Vršilac funkcije vukovarsko- sremskog župana Franjo Orešković i državna sekretarka Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU Kristina Bilić danas su u županijskoj zgradi u Vukovaru, potpisali ugovor za projekat unapređenja saradnje i sprečavanje rizika od katastrofa u prekograničnom području VSŽ vredan gotovo 1 790 000 evra od čega su 85 odsto bespovratna sredstva. Partneri na projektu su Lučka uprava Vukovar, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije, Sektor za upravljanje hitnim slučajevima i Fond Evropski poslovi Autonomne pokrajine Vojvodine. Ukupna vrednost projekta za VSŽ iznosi gotovo 732 hiljade, dok za Lučku upravu Vukovar 172 hiljade evra. Projekt je finansiran u okviru prvog poziva Interreg IPA Programa prekogranične saradnje Hrvatska-Srbija 2021.- 2027. Aktivnosti projekta koje se odnose se na zajedničke terenske vežbe, nabavku vatrogasnih brodova za hitne intervencije na vodi, specijalne opreme za Javne vatrogasne jedinice Vukovar i Ilok, vozilo za Štab Civilne zaštite VSŽ, plutajuće brane i niz obuka i treninga, biće realizovane kroz projekt „I. D. Dunav – Intervencije na Dunavu“. Projekat je pripremila i prijavila Razvojna agencija Vukovarsko-srijemske županije u saradnji s Vukovarsko-sremskom županijom i ostalim partnerima na projektu.
S ciljem povećanja konkurentnosti poljoprivrednih delatnosti, povećanja održivosti privrede, udruživanja proizvođača, smanjenja siromaštva te podsticanja privrednog razvoja, objavljen je drugi javni poziv za unapređenja poljoprivrede i ruralnog područja Vukovarsko – sremske županije za ovu godinu. Finansijska sredstva za provođenje Javnog poziva obezbeđena su iz budžeta županije u ukupnom iznosu od gotovo 171 hiljadu evra. Najviši mogući iznos podrške po prijavi iznosi 50 odsto od ukupnog iznosa prihvatljivih troškova, odnosno 70 odsto od ukupnog iznosa prihvatljivih troškova za mlade poljoprivrednike. Prihvatljivi korisnici su registrovana poljoprivredna domaćinstva, preduzetnici, fizička i pravna lica upisana u registar delatnosti za koju traže pomoć, proizvođačke grupe, organizacije i klasteri sa područja Vukovarsko-sremske županije. Na Javni poziv ne mogu da konkurišu oni korisnici koji su u ovoj godini već ostvarili pomoć putem prvog Javnog poziva. Prihvatljivi troškovi za sufinansiranje spomenutog Javnog poziva su oni koji su nastali u periodu od 01. januara ove godine do dana podnošenja prijave na Javni poziv i provode se isključivo na području županije, a odnose se, između ostalog, na razvoj i unapređenje biljne i stočarske proizvodnje, prerade poljoprivrednih proizvoda, ulaganja u obnovljive izvore energije i u ekološku proizvodnju te podrške za zaštitu useva, odnosno sadnica. Detaljnije informacije nalaze se na službenoj stranici Vukovarsko – sremske županije.
Sednica Odbora za obrazovanje Zajedničkog veća opština održana je pre dva dana, a raspravljalo se o pitanjima važnim za obrazovanje učenika koji pohađaju nastavu na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Glavne teme bile su vezane između ostalog, za donacije ZVO- a na početku ove školske godine, jednodnevne ekskurzije učenika osnovne škole, isto tako za održane kampove tokom prošle školske godine u Republici Srbiji, vezani za dodatno učenje sadržaja iz nacionalnih grupe predmeta, realizovane projekte za učenike i profesore, te o predlozima članova Odbora za nove aktivnosti u tekućoj školskoj godini. Sednici su prisustvovali članovi Odbora za obrazovanje, predsednik ZVO-a Dejan Drakulić i predsednica Odbora za obrazovanje u ZVO-u Milica Stojanović. Osim navedenog, na sednici je bilo reči i o problemima i izazovima sa kojima se susreću prosvetni radnici i učenici koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Drakulić je govoreći o nekim od njih, istakao i način kojim bi se olakšao rad učitelja i dece koji pohađaju nastavu po modelu A, a koji bi imali pozitivne ishode u savladavanju gradiva iz nacionalne grupe predmeta. Reč je o dodatnim sadržajima i materijalima za spomenutu grupu predmeta gde se sa izdavačkom kućom Prosveta razgovaralo oko formiranja određenih timova koji bi radili na pisanju tih dodatnih materijala i oblikovanju sadržaja koji bi uticali na ujednačavanje nastavnog gradiva, istakao je predsednik ZVO-a, naglasivši važnost i potrebu da deca i roditelji ne odustaju od svog pisma i govora.
S ciljem obnavljanja šuma na prirodan način, u saopštenju firme Hrvatske šume se navodi da će od 1.oktobra da započne akcija preuzimanja žira hrasta lužnjaka i hrasta kitnjaka prikupljenog u registrovanim šumama istoimenih sorti. Preuzimanje prikupljenog semena obavljaće se na unapred određenim mestima preuzimanja. S tačnom lokacijom mesta preuzimanja prikupljenog žira sakupljač će biti upoznat u šumariji prilikom izdavanja dozvole, navedeno je u obaveštenju spomenute firme. Naglasili su da zainteresovana lica treba da se obrate obližnjoj šumariji kako bi dobili dozvolu za prikupljanje semenskog materijala. Za navedenu uslugu Hrvatske šume će sakupljačima isplaćivati 3 evra po kilogramu za žir hrasta lužnjaka, te 3,30 evra po kilogramu za žir hrasta kitnjaka. Kako je kvalitet sakupljenog žira od suštinskog značaja, od sakupljača će se preuzimati samo zdrave jedinke bez vidljivih oštećenja ili znakova bolesti, poručili su iz Hrvatskih šuma.
Mladić starosti 19 godina juče je prevaren tako što je stupio u kontakt sa nepoznatim počiniocem putem telefona, a kako bi kupio kompjutersku igricu. Oštećeni je policiji naveo da ga je nepoznati počinilac s ciljem da se protivpravno materijalno okoristi, lažnim prikazivanjem činjenica naveo da mu uplati novčani iznos unapred za kompjutersku igricu. Nakon što je uplatio dogovoreni iznos, nepoznati počinilac je blokirao telefonski broj oštećenog i prestao se javljati. Policijski službenici nastavljaju s kriminalističkim istraživanjem s ciljem pronalaska počinioca, nakon čega će nadležnom državnom tužilaštvu da bude dostavljena krivična prijava za delo prevare.