Hrvatska vlada je 1. avgusta usvojila Operativni program za nacionalne manjine, koji predstavlja nastavak programa iz prethodnog mandata i odnosi se na sve nacionalne manjine u Hrvatskoj. Prema rečima saborske zastupnice SDSS-a, Dragane Jeckov, reč je o pozitivnim merama za ostvarivanje posebnih programa s ciljem razumevanja, solidarnosti, snošljivosti i dijaloga.Predstavlja svojevrsni mehanizam zaštite prava nacionalnih manjina i podršku u delovanju svim našim institucijama i organizacijama- istakla je zastupnica Jeckov navodeći da se program sastoji od opšteg i posebnog dela. U posebnom delu, kako je rekla poslanica SDSS-a, trudili su se da što detaljnije utvrde mere i načine na koji žele da se zadrži postojeći ali i unapredi nivo prava srpske nacionalne manjine. Deo Operativnog programa, koji se odnosi na srpsku nacionalnu manjinu, sadrži 51 meru, kojom smo nastojali da obuhvatilo sve ono što je za Srbe u Hrvatskoj značajno- rekla je Jeckov govoreći o aktivnosti koje su predviđene unutar programa, koji je utvrđen za period od 2024. do 2028. godine. Među najznačajnijim merama istakla je unapređenje procesa vaspitanja i obrazovanja, kulturnu autonomiju, upotrebu simbola, pravo na izražavanje verske pripadnosti, samoorganizovanje i udruživanje s ciljem zajedničkih interesa, pristup sredstvima javnog informisanja, zastupljenost u predstavničkim telima, učestvovanje u javnom životu te unapređenje socijalne infrastrukture u opštinama s većinskim srpskim stanovništvom. Kao važan segment u realizaciji spomenutog nacionalnog programa, zastupnica SDSS-a je navela da će njegovo provođenje pratiti zastupnici nacionalnih manjina u stalnoj koordinaciji s predsednikom Vlade RH.
Nakon letnjeg perioda u javno savetovanje trebalo bi da se uvrste izmene poreznih pravila vezanih uz Nacionalnu strategiju stambene politike kojom Vlada planira da predstavi model priuštivog stanovanja za mlade porodice. Da bi se za tu namenu obezbedila sredstva, Vlada će prvi put u istoriji moderne Hrvatske da uvede porez na nekretnine ili neki od oblika takve vrste nameta. Premijer Plenković juče je poručio da je 25 odsto stanova u Hrvatskoj prazno, a 40 odsto stambenog fonda vlasnici ne koriste za stanovanje te je očigledno da je to neiskorištena imovina, rekao je Plenković. U skladu sa navedenim Vlada treba da nađe nova rešenja za mlade koji ne mogu da priušte nove stanove i skupe podstanarske najmove. Prema rečima ministra građevinarstva Branka Bačića, u Hrvatskoj je oko 400 000 stanova prazno u kojima se ne potroši ni kilovat struje. Strategija mora da prođe javno savetovanje, i biće jedan od stubova demografske revitalizacije. Jednim miksom, složenim i sveobuhvatnim pristupom, u kojem će da bude zastupljeno više mera, nastojaćemo da na tržište podelimo veliki broj stanova kako bi onda podizanjem broja tih stambenih jedinica došlo do smanjena ili cene stana ili najma”, rekao je Bačić, dodajući da bi prazni stanovi sistemom posebnih poreza i subvencija trebali da dođu na tržište. Jasno je dakle da Vlada planira da oporezuje one koji nameravaju imovinu da drže imobilizovanom,ali i da subvencioniše one koji bi stanove davali u povoljan najam mladima.
