U ponedeljak na snagu stupa novi epidemiološki režim u zdravstvenim i socijalnim ustanovama, a prema kojem bez COVID potvrda u većini slučajeva ulazak u njih neće biti moguć, kako radnicima tako i korisnicima, odnosno pacijentima. U Kliničkom bolničkom centru Osijek, prema jučerašnjim podacima, vakcinisano je 77,46 odsto zdravstvenih i nezdravstvenih radnika, a njih 80,6 odsto prebolelo je te je imuno na koronavirus. Gledajući broj radnika, od njih 3058 vakcinisano ih je 2369. „Nedelja i sreda biće dani za testiranje, i mi smo spremni za sva uputstva koja će se primenjivati od ponedeljka, a testiranje radnika obavljaće se počevši od ove nedelje, dok su ostali trebali do petka do 15 časova pokazati dokaz da su imuni prema važećim uputstvima”, rekao je za Glas Slavonije direktor osječkog KBC-a Željko Zubčić. Osvrnuo se i na pravila ulaska u bolnički krug, rekavši da ona vrede kao i do sada, pa onaj ko treba obaviti kontrolni pregled neće trebati COVID potvrdu, dok je negativan PCR test potreban za dijagnostičke zahvate i slično. Naglasio je da posete bolesnicima i dalje nisu dopuštene te dodao da sada za to nije vreme, jer ima slučajeva gripe i rota virusa, što je takođe lako prenosivo.
Ministar rada i socijalnog sistema Josip Aladrović juče je poručio da je sistem socijalnog rada spreman za COVID potvrde te da se ovom merom privremenog karaktera želi održati zdravlje korisnika i zaposlenih. Na pitanje koliko će dugo testiranje ići na teret poreznih obveznika, Aladrović nije konkretno odgovorio, samo je rekao da se ovom merom želi “popularizovati vakcinisanje” te da je još “prerano reći kada će poslodavac u vlasništvu države prestati plaćati testiranje” te da će se za to kroz rebalans budžeta osigurati dovoljno sredstava.
Decu sa simptomima koji upućuju na covid treba testirati pre dolaska u školu ili vrtiće, navodi se u novim preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo uz objašnjenje da je porastao broj novozaraženih u dobi od 10 do 19 godina nakon početka školske godine. Trajanje karantina za bliske kontakte obolelih skraćeno je na 10 dana, a brzi antigenski test treba potvrditi PCR testom, navodi se u novim uputstvima. Direktor Zavoda Krunoslav Capak istakao je da se htelo podsetiti da se deca koja se vraćaju u školu i vrtiće, a imaju simptome koji bi mogli biti od koronavirusa, trebaju testirati. “Ne mora biti PCR, priznajemo i brzi antigenski test”, rekao je Capak na konferenciji za novinare Nacionalnog štaba civilne zaštite.
Evropska agencija za lekove vrlo verovatno će u novembru odobriti Pfizerovu vakcinu potiv koronavirusa za decu od 5 do 11 godina starosti, piše Glas Slavonije. Trenutno su u Hrvatskoj za vakcinisanje dece i mladih u dobi od 12 i više godina registrovane vakcine Pfizer i Moderna. Kako je za Glas Slavonije rekla Nataša Turić, direktorka Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, evidentno je da deca donose virus u svoje porodice. “Jedan dan nam dođe dete na testiranje, a sutradan roditelji i zatim svi odlaze u izolaciju. Zato je vakcinisanje mladih preporučljivo, a slali smo dopise i u škole. Bude li većeg interesa nego što je to sada, nije isključena mogućnost da otvorimo punktove i u školama, rekla je Turić, dodajući da za sada maloletne osobe dolaze na vakcinisanje u pratnji roditelja. Iako za sada ne postoji veće zanimanje za vakcinisanje dece, Turić navodi da očekuje da će broj vakcinisanih maloletnih osoba biti uskoro i veći nego sada. Naime, nakon inicijative noćnih klubova da ulaz bude dopušten samo vakcinisanima i Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije podržava to nastojanje, a sve u svrhu što veće vakcinisanosti, što neizbežno vodi kraju epidemije. Turić kaže da je to dobra inicijativa, jer je jedna od ključnih koja može potaknuti mlade na vakcinisanje, jer je društveni život mladima bitan.
Delegacija predstavnika srpske zajednice iz Vukovara boravila je u radnoj poseti gradonačelniku Novog Sada Milošu Vučeviću. Radnoj poseti prisustvovali su episkop osečkopoljski i baranjski Heruvim, predsednik Zajedničkog veća opština Dejan Drakulić, zamenik gradonačelnika Grada Vukovara iz redova srpske zajednice Srđan Kolar i predsednik Glavne skupštine Samostalne demokratske srpske stranke Vojislav Stanimirović. Na sastanku se razgovaralo o novim infrastrukturnim projektima važnim za srpsku zajednicu u Vukovaru. Delegacija iz Vukovara se sa gradonačelnikom Vučevićem složila da je zajednički put u nastavku saradnje, a cilj da se nastavi rad na pomirenju da bi Srbi u Hrvatskoj mogli u miru i blagostanju biti ono što jesu.
U Tehničkoj školi u Vinkovocima župan Vukovarsko-sremske županije Damir Dekanić juče je primio prvu generaciju redovnih studenata preddiplomskog Stručnog studija računarstva, Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija iz Osijeka, te im poželeo dobrodošlicu na početku prvog predavanja. „Pre svega, istakao bih Centar kompetencija u kojem je ova ideja izrasla i koji je uložio najviše truda u to da danas ovde u Vinkovcima imamo dislocirani studij FERIT-a. Zahvaljujem Centru kompetencija na tome, kao i Fakultetu iz Osijeka, te bivšem dekanu Dragi Žagaru, u nadi da ćemo s trenutnim dekanom Tomislavom Matićem takođe ostvariti odličnu saradnju, kakva je bila i do sada”, istakao je župan Dekanić. Brucošima se obratio i dekan Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija, Tomislav Matić koji je pohvalio inicijativu lokalne samouprave, Vukovarsko-sremske županije i Grada Vinkovaca. „Nadamo se da će studenti imati mogućnost zaposlenja ovde u Vinkovcima i da ćemo na ovaj način svi zajedno doprineti ostanku mladih ljudi na ovom području, poručio je dekan Matić. U prvoj generaciji studija računarstva u Vinkovcima u ovoj akademskoj godini upisano je 30 studenata. Nastava će se održavati u Tehničkoj školi Ruđer Bošković u Vinkovcima, za šta je Vukovarsko-sremska županija opremila i novu računalnu učionicu. Stručni studij računarstva traje šest semestara, odnosno tri akademske godine. Završetkom studija stiče se 180 ECTS bodova, a zvanje po završetku studija je stručni prvostupnik inžinjer računarstva.