Na Pravnom fakultetu za privredu i pravosuđe u četvrtak je u Novom Sadu održan sastanak na temu kreiranja prekograničnog projekta i saradnje između Hrvatske i Srbije u okviru Intereg Javnog poziva koji je pre dva dana otvoren. Na sastanku su pored zamenika vukovarsko-sremskog župana iz redova srpske zajednice, Srđana Jeremića učestvovali dekan Veleučilišta Lavoslav Ružička, Željko Sudarić, direktorka Centra za pružanje usluga u zajednici VSŽ Majda Jakša sa saradnicama, predstavnice Razvojne agencije VSŽ zajedno sa predstavnicima Pravnog fakulteta za privredu i pravosudje na čelu sa dekanom i predstavnicima Opštine Šid, Centra za socijalni rad te Crvenog krsta iz spomenute opštine. Jeremić je poručio da je cilj da se ove socijalne ustanove prošire i unaprede mrezu usluga prema osobama sa teskocama u razvoju, dok bi dve visokoskolske ustanove pruzale pravnu pomoc roditeljima o njihovim pravima za koje roditelji cesto ni ne znaju da postoje i da ih mogu konzumirati. Naglasivši važnost učešća onih koji imaju mogućnost apliciranja na prekogranične projekte kako bi povukli što više sredstava i kroz realizaciju projekta doprineli lokalnoj sredini, Jeremić je istakao da se može puno više učiniti na povezivanju ugrožene populacije u društvene tokove, te da spomenuti projekat sigurno tome doprinosi.
Institucionalizovana politika sećanja svodi se na zatucani revizionizam, jer se u 21. veku Hrvatska eksponira kao država koja negira naučno poznate činjenice, posebno one vezane za genocid nad Srbima, poručila je Ljiljana Radonić zamenica direktora Instituta za kulturologiju Austrijske akademije nauka na akademskoj konferenciji “Institucionalno sećanje na ustaške logore u Drugom svetskom ratu u Hrvatskoj: izazovi i prilike u 21. veku koja je početkom nedelje održana u Zagrebu u organizaciji Documente i Centra za istraživanje Holokausta i genocida na jugoistoku Evrope. S konferencije je poslano niz preporuka u vezi kulture sećanja u Hrvatskoj i ukazano na brojne probleme – od lokacije logora Slana koja nije obeležena, preko zataškavanja zločina u Glini te posebno na poruku poslanu postavljanjem ploče pripadnicima HOS-a u spomen području Jasenovac. Centralni deo konferencije bilo je predavanje Ljiljane Radonić pod nazivom “Transformacija memorijalnih muzeja u 21. veku: Jasenovac u kontekstu globalizacije kulture sećanja” u kojem se bavila evolucijom kulture i odnosa prema žrtvama, od 60-ih i 70-ih godina do današnje evropeizacije i globalizacije holokausta. Kao članica Međunarodnog saveza za sećanja na holokaust (IHRA-e), Radonićeva je između ostalog, istakla da je motivaciju za poteze Hrvatske koji ne odgovaraju rezultatima istraživanja, poput poricanja genocida nad Srbima, spomenuti savez sagledao kao nerazumljive, jer kako kaže, evropski i svetski trendovi idu u sasvim drugom smeru.
U emisiji “Poligraf” na Hrvatskom radiju ponovo su upućene poruke usmerene protiv srpskog naroda i države Srbije. Vojni analitičar Mario Galić poručio je u emisiji da bi Hrvatska sa raketama dugog dometa mogla da obori predsednički avion iznad Beograda i reši problem “srpskog sveta”. U emisiji u kojoj se, pored ostalog, razgovaralo o naoružavanju, vojni analitičar iz Zagreba Mario Galić rekao je da Hrvatska neće dobiti od SAD-a krstareće i rakete dugog dometa, jer bi, kako je naveo, njima mogli da gađaju i pogode predsednički avion iznad Beograda. Poslanik HSS-a Krešo Beljak, je nadovezujući se na Galićevu izjavu dodao “i nema više srpskog sveta”, na šta je Galić izjavio “rešen problem”. Ove reči izazvale su smeh svih učesnika emisije, a pored Galića i Beljaka gosti u emisiji bili su i Davor Ivo Štir, poslanik HDZ-a u Evropskom parlamentu i Gordan Bosanac iz stranke Možemo, takođe poslanik u Evropskom parlamentu.
Ministar bez portfelja zadužen da prati stanje, predlaže mere i učestvuje u koordinaciji aktivnosti u oblasti odnosa Republike Srbije sa dijasporom Đorđe Milićević je najoštrije osudio napad na predsednika Srbije Aleksandra Vučića izrečenih u radio programu HRT-a ”Poligraf”. Monstruozni poziv na ubistvo koji je stigao od vojnog analitičara Marija Galića da ”Hrvatska neće dobiti krstareće rakete dugog dometa, jer bi njima mogli da gađaju i pogode predsednički avion iznad Beograda i tako reše problem” predstavlja sraman čin koji zaslužuje svaku vrstu osude. Ovo nije način političke borbe, ovo je napad na celu Srbiju i pokušaj njene destabilizacije. Morbidne pretnje koje dolaze iz susedne države i koje su uperene prema životu predsednika Aleksandra Vučića su, nažalost, postale norma ponašanja kada su neistomišljenici u pitanju. Očekujem brzu reakciju zvaničnog Zagreba i pružam punu podršku predsedniku Vučiću. Nastavak ovakve retorike iz susedne države ne doprinosi regionalnom miru i stabilnosti, kao i dobrosusedskim odnosima, poručio je Milićević.
U organizaciji ZVO-a u sredu je 150 mladih fudbalera sa područja koje obuhvata delovanje Veća obišlo stadion Crvene zvezde i kompleks reprezentacije Srbije. Tom prilikom deca iz Baranje i iz Vukovara i okoline, posetili su i fudbalski centar u Staroj Pazovi. Imali su priliku da vide kako funkcioniše jedan evropski klub, istakao je stručni saradnik Odbora za kulturu i sport ZVO-a Nikola Gagulić. U Staroj Pazovi decu su dočekali funkcioneri Fudbalskog saveza Srbije koji su ujedno bili i domaćini, rekao je Gagulić i u ime organizatora se posebno zahvalio predsedniku Saveza Draganu Džajiću što im je omogućio pristup i gostovanje.