U Vukovarsko-sremskoj županiji, u poslednja 24 časa evidentirano je 8 novih pozitivnih osoba na COVID-19, 3 osobe su iz Vinkovaca, 1 iz Ivankova i 4 iz Vukovara. Preminulih nema. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 741, od kojih je 618 osoba izlečeno, a ukupno je 16 preminulo. Trenutno je u županiji 6 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 sata testirano je 106 osoba, čime je ukupan broj testiranih do sada 10213. U samoizolaciji se nalazi 365 osoba.Pozitivno je 3 radnika iz sistema zdravtsva, dok ih se u samoizolaciji nalazi 12.
U poslednja 24 časa zabeleženo je 212 novih slučajeva zaraze virusom COVID-19 pa je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas 2128, objavio je jutros Štab civilne zaštite. Preminulih nije bilo. U samoizolaciji je trenutno 9714 osoba.Među aktivnim slučajevima, 288 pacijenata je na bolničkom lečenju, od čega su na respiratoru 24 pacijenta.
Poslednjih dana primetno je porastao broj preminulih među obolelima od COVID-19., piše Večernji list, navodeći da je u 18 dana umrlo 58 ljudi, četvrtina ukupno umrlih od februara. Uglavnom dvoje-troje preminulih, podatak je koji se ponavljao mesecima, međutim, poslednjih nedelju dana izveštaji Direkcije civilne zaštite govore o brojkama od šest smrti u jednom danu, a 12. septembra bilo je čak sedam umrlih među obolelima od novog koronavirusa. Samo od početka ovog meseca do juče preminulo je 58 ljudi, što je gotovo četvrtina od 244 ukupno preminulih u Hrvatskoj od početka pandemije.Zašto se povećao broj umrlih i to baš u vreme kad se kod većine obolelih beleži lakša ili srednje teška klinička slika, nema jasnog odgovora ni među stručnjacima, osim da je zbog povećane učestalosti obolevanja povećan i broj umrlih.
Sve je više pravomoćnih sudskih presuda u korist lekara zbog neadekvatnog obračunavanja prekovremenog rada, međutim, većina zdravstvenih ustanova odbija da im isplatiti dosuđene dugove pa su novac prisiljeni od bolnica da naplate putem tzv. ovrha, upozorio je Hrvatski lekarski sindikat. “U nastojanju da se kupi vreme pravne službe zdravstvenih ustanova, čak i nakon jasno izrečenog stava Vrhovnog suda, ulažu žalbe na prvostepene presude, potpuno svesno da će izgubiti spor i na drugostepenom sudu. Na taj način dodatno povećavaju dugove prema lekari,a za iznos daljnjih sudskih troškova i kamata. Pitamo se po čijem uputstvu i na čiju odgovornost”, rekla je Hini predsednica sindikata Renata Čulinović Čaić. “S druge strane, ministar zdravstva Vili Beroš poručio je kako sledom donešenih pravomoćnih presuda po tužbama radnika u zdravstvenom sistemu Ministarstvo zdravstva mora zajedno s Ministarstvom finansija da izradi plan isplaćivanja razlike iznosa radnicima za prekovremene časove, s obzirom da se radi o visokom ukupnom iznosu.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava sa saradnicima obišao je juče novouređeni trg Dražena Petrovića, koji se nalazi ispred Sportske dvorane i kompleksa bazena u Borovu naselju. Rekao kako se na Trgu nalaze 4 posebna igrališta,prilagođena deci predškolskog i školskog uzrasta, rekreativcima, ali i građanima treće životne dobi. „Osim samih igrališta celokupna površina trga, koja je zaista velika, prekrivena betonskim kockama. Upravo zato je ovaj projekat finansijski težak 8 miliona i 100 hiljada kuna, a u potpunosti ga je finansirao Fond za obnovu i razvoj grada Vukovara kojem se ovim putem i zahvaljujem“, naglasio je gradonačelnik Penava. Direktor Javne ustanove Sportski objekti Vukovar Ivan Szