Hrvatski sabor skinuo je juče imunitet SDSS-ovom saborskom zastupniku Borisu Miloševiću na predlog Mandatno-imunitetne komisije, a na zahtev Državnog tužilaštva zbog osnovane sumnje da je počinio krivično delo poticanja na zloupotrebu položaja i ovlasti. Odluka o skidanju imuniteta donesena je jednoglasno, a glasanju je prethodio istup Mostove zastupnice Marije Selak Rasudić koja je pitala da li je Sabor “garaža za islužene političare”. Branko Bačić iz HDZ-a njen istup ocenio je neprimerenim i nekorektnim. “Na Miloševiću kao osobi je da sam izabere način kako će dokazivati svoju nevinost, a mi kolege u Saboru ne bi trebali prosuđivati niti uticati na rad pravosuđa te nekoga unapred proglašavati krivim” , rekao je Bačić. Predsednik Sabora Gordan Jandroković dodao je da Milošević ima svoj mandat i da sa njim može da radi šta hoće.
U Zagrebu su identifikovani posmrtni ostaci Vasilja Gagića, Dušana Đurića, Milana Popovića, Nikole Puškara i Milana Vorkapića, Srba nastradalih tokom rata u Hrvatskoj, saopšteno je iz Dokumentaciono-informacionog centra „Veritas“. Iz ove organizacije je navedeno da su objavili imena zbog principa da svaka žrtva, bez obzira kojoj je strani za života pripadala, mora imati ime koje se mora javno navesti kada se identifikuje i sahranjuje. Posmrtni ostaci pet lica srpske nacionalnosti, starosti od 46 do 74 godine, stradalih u periodu od 1991. do 1995. godine u Hrvatskoj identifikovani su u Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku Medicinskog fakulteta u Zagrebu, a ekshumirani su u Vinkovcima, Selinama, Kninu, Šibeniku i Petrinji. „Veritas“ navodi da je od 2001. godine iz zajedničkih, masovnih i pojedinačnih grobnica ekshumirano ukupno 1635 posmrtnih ostatka Srba sa područja Hrvatske i bivše Republike Srpske Krajine, a trenutno se na njihovom spisku nestalih nalazi još 1529 osoba srpske nacionalnosti koji su nestali u periodu od 1991. do 1995. godine na području Hrvatske i bivše Republike Srpske Krajine, među kojima su 1093 civila, od čega 434 žene.
Uvođenje vaučera za gorivo moguće je na jesen, ta mogućnost je otvorena, ali Vlada još uvek na raspolaganju ima i druge alate, rekao je juče u Osijeku premijer Andrej Plenković. “Što se tiče vaučera, oni idu onima kojim imaju manja primanja i to je nešto što moramo kvalitativno i po određenim kriterijumima napraviti”, rekao je Plenković. Za ponedeljak je najavio telefonsku sednicu Vlade na kojoj će biti donesene odluke o cenama, koje bi se mogle promeniti u utorak nakon isteka dvonedeljnog zamrzavanja. “Pratimo situaciju, gledamo cene na mediteranskom tržištu, razgovaramo s proizvođačima i distributerima”, rekao je Plenković i dodao da misli da će Vlada “pronaći rešenje koje će pre svega zaštititi građane i privredu te smiriti zabrinutosti malih distributera”. Premijer je naveo i da su u proteklih šest godina provođenjem Projekta “Slavonija”, u sinergiji nacionalnog, županijskog i gradskog nivoa napravljeni vidljivi iskoraci za Slavoniju. „Šesta je godina kako projekat Slavonija ima za cilj pomoći revitalizaciji, demografskom oporavku i privrednom rastu Slavonije ulaganjima u infrastrukturu, poljoprivredu i obrazovanje”, rekao je Plenković novinarima nakon sastanka s osječkim gradonačelnikom Ivanom Radićem i osječko-baranjskim županom Ivanom Anušićem.
Iz PU Vukovarsko – sremske su objavili da je, s obzirom na visoke temperature u letnjem periodu i ranija tragična stradavanja dece od dehidracije, potrebno osvešćivati i upozoravati roditelje, kao i sve one koji se brinu o deci, da postoje rizici i opasnosti od izlaganja suncu i visokim temperaturama te da čak i kraći boravak u ugrejanom vozilu može prouzročiti tragične posledice. U tu svrhu Ministarstvo unutrašnjih poslova je izradilo edukativni materijal u saradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo dr Andrija Štampar, u kojem se, osim krivične odgovornosti roditelja i drugih osoba koje brinu o deci nalaze i preporuke za postupanje na visokim temperaturama vazduha, kojima smo izloženi u ovom periodu. Kao važno i apsolutno pravilo u zaštiti zdravlja i života dece je da se ono ne sme ostavljati u vozilu ni pri umerenim temperaturama, ni samo nekoliko minuta uz otvorena vrata ili prozore“. Ostavljanjem deteta bez kontrole u zatvorenom vozilu grubo se zanemaruje i zlostavlja dete, što predstavlja obeležje krivičnog dela „Povreda detetovih prava“ jer posledice mogu biti smrt ili teško narušeno zdravlje deteta. Odgovorna osoba kazniće se za počinjenje težeg oblika krivičnog dela, za šta je propisana kazna zatvora od 1 do 15 godina. Osim dece, velik broj građana u vozilu prevozi i kućne ljubimce, te je potrebno računa voditi i o njima jer o odgovornom ponašanju zavisi i njihov život.
Fudbalska reprezentacija Srba iz Hrvatske zauzela je peto mesto na Evropeadi koja je održana u Austriji. Nakon što u četvrtak porazom od poljskih Nemaca nisu uspeli da izbore polufinale, reprezentativci Srba iz Hrvatske su u petak u Volkermarktu igrali mini turnir za plasman od petog do osmog mesta. U prvoj utakmici su pobedili mađarske Rome s 1:0, zatim su remizirali sa Hrvatima iz Srbije 3:3 i nakon toga u poslednjoj utakmici nadigrali italijanske Slovence sa 3:0.