Delegacija predstavnika srpske zajednice iz Vukovara boravila je u radnoj poseti gradonačelniku Novog Sada Milošu Vučeviću. Radnoj poseti prisustvovali su episkop osečkopoljski i baranjski Heruvim, predsednik Zajedničkog veća opština Dejan Drakulić, zamenik gradonačelnika Grada Vukovara iz redova srpske zajednice Srđan Kolar i predsednik Glavne skupštine Samostalne demokratske srpske stranke Vojislav Stanimirović. Na sastanku se razgovaralo o novim infrastrukturnim projektima važnim za srpsku zajednicu u Vukovaru. Delegacija iz Vukovara se sa gradonačelnikom Vučevićem složila da je zajednički put u nastavku saradnje, a cilj da se nastavi rad na pomirenju kako bi Srbi u Hrvatskoj mogli u miru i blagostanju biti ono što jesu.
U ponedeljak na snagu stupa novi epidemiološki režim u zdravstvenim i socijalnim ustanovama, a prema kojem bez COVID potvrda u većini slučajeva ulazak u njih neće biti moguć, kako radnicima tako i korisnicima, odnosno pacijentima. U Kliničkom bolničkom centru Osijek, prema jučerašnjim podacima, vakcinisano je 77,46 odsto zdravstvenih i nezdravstvenih radnika, a njih 80,6 odsto prebolelo je te je imuno na koronavirus. Gledajući broj radnika, od njih 3058 vakcinisano ih je 2369. „Nedelja i sreda biće dani za testiranje, i mi smo spremni za sva uputstva koja će se primenjivati od ponedeljka, a testiranje radnika obavljaće se počevši od ove nedelje, dok su ostali trebali do petka do 15 časova pokazati dokaz da su imuni prema važećim uputstvima”, rekao je za Glas Slavonije direktor osječkog KBC-a Željko Zubčić. Osvrnuo se i na pravila ulaska u bolnički krug, rekavši da ona vrede kao i do sada, pa onaj ko treba obaviti kontrolni pregled neće trebati COVID potvrdu, dok je negativan PCR test potreban za dijagnostičke zahvate i slično. Naglasio je da posete bolesnicima i dalje nisu dopuštene te dodao da sada za to nije vreme, jer ima slučajeva gripe i rota virusa, što je takođe lako prenosivo.
Ministar rada i socijalnog sistema Josip Aladrović juče je poručio da je sistem socijalnog rada spreman za COVID potvrde te da se ovom merom privremenog karaktera želi održati zdravlje korisnika i zaposlenih. Na pitanje koliko će dugo testiranje ići na teret poreznih obveznika, Aladrović nije konkretno odgovorio, samo je rekao da se ovom merom želi “popularizovati vakcinisanje” te da je još “prerano reći kada će poslodavac u vlasništvu države prestati plaćati testiranje” te da će se za to kroz rebalans budžeta osigurati dovoljno sredstava.
Decu sa simptomima koji upućuju na covid treba testirati pre dolaska u školu ili vrtić, navodi se u novim preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo uz objašnjenje da je porastao broj novozaraženih u dobi od 10 do 19 godina nakon početka školske godine. Trajanje karantina za bliske kontakte obolelih skraćeno je na 10 dana, a brzi antigenski test treba potvrditi PCR testom, navodi se u novim uputstvima. Direktor Zavoda Krunoslav Capak istakao je da se htelo podsetiti da se deca koja se vraćaju u škole i vrtiće, a imaju simptome koji bi mogli biti od koronavirusa, trebaju testirati. “Ne mora biti PCR, priznajemo i brzi antigenski test”, rekao je Capak na konferenciji za novinare Nacionalnog štaba civilne zaštite.
Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo juče su objavili da su za dobrovoljno vakcinisanje dece u dobi od 12 ili više godina registrovane dve vakcine, Pfizer i Moderna. Dobrovoljno vakcinisanje preporučuju svoj deci i mladima koji su stariji od 12 godina. Za one mlađe od 12 godina za sada nije registrovana ni jedna vakcina, zbog čega se mlađa deca ni ne mogu vakcinisati. “Omer koristi i rizika vakcinisanja dece u dobi od 12 i više godina je povoljan”, naglašavaju iz Zavoda te navode povećan rizik zbog okupljanja i grupiranja dece tokom školske godine. Naveli su i pet grupa dece za koje se posebno preporučuje vakcinisanje protiv koronavirusa. Reč je o deci s hroničnim bolestima i deci koja žive s osobama koje boluju od hroničnih bolesti. Tu su i učenici završnih razreda srednjih škola, kao i oni koji pohađaju određene škole u sklopu koje imaju praktičnu, terensku i vanučioničku nastavu.
Ministarstvo nauke i obrazovanja objavilo je juče javni konkurs za članove radne grupe za izrađivanje Nacrta predloga kurikuluma nastavnog predmeta radnog naziva “Kritičko mišljenje” koji je alternativa izbornom predmetu “Veronauk”. Temeljna zadaća radne grupe je izrađivanje Nacrta predloga kurikuluma nastavnoga predmeta “Kritičko mišljenje” od 1. do 8. razreda osnovne škole kao alternativnog izbornog predmeta za one učenike koji ne upisuju Veronauk, istaklo je u saopštenju Ministarstvo. Navedeno je da je uvođenje tog nastavnog predmeta predviđeno Nacionalnim okvirnim kurikulumom za predškolsko vaspitanje i obrazovanje te opšte obavezno i srednjoškolsko obrazovanje zbog usklađivanja vaspitno-obrazovnog standarda i ujednačavanja opterećenja učenika u osnovnoj školi. Kako je objašnjeno, ciljevi kurikuluma su da učenik upravlja veštinom za građenje vlastitog mišljenja, izabire i upotrebljava valjan argument u raspravi, nastavi, ali i u svakodnevnom životu, razvija jezične kompetencije i izgrađuje samopouzdanje.
Povodom Međunarodnog dana starijih osoba koji se obeležavao juče, Udruženje žena Vukovar je za starije sugrađane tradicionalno organizovalo javnu akciju merenja pritiska i šećera u krvi i to u parku Miše Barne, kod Tehničke škole Nikola Tesla. „Odaziv je bio dobar, oko 50 naših starijih sugrađana je došlo izmeriti pritisak i šećer te se informisati o aktivnostima koje za njih provodimo u okviru naših projekata i programa. Takođe su nam se pridružile i tri grupe dece iz Dečjeg vrtića Vukovar 2 koja su pesmom i čestikama obradovali naše starije sugrađane”, pojasnila je Mirjana Mizdrak Mišanovć, koordinatorka Udruženja. Dan ranije, ovu su akciju organizovali i u Borovu, a odazvalo se oko 40 starijih osoba. „Tamo su nam se u akciji pridružili učenici volonteri iz Tehničke škole da bi delili informativne letke i kolače koje su pripremili volonteri našeg udruženja povodom ovog dana. Obeležavanje Međunarodnog dana starijih osoba organizovali smo u okviru trogodišnjeg programa Uključivanjem do bolje integracije, kojeg provodimo u partnerstvu s Centrom za socijalnu brigu Vukovar te opštinama Stari Jankovci i Trpinja. Program finansira Mnistarstvo rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politke- rekla je Mizdrak Mišanović.