U Hrvatskoj je potvrđeno 96 novih slučajeva zaraze koronavirusom, ukupno ih je 963 i nema novih umrlih osoba u poslednja 72 časa, obavestio je juče Nacionalni štab civilne zaštite. Ukupno je testirano 7680 uzoraka, samo u 24 časa njih 665. Ako gledamo broj obolelih na ukupan broj testiranih, dobijamo podatak da je 12,52 odsto testiranih pozitivno, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš na konferenciji za medije. U ovom trenutku umrlih je i dalje šest. 73 bolesnika je ozdravilo, a na respiratoru je 34 bolesnika. Prosečna dob bolesnika je 48 godina. Od ukupno 963 obolelih, 53 odsto su muškarci, a 47 odsto žene. “Drago nam je što se za sada dobro držimo, ali to nije razlog za opuštanje jer opuštanja ne sme biti. Zato vas i dalje molimo da se odgovorno ponašate i da budete u vlastitim kućama”, naglasio je ministar zdravstva.
Napuštanje mesta boravka od 6. aprila biće moguće samo uz e-propusnice, poručio je ministar unutrašnjih poslova i voditelj Nacionalnog štaba civilne zaštite Davor Božinović. E-propusnice će se izdavati na rok od jednog do 14 dana, zavisno o razlogu za koji se izdaju, rekao je Božinović na konferenciji za novinare Nacionalnog štaba civilne zaštite. ”Ako neko od ovlaštenih izdavaoca propusnica iz opravdanih razloga nije u mogućnosti izdati e-propusnicu, to će umesto njega učiniti Direkcija civilne zaštite”, poručio je i naglasio da su svi koji su dosada izvadili propusnice, dužni do 5. aprila zameniti ih e-propusnicama.
Premijer Andrej Plenković juče je predstavio dodatne mere za očuvanje radnih mesta i pomoć privredi o kojima će Vlada odlučivati, a među njima je podizanje minimalne plate na 4000 kuna neto, dok će deo preduzeća delomično ili u celini biti oslobođeno od poreznih obaveza za april, maj i jun. Reč je o daljnjem suzbijanju krize zbog pandemije koronavirusa, najveće krize koju pamti svet, Evropa i Hrvatska zadnjih godina, rekao je Plenković na konferenciji za medije nakon sednice užeg kabineta Vlade, na kojem se raspravljalo o novom setu mera pomoći privredi zbog posledica epidemije koronavirusa. Premijer Plenković pozvao je građane da u borbi protiv pandemije koronavirusa pokažu odgovornost i strpljivost, da veruju merodavnim službama koje čine sve da smanje rizik od zaraze jer ništa, rekao je, nije važnije od zaštite zdravlja i spašavanja života. Na početku predstavljanja novog Vladinog paketa mera za spas hrvatske privrede, Plenković je istakao kako je situacija zahtevna i objektivno teška, a najveći problem vidi u neizvesnosti jer niko sa sigurnošću ne može proceniti koliko će kriza trajati. Iako nikome nije lako, dodao je, svi se trebaju prilagoditi novoj realnosti koju je ponovo nazvao “novo normalno”, a u kojoj se nameće dilema između spašavanja života građana te odustajanja od dosadašnjeg načina života.
Iz regionalnog skladišta Civilne zašite u Bizovcu za potrebe bolnica u Vinkovcima i Vukovaru te za domove zdravlja u ta dva grada i u Županji, juče je stigla zaštitna oprema, obavestili su iz vukovarsko-sremskog Županijskog štaba Civilne zaštite. Zaštitna oprema biće prosleđena i županijskim zavodima za hitnu medicinu i za javno zdravstvo te za potrebe operativnih snaga sistema Civilne zaštite. U opremi je 1240 zaštitnih ogrtača, 21 300 hirurških rukavica, 40 hiljada zaštitnih maski, 510 zaštitnih odela, 640 zaštitnih naočara i 200 litara sredstva za dezinfekciju.
Pekare u našoj županiji počinju raditi od 6 do 17 časova. Ovo upustvo stiglo je iz Nacionalnog štaba civilne zaštite, a na zahtev županijskog Štaba. Kako pojašnjavaju iz županijskog Štaba civilne zaštite ovo upustvo se odnosi samo na pekare kojima je to jedina delatnost, te se ne odnosi na trgovine koje prodaju pekarske proizvode. Za sve ostale vredi uredba o radnom vremenu.
Savez samostalnih sindikata Hrvatske predložio je Vladi mere za zaštitu radnika jer su, uprkos dosadašnjim merama za ublažavanje posledica krize uzrokovane koronavirusom, sve izloženiji otpuštanju, neisplati ili smanjivanju plata, ali i opasnosti od zaraze dok rade. Kada je reč o provođenju podrški za očuvanje radnih mesta, Savez sindikata navodi da već danima primaju masovne pritužbe radnika da im poslodavci “kradu novac” jer im državne podrške ne isplaćuju ili ih isplaćuju samo delomično, a platu svode samo na podršku ili njen deo. Sindikat tvrdi da su radnici sve izloženiji otpuštanju i neisplati plata čak i kada poslodavci za njih uzimaju podrške, a zbog slabe zaštite dok rade izloženi su opasnosti od zaraze.
Iz Hrvatskog udruženja banaka savetovali su penzionere da na dan isplate penzija u najvećoj meri koriste mogućnost podizanja gotovine s bankomata te da poslovnice posećuju isključivo ako je to neophodno. HUB u saopštenju podseća kako su sve banke u Hrvatskoj privremeno ukinule nadoknade za transakcije podizanja gotovine debitnim karticama na bankomatima van vlastite bankomatske mreže, a bankomati su snabdeveni dovoljnom količinom gotovog novca i dostupni su u svakom trenutku. Penzioneri se takođe pozivaju da u najvećoj meri koriste mogućnost beskontaktnog plaćanja karticama, za šta su takođe podignuti limiti plaćanja bez potrebe unosa PIN-a.
Predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Miodrag Linta upozorio je na grafite mržnje u srpskom selu Morpolača kod Benkovca i pozvao merodavne u Hrvatskoj da ih što pre pronađu i osude odgovorne. Na tabli na ulazu u selo iz smera Šibenika ispisano je “Ubij Srbina” kao i na zidu demolirane seoske zadruge, gde se još našao ustaški simbol “U” i poruka “Hrvatski Vukovar”. Ovi grafiti, kaže Miodrag Linta, predstavljaju poziv na obračun sa malobrojnim Srbima u Morpolači i okolnim srpskim selima i način su da se svim preostalim Srbima ponovo stavi do znanja da treba da se isele ili asimiluju. Linta kaže da je uveren da vlast neće ništa učiniti kao i u drugim sličnim slučajevima kada su veterani, podseća, pre gotovo četiri godine prekinuli sabor Morpolačana povodom obeležavanja seoske slave Svetog Vasilija uz povike “Hrvatska do Zemuna”, a nakon što su dva veteranska udruženja preko lokalnog medija “Zadarski list” danima širila mržnju prema Srbima, prenosi RTS.