Danas je u Hrvatskoj Dan žalosti povodom žrtava stradalih u zemljotresu koji je u utorak pogodio Sisačko-moslavačku i okolne županije, odneo sedam ljudskih života te prouzrokovao veliku materijalnu štetu. Dan žalosti označava se obaveznim isticanjem zastave Republike Hrvatske na pola koplja na svim zgradama, ne mogu se održavati zabavne priredbe, a pravne osobe koje obavljaju televizijsku i radijsku delatnost svoje programe prilagođavaju Danu žalosti tako što emituju programe koji po svojoj naravi odgovaraju obeležavanju tog dana. Vlada je odluku o proglašenju Dana žalosti donela na sednici 30. decembra, dan nakon razornog zemljotresa u kojem je poginulo sedam ljudi. Jedna devojčica je izgubila život u Petrinji, petero ljudi u Majskim Poljanama kod Gline i orguljaš u crkvi u Žažini, a povređeno je više desetina osoba. Prema dosadašnjim procenama, oštećeno je više od 2000 objekata. Razrušene su brojne kuće, zgrade i institucije, a najviše je stradao centar Petrinje. Zemljotres snage 6,2 stepena po Rihterovoj skali je napravio štetu i u Zagrebačkoj i Krapinsko-zagorskoj županiji, ali i u Gradu Zagrebu.
U zemljotresu u Sisačko-moslavačkoj županiji, prema dosadašnjim procenama, oštećeno je više od 2000 objekata, obavljeno je 1000 pregleda, a predano više od 5000 zahteva. Vatrogasni dom Sisak proglašen je neupotrebljivim, a vatrogasci su odradili više od 2500 intervencija i spasili više od 30 osoba ispod ruševina, pri čemu su tri vatrogasca lakše povređena. Na terenu je i Hrvatska gorska služba spašavanja čiji su psi locirali šest zatrpanih osoba, od čega su dve pronađene žive. Trenutno je stotinjak policajaca raspoređenih po selima, a na području Sisačko – moslavačke županije trenutno je više od 1500 pripadnika sistema Civilne zaštite iz cele Hrvatske.
Poslednjeg dana stare godine u velikoj županijskoj većnici u Vinkovcima održana je sednica Koordinacije župana, gradonačelnika i načelnika Vukovarsko-sremske županije kojoj je predsedao župan Božo Galić, a sazvana je da bi se dogovorili oko pomoći stradalima u zemljotresu koji se dogodio na području Sisačko-moslavačke županije. Župan Galić je pozvao sve opštine i gradove da zajedničkim snagama i koordinisano osiguraju finansijska sredstva za pomoć u obnovi razrušenih kuća i zgrada nakon zemljotresa. Inicijativa je podržana, te će se u dogovoru sa Štabom Sisačko-moslavačke županije i županom Ivom Žinićem, definisati objekti za čiju će kompletnu obnovu naša županija, zajedno sa opštinama i gradovima, osigurati finansijska sredstva. „Naša županija će pomoći pri obnovi kuća finansijski i organizaciono, u ljudstvu i opremi, što kvalitetnije i što brže. Ono što je najvažnije za naglasiti, svi načelnici i gradonačelnici su se odazvali u pružanju potrebne pomoći“, rekao je župan Galić.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirane su 24 nove pozitivne osobe na COVID-19, od čega je 7 osoba iz Vinkovaca, 5 iz Vukovara, 2 iz Babine Grede, te po 1 osoba iz Borova, Bošnjaka, Cerne, Čakovaca, Gradišta, Gunje, Nijemaca, Privlake, Rajevog Sela i Starih Mikanovaca, a preminula je jedna osoba. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 7778, od kojih je 7370 izlečeno, a 156 preminulo. Trenutno je u županiji 58 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirana je 31 osoba, te je ukupno do sada testirano 34 058 osoba. U samoizolaciji je 649 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivan 21 radnik iz sistema zdravstva, dok ih je u samoizolaciji 9, navodi županijski Štab civilne zaštite.
Zbog epidemije koronavirusa vukovarsko-sremski župan Božo Galić u novogodišnjoj noći ranije je nego prethodnih godina, obišao radnike dežurnih javnih službi te im poklonio prikladne poklone. Župan Galić je posetio Opštu županijsku bolnicu Vinkovci te Nacionalnu memorijalnu bolnicu Vukovar gde je ostavio poklone za prve bebe koje će biti rođene u 2021. godini. “Moram pre svega zahvaliti svim zdravstvenim radnicima naše županije koji su odradili ogroman posao. Večeras u bolnicama u Vinkovcima i Vukovaru, po našem starom običaju, želimo podržati rad ne samo na ginekologiji nego rad svih radnika kojima smo zahvalni, baš kao i epidemiolozima i radnicima civilne zaštite”, rekao je župan Božo Galić. U vinkovačkom porodilištu u 2020. godini obavljeno je 690 poroda, a u vukovarskom je rođeno 390 dece. Prikladnim paketima župan Galić je darovao i dežurne vatrogasce, policajce, radnike hitne medicinske službe kao i radnike u Županijskom centru 112.
U decembru 2019. godine Gradsko veće Vukovara donelo je pravilnik o stambenom zbrinjavanju osoba određenih struka i zanimanja za čijim radom postoji posebno iskazana potreba na području grada. Radi se o tzv. kadrovskim stanovima, a kako je za Glas Slavonije naglasila Marina Vlajčić, pročelnica Upravnog odeljenja za prostorno uređenje i upravljanje gradskom imovinom, prilikom primenjivanja pravilnika uočeno je da ga je neophodno izmeniti u dve stavke. Prva izmena je da će se za stručnu spremu doktor nauka ubuduće dodeljivati 40 bodova umesto dosadašnjih 30, koliko dobijaju kandidati s visokom stručnom spremom. Druga izmena odnosi se na smanjenje broja bodova s dosadašnjih 30 na 10 ako je potencijalni korisnik kadrovske stambene jedinice najmoprimac na području grada najmanje šest meseci, objasnila je pročelnica. U protekle dve godine u Vukovaru je dodeljen 41 kadrovski stan, odnosno 14 u prošloj godini. Uglavnom je reč o pripadnicima vojnih snaga i policije te drugom potrebnom visokoobrazovanom kadru, medicinskih i ostalih deficitarnih struka, kao i osobama sa srednjom stručnom spremom čija su zanimanja deficitarna u Vukovaru. Prijave za stambeno zbrinjavanje mogu se podneti od 1. januara do 31. marta, piše Glas Slavonije.