sticanju prava iz zakona.Udruženja zato traže proveravanje i sistematizovanje podataka iz različitih izvora, vladinih i nevladinih institucija i organizacija, te objedinjavanje postojećih istraživanja radi utvrđivanja činjenica, koje će biti dostupne javnosti.
Hrvatska vlada je 1. avgusta usvojila Operativni program za nacionalne manjine, koji predstavlja nastavak programa iz prethodnog mandata i odnosi se na sve nacionalne manjine u Hrvatskoj. Prema rečima saborske zastupnice SDSS-a, Dragane Jeckov, reč je o pozitivnim merama za ostvarivanje posebnih programa s ciljem razumevanja, solidarnosti, snošljivosti i dijaloga.Predstavlja svojevrsni mehanizam zaštite prava nacionalnih manjina i podršku u delovanju svim našim institucijama i organizacijama- istakla je zastupnica Jeckov navodeći da se program sastoji od opšteg i posebnog dela. U posebnom delu, kako je rekla poslanica SDSS-a, trudili su se da što detaljnije utvrde mere i načine na koji žele da se zadrži postojeći ali i unapredi nivo prava srpske nacionalne manjine. Deo Operativnog programa, koji se odnosi na srpsku nacionalnu manjinu, sadrži 51 meru, kojom smo nastojali da obuhvatilo sve ono što je za Srbe u Hrvatskoj značajno- rekla je Jeckov govoreći o aktivnosti koje su predviđene unutar programa, koji je utvrđen za period od 2024. do 2028. godine. Među najznačajnijim merama istakla je unapređenje procesa vaspitanja i obrazovanja, kulturnu autonomiju, upotrebu simbola, pravo na izražavanje verske pripadnosti, samoorganizovanje i udruživanje s ciljem zajedničkih interesa, pristup sredstvima javnog informisanja, zastupljenost u predstavničkim telima, učestvovanje u javnom životu te unapređenje socijalne infrastrukture u opštinama s većinskim srpskim stanovništvom. Kao važan segment u realizaciji spomenutog nacionalnog programa, zastupnica SDSS-a je navela da će njegovo provođenje pratiti zastupnici nacionalnih manjina u stalnoj koordinaciji s predsednikom Vlade RH.
Ugovor o dodeljivanju finansijskih sredstava za projekat unapređenja sporta na sportskim terenima Ozren u Borovu, juče je u Zagrebu potpisao načelnik Opštine, Zoran Baćanović, dok je ugovor u ime Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU potpisao ministar Šime Erlić. Vrednost ugovora je 90 hiljada evra, ćime će biti sufinansirana izgradnja pomoćnog terena sa veštačkom travom za potrebe rekreacije i fudbalskog kluba Sloga iz Borova.
Na poziv predsednika opštine Stara Pazova Đorđa Radinovića, srpski politički predstavnici s istoka Hrvatske prisustvopvali su svečanoj večeri, koja je održana povodom obeležavanja Dana opštine Stara Pazova. Događaju su prisustvovali zamenik vukovarsko-sremskog župana, Srđan Jeremić i načelnik opštine Negoslavci, Dušan Jeckov. Sa domaćinima su razgovarali o realizovanim projektima Opštine Stara Pazova, koja je jedna od najrazvijenijih u Republici Srbiji te razmenili mišljenja i dogovorili nove korake u budućoj saradnji. Svečanosti je prisustvovao i donedavni Generalni konzul Republike Srbije u Vukovaru, aktuelni ambasador Republike Srbije u Slovačkoj, Aleksandar Nakić te predsednik opštine Inđija Marko Gašić. Opštine Stara Pazova i Inđija u proteklom su periodu pomagale srpskoj zajednici u Hrvatskoj pa tako i srpskom narodu koji živi na području Vukovarsko – sremske županije. Zaključak razgopvra bio je da će saradnja u različitim oblastima biti nastavljena i u budućem periodu, rekao je Jeremić.
Grad Vukovar drugu godinu zaredom nastavlja da dodeljuje bespovratne podrške preduzetnicima koji se bave delatnošću iz područja turizma i fizičkim licima, koja pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu odnosno registrovanim, privatnim iznajmljivačima na području Grada za 2024. godinu. Ove godine u gradskom budžetu za tu namenu izdvojeno je 67 hiljada evra, rekla je privremena pročelnica Upravnog odeljenja za privredu, Martina Prepunić. Primljeno je 32 zahteva, od kojih je 29 odobreno. Odluka o odobrenim sredstvima je objavljena, a u konačnici će biti isplaćeno nešto više od 46 hiljada evra. Ove godine sufinansirali smo aktivnosti kroz tri mere: marketinške aktivnosti, opremanje i uređene smeštajnih kapaciteta, te njihovih pratećih sadržaja i razvoj aktivnih oblika turizma. Cilj javnog poziva je podizanje kvalitetne turističke ponude, a za konačni cilj kao gradska uprava vidimo i povećanje broja privrednihih subjekata te povećanje aktivnosti i zapošljavanja, rekla je gradska pročelnica
Tokom jutra došlo je do problema u radu servisa za proveravanje obaveznog zdravstvenog osiguranja. Problem je nastao, kada je u nekoliko ordinacija porodične medicine sistem za sve pacijente dojavio da su neosigurane osobe. Lekari u takvim okolnostima moraju da pruže zdravstvene usluge, ali samo uz naplaćivanje istih. Nakon nekog vremena, problemi su otklonjeni i sistem uredno radi, poručili su iz HZZO-a.