Vlada je juče donela pravilnik o izmeni Zakona o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu, koja se odnosi na povećanje cene za 15 odsto štampanih udžbenika za učenike od 1. do 4. razreda, odnosno za 17 odsto za učenike od 5. do 8. razreda osnovne škole. Kao razlog povećanja cena udžbenika, navedena je promena medijalne netoplate za više od 10 odsto u odnosu na period kada su udžbenici uvršteni u katalog te kako bi se cene uskladile s trenutnim stanjem na tržištu. Pravilnik stupa na snagu kako bi se završio već pokrenut postupak nabavke udžbenika do početka škole, a sredstva za ovu namenu za učenike osnovnih škola planirana su u budžetu za 2024. u iznosu od gotovo 20 miliona evra, tako da bi trebalo obezbediti dodatnih 2.600.000 evra, rekao je državni sekretar Stipe Mamić.
Na poziv predsednika opštine Stara Pazova Đorđa Radinovića, srpski politički predstavnici s istoka Hrvatske prisustvopvali su svečanoj večeri, koja je održana povodom obeležavanja Dana opštine Stara Pazova. Događaju su prisustvovali zamenik vukovarsko-sremskog župana, Srđan Jeremić i načelnik opštine Negoslavci, Dušan Jeckov. Sa domaćinima su razgovarali o realizovanim projektima Opštine Stara Pazova, koja je jedna od najrazvijenijih u Republici Srbiji te razmenili mišljenja i dogovorili nove korake u budućoj saradnji. Svečanosti je prisustvovao i donedavni Generalni konzul Republike Srbije u Vukovaru, aktuelni ambasador Republike Srbije u Slovačkoj, Aleksandar Nakić te predsednik opštine Inđija Marko Gašić. Opštine Stara Pazova i Inđija u proteklom su periodu pomagale srpskoj zajednici u Hrvatskoj pa tako i srpskom narodu koji živi na području Vukovarsko – sremske županije. Zaključak razgopvra bio je da će saradnja u različitim oblastima biti nastavljena i u budućem periodu, rekao je Jeremić.
Grad Vukovar drugu godinu zaredom nastavlja da dodeljuje bespovratne podrške preduzetnicima koji se bave delatnošću iz područja turizma i fizičkim licima, koja pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu odnosno registrovanim, privatnim iznajmljivačima na području Grada za 2024. godinu. Ove godine u gradskom budžetu za tu namenu izdvojeno je 67 hiljada evra, rekla je privremena pročelnica Upravnog odeljenja za privredu, Martina Prepunić. Primljeno je 32 zahteva, od kojih je 29 odobreno. Odluka o odobrenim sredstvima je objavljena, a u konačnici će biti isplaćeno nešto više od 46 hiljada evra. Ove godine sufinansirali smo aktivnosti kroz tri mere: marketinške aktivnosti, opremanje i uređene smeštajnih kapaciteta, te njihovih pratećih sadržaja i razvoj aktivnih oblika turizma. Cilj javnog poziva je podizanje kvalitetne turističke ponude, a za konačni cilj kao gradska uprava vidimo i povećanje broja privrednihih subjekata te povećanje aktivnosti i zapošljavanja. U saradnji s Turističkom zajednicom Vukovara nastojimo da organizujemo brojne manifestacije i događanja kako bi privukli veći broj turista u Vukovar. Uskoro je pri kraju projekat Adica, očekujemo sve veći broj posetilaca, a samim tim moramo da obezbedimo smeštajne kapacitete kako ljudi ne bi morali da odlaze u okolne gradove, rekla je Prepunić. Iz Turističke zajednice Grada Vukovara je naglašeno da se broj privatnih iznajmljivača rapidno povećava. Od početka godine u Vukovaru su otvorena 24 smeštajna objekta s ukupno 37 smeštajnih jedinica i 103 ležaja, tako da uz novootvorene objekte imamo 97 objekata s ukupno 1260 ležaja. S obzirom da je povećan trend rasta otvaranja smeštajnih kapaciteta, TZ Grada Vukovara svake godine organizuje edukaciju za male iznajmljivače upravo iz razloga kako bi podigli kvalitet turističke ponude i bili konkurentni na tržištu, rekla je Jasna Babić iz Turističke zajednice Grada Vukovara.