Na području Vukovarsko-sremske županije novih je 30 slučajeva zaraze koronavirusom, obavestio je danas načelnik županijskog Štaba civilne zaštite Zdravko Kelić rekavši kako je epidemiološka situacija u županiji zadnjih dana pogoršana, ali ne i neočekivana. Povećan broj zaraženih je posledica krizmi i prve pričesti održanih pre dve nedelje u Vinkovcima. Među novozaraženima su 17 osoba iz Vinkovaca, 7 iz Mirkovaca, tri iz Tovarnika te po jedna iz Bokšića, Županje i Nuštra. Direktorka Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-sremske županije Kata Krešić pozvala je građane da se i dalje pridržavaju epidemioloških mera i preporuka rekavši kako je u Županiji do sada od koronavirusa obolelo 875 osoba.
Nova 333 slučaja zaraze koronavirusom danas su zabeležena u Hrvatskoj, umrlo je sedam osoba, a broj aktivnih slučajeva iznosi 1446, saopštio je Nacionalni štab civilne zaštite. Među aktivnim slučajevima je 286 pacijenta na bolničkom lečenju, od kojih su na respiratoru 23 pacijenta. U poslednja 24 časa testirana su 4793 uzorka, ukupno 317 199 od početka zaraze, a oporavilo se 205 osoba. U samoizolaciji je trenutno 8266 osoba. Od pojave zaraze u Hrvatskoj, evidentirano je 17 160 osoba s koronavirusom, od kojih je 291 osoba preminula, a oporavilo ih se 15 423.
Nacionalni štab civilne zaštite danas se sastao s predstavnicima muzičke i ugostiteljske industrije, a Darko Tuček iz Udruženja muzičkih menadžera i organizatora poručio je kako će se boriti za jasno definisanje pravila kažnjavanja i odgovornosti organizatora. Nakon sastanka je potvrđeno da za sada neće biti uvođenja novih mera te da je kao jedna od opcija uvođenje obaveze nošenja maski u zatvorenim prostorima. “Imamo konkretan predlog, on je na tragu da definišemo pravila što se tiče kažnjavanja, gde počinje i završava odgovornost organizatora, a gde počinje i završava odgovornost posetioca”, naveo je Tuček uoči sastanka. On je naglasio da se ne sme dogoditi da, na primer, organizatori koncerata u Zagrebu dobiju kazne od 30 hiljada kuna, a na Vinkovačkim jesenima, gde je bilo jasno da se ne pridržavaju svih mera, niko ne bude kažnjen. „Kriterijumi moraju biti ravnopravni prema svim granama industrije i moraju biti primenjivi u celom društvu, ako su paušalno primenjivi mislim da to zadire u naše egzistencijalno pravo na rad”, poručio je Tuček te izrazio uverenje u mogućnost pronalaska kompromisa između jasnih mera i optimalnih uslova za rad celokupne industrije. “Mere da klubovi ne smeju raditi nakon ponoći ostaju na snazi. Mora se naći nekakva kompenzacija za njih. Dali smo predloge pa ćemo videti”, rekao je Hrvoje Bujas iz Udruženja Glas preduzetnika. Bilo je reči o smanjivanju PDV-a na 13 odsto za sve u turizmu i ugostiteljstvu, dodao je. “Nije opcija zabrane točenja alkohola. Nadam se da će tako i ostati, kao i smanjivanje muzike. Pričalo se o nošenju maski u zatvorenim prostorima, ali nadam se da do toga neće doći”, naglasio je Bujas.
Veće srpske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županije, Komisija za obrazovanje, kulturu, veru, sport i mlade održalo je sastanak na kojem je dogovorena realizacija dva projekta, koji će se zbog pandemije koronavirusa održati nešto drugačije nego prethodnih godina. Dečja olimpijada, u kojoj učestvuju deca vrtića srpske zajednice će se provoditi pojedinačno na osam lokacija, sredinom oktobra. Učesnici su predškolci Dečjih vrtića Vukovar 2, Liliput Bršadin, Bobota i Trpinja, Zlatokosa Borovo, Markušica i predškolska grupa Negoslavci. Projekat Deca pesnici roda svog provodi se sa decom završnih razreda osnovnih škola koja se edukuju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Poziv je upućen na adrese 12 osnovnih škola koje imaju odeljenja koja se obrazuju po modelu A, a završnica konkursa i prezentacija najboljih radova planirana je za kraj novembra.
Proni centar za socijalno podučavanje nastavlja s aktivnostima u okviru programa “Prevenko“, koji za cilj ima doprineti suzbijanju i sprečavanju pojave zavisnosti među decom i mladima na području Vukovarsko-srijemske županije.Pored učenika osnovnih škola koje učestvuju u programu i prolaze ciklus tematskih radionica, a koje obuhvaćaju 4 vrste zavisnosti – alkohol, droge, moderne tehnologije i kockanje, danas će se održati i predavanje za roditelje OŠ Negoslavci pod nazivom Roditelji u ulozi prevencije. Predavanje ima za cilj ima unaprediti znanja i veštine kod roditelja u području postavljanja pravila i kontrole slobodnog vremena dece kako bi mogli doprineti u prevenciji i sprečavanju pojave zavisnosti među decom i mladima. Predavanje će održati radnici Policijske uprave Vukovarsko-sremske, Udruženje NE-ovisnost iz Osijeka te socijalni pedagog Dubravko Šokčević. Program „Prevenko“ u trajanju od 3 godine provodi se u partnerstvu i saradnji sa osnovnim školama Mitnica, Nikola Tesla Mirkovci i Negoslavci, Policijskom upravom Vukovarsko-sremskom, Udruženjem za borbu protiv zavisnosti “NE–ovisnost” iz Osijeka te Većem za prevenciju Grada Vukovara, a nosilacc programa je PRONI Centar za socijalno podučavanje.