U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 11 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od čega su 4 osobe iz Vinkovaca, 2 iz Vođinaca, te po 1 osoba iz Bobote, Bršadina, Privlake, Jarmine i Vrbanje, a preminule su još 2 osobe. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 8344, od kojih je 8037 osoba izlečeno, a 187 umrlo. Trenutno su u županiji 32 osobe hospitalizovane zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 199 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 39 954. U samoizolaciji je 426 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 25 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji ih je 5. Iz sistema obrazovanja ukupno su obolela 3 učenika, a obolelih nastavnika nema, dok se u samoizolaciji nalazi 1 nastavnik i 9 učenika, saopšteno je iz županijskog Štaba civilne zaštite.
U poslednja 24 časa zabeleženo je 387 novih slučajeva zaraze koronavirusom te je broj aktivnih slučajeva 2536. Među njima je 1258 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 91 pacijent, a preminulo je još 17 osoba. Od pojave zaraze u Hrvatskoj do danas ukupno je 232 907 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 5071 lice preminulo, oporavilo se 225 300 osoba, od toga 385 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji je trenutno 13 871 osoba. Do danas je ukupno testirana 1 199 349 osoba, od toga 6343 u poslednja 24 časa, navodi se iz Nacionalnog štaba civilne zaštite.
Ako do 15. februara epidemija koronavirusa u Hrvatskoj bude i dalje u silaznoj putanji te se ne pojave novi sojevi virusa, mogu se očekivati određena popuštanja, piše današnji Jutarnji list. Planira se otvaranje teretana i fitness centara te dozvola ugostiteljima da, uz stroge epidemiološke mere, rade na terasama i služe kafu za van, saznaje Jutarnji neslužbeno iz Nacionalnog štaba civilne zaštite. O tome je, ne otkrivajući na koja popuštanja tačno misli, govorio i Davor Božinović, potpredsednik Vlade i šef Štaba rekavši da se nastavlja promišljati o situaciji. „Ne možemo izaći iz ove situacije dok epidemija traje i dok postoje primeri ubrzanog širenja u Evropi. Ako faktori budu dobri, ako se brojevi budu spuštali, sigurno nećemo biti neskloni reagovanju jer ta naša sklonost da se postigne balans između svega, s naglaskom na zaštitu zdravlja, dovela nas je na poziciju po kojoj Hrvatska ima najmanje stroge mere u Evropskoj uniji” rekao je Božinović. Iako su brojni ugostitelji najavili otvaranje svojih objekata uprkos zabrani, to se ipak nije dogodilo, a kako za sada stvari stoje, oni će čekati 15. februar, kad je zakazana nova revizija mera ograničenja rada, piše Jutarnji.
Gradski prevoz u Vukovaru je s 31. januarom dobio novog koncesionara, Slavonija Bus koji je na konkursu za dodeljivanje koncesije, a kojeg je raspisao Grad Vukovar, imao ekonomski najpovoljniju ponudu. Međutim u gradu su i dalje vidljiva oba prevoznika, sadašnji i bivši, odnosno Čazmatrans Vukovar. Direktor Čazmatransa Robert Šimleša rekao je kako Čazmatrans i dalje obavlja županijski linijski prevoz. Čazmatrans je otvorio svoje županijske linije i na gradskim autobusnim stanicama i nastavio je obavljati prevoz za cenu manju nego što je bila kada je imao koncesiju i nastavio voziti županijski prevoz što uključuje i grad Vukovar- rekao je Šimleša.
On je potvrdio kako je cena karte u jednom smeru sada šest kuna, dok novi koncesionar naplaćuje sedam. Novonastalu situaciju komentarisao je i direktor saobraćaja u Slavonija Busu Josip Matijašević koji smatra takav postupak Čazmatransa nekorektnim. Dražen Čulig, pročelnik gradskog Upravnog odeljenja za komunalnu privredu je rekao da Grad istražuje na temelju čega Čazumatrans i dalje vrši prevoz te naglasio da Slavonija bus vozi po dosadašnjem redu vožnje koji je bio sastavni deo koncesije, dok je Čazmatransov red vožnje nešto pre gradskog prevoza. Čulig je pojasnio kako deo građana, a reč je o učenicima, penzionerima i osobama s posebnim potrebama za koje prevoz sufinansira Grad Vukovar mogu koristiti isključivo prevoz Slavonija Busa.
U Županiji su juče potpisani Sporazumi o besplatnoj prehrani učenika u 37 osnovnih škola, a ukupna vrednost projekta je 2 i po miliona kuna, saopšteno je iz Županije. Vukovarsko-sremska županija provodi projekat „Užina za sve V“ kojim je obuhvaćeno 1257 učenika iz 23 osnovne škole i čija vrednost je nešto manje od milion kuna, a iz vlastitog budžeta finansira prehranu učenicima koji nisu mogli biti obuhvaćeni ovim projektom. Obuhvaćeno je 14 škola kojima je županija osnivač, a za 2139 učenika osigurano je milion i po kuna iz županijskog bužeta.
Damir Plesac iz Državnog zavoda za statistiku potvrdio je za N1 televiziju da najavljeni popis stanovništva neće početi kako je planirano, 1. aprila, nego će zbog pandemije koronavirusa biti odložen na neizvesno vreme. U Zavodu još ne znaju na koliko će se dugo odložiti popis, jer će to zavisiti o epidemiološkim merama i odluci Vlade i Sabora, koji moraju promeniti Zakon o popisu stanovništva, ali može se očekivati da popis neće početi pre juna. Odlaganje popisa stanovništva dobra je odluka jer se on u ovakvim okolnostima ne bi mogao kvalitetno provesti. Kvaliteta popisnih podataka mora biti visoka, tj. mora se ostvariti najveći mogući odaziv, što je, uz ove epidemiološke mere, kad imamo ljude koji su zaraženi, u bolnici, u samoizolaciji i izolaciji, upitno, rekao je Plesac.
U nedelju u prepodnevnim časovima zatečene su demolirane prostorije FK Vuteks-Sloga Vukovar, o čemu je obaveštena policija. Iz gradske organizacije SDSS-a najoštrije su osudili ovaj vandalski čin. „Očekujemo da će policija uraditi svoj posao do kraja i pronaći “junake” ovog nedela. Gradska organizacija SDSS-a Vukovar osuđuje ovaj čin i slične radnje, ko god da je počinilac. Takođe očekujemo i sve druge relevantne faktore u gradu da osude ovaj čin uništavanja gradske imovine te da pošalju poruku počiniocima i njihovim istomišljenicima da ovakvi potezi ne mogu popraviti situaciju u gradu već baš suprotno”, navodi se u saopštenju koje potpisuje predsednik gradske organizacije Srđan Kolar.