Na Spomen parku Dudik u Vukovaru u subotu je održano “Sećanje na žrtve Dudika i 80. godišnjicu Ustanka protiv fašizma i 80. godišnjicu od streljanja prve grupe rodoljuba na Dudiku”. U prisustvu preživelih boraca NOB-e i 35 delegacija iz Hrvatske, Srbije i BiH, te velikog broja antifašista, simpatizera i potomaka streljanih prisutnima se obratio delegat Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske, potpredsednik Lazo Đokić. Rekao je da je na Dudiku streljano preko 3000 ljudi, te naglasio da se tu ne računaju oni koji su stočnim vagonima iz Crvenog magacina slani u druge koncentracione logore. Đokić je izrazio žaljenje što zbog epidemije obeležavanju 80. godišnjice ne mogu prisustvovati potomci stradalih iz srpskih delova Srema te izrazio nadu da će se to u budućnosti promeniti. Komemoraciji su između ostalih prisustvovali i saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov, predsednik Međunarodne federacije antifašista Vilmoš Hanti, delegat predsednika SUBNOR-a Srbije Zoltan Dani i delegat ambasade Ruske Federacije vojni ataše Genadij Možajev. Posle polaganja venaca usledio je program u izvođenju Vukovarskog srpskog pevačkog društva Javor i recitaciji Ljiljane Bajac – Nikolić i Milice Šarčević. Nakon komemorativnog dela, otvorena je izložba dokumentarne fotografije, „Crvena armija u borbi za slobodu” u Parohijskom domu u Vukovaru. Delegat SUBNOR-a Srbije Zoltan Dani uručio je medalju borca Vasilju Kostelniku koja mu je dodeljena povodom 80-te godišnjice donošenja Odluke o podizanju Ustanka protiv fašizma.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa nema ni novih pozitivnih ni preminulih od poslednica COVID-19 bolest. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 468, od kojih je 12 125 izlečenih, a ukupno je preminulo 259 osoba. Trenutno su u županiji 3 osobe na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 56 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 78 272, dok se u samoizolaciji nalazi 221 osoba.
Nakon što je Državni zavod za statistiku od 23. juna do 18. jula prikupljao prijave na javni poziv za popisivače i kontrolore koji će na jesen učestvovati u prvom digitalnom popisu stanovništva, domaćinstva i stanova u Republici Hrvatskoj, u toku je njihov odabir. Iako je preporuka i poziv Zavoda da se što više građana samostalno popiše, popisivači će i ove godine imati značajnu ulogu u ovom velikom statističkom poduhvati. – Potraga za gotovo osam hiljada popisivača i više od 1100 kontrolora, za rezultat ima dobar odaziv i imamo razloga biti zadovoljni rekla je za Glas Slavonije Ivana Sopta, zadužena za odnose s javnošću u Kabinetu glavne direktorke Državnog zavoda za statistiku. – Za posao popisivača i kontrolora ukupno su se prijavile 14 854 osobe, od čega je 14 104 imalo potpunu prijavu. Gledano prema županijama, nešto slabiji odaziv bio je u priobalnim županijama u odnosu na kontinentalne, a u svih pet slavonskih županija građani su s velikim interesom dočekali prijave. Tako je, između ostalih, u Vukovarsko-sremskoj na 344 traženih bilo 909 pristiglih prijava, dodala je Sopta.
Na snagu stupaju zakonske izmene koje će stotinama hiljada penzionera omogućiti i olakšati povratak na tržište rada. Promene pozdravljaju predstavnici penzionerske populacije i upozoravaju da više od pola njih živi ispod granice siromaštva. Ovim izmenama predlaže se da se korisnicima porodične penzije omogući rad do pola punog radnog vremena uz istovremenu isplatu penzije u punom iznosu, a korisnicima najniže penzije omogućiće se rad do četiri sata bez umanjenja iste. Prema ranije važećoj regulativi, korisnici porodične penzije nisu mogli raditi uz istovremenu isplatu penzije, pa se njima u slučaju zaposlenja obustavljala isplata. Kako u Hrvatskoj ima više od 215 hiljada korisnika porodične penzije, koja u proseku iznosi 2096 kuna, i kako su većina tih korisnika udovice i udovci, Vlada se nada da će se situacija popraviti njihovim otvaranjem tržištu rada. Vladine projekcije pokazuju da bi ukupan broj korisnika koji bi radio do pola radnog vremena iznosio oko 1100 osoba, 2022. godine bilo bi ih bilo 3200 te da bi se 2023. popeo na 4100 penzionera.
U organizaciji Vukovarskog triatlon kluba juče je održan prvi “dečji olimpijski triatlon”, a uz njega i klasični olimpijski triatlon – trening za članove ovog kluba. Stariji učesnici su prvi startovali plivajući 1500 metara. Nakon toga su vozili bicikl 40 kilometara i trčali 10 kilometara. Nakon njih startovali su svi učesnici “dečjeg olimpijskog triatlona” koji su imali zadatak da odrade 300 metara plivanja, 2,5 kilometra vožnje bicikla i da pretrče kilometar i po. Izuzetno nam je drago što su se i najmlađi uključili, prijavili i oprobali spajajući sve tri discipline te što su zasluženo otišli svi kući s medaljama oko vrata, poručili su iz Vukovarskog triatlon kluba i najavili novo takmičenje za naredni vikend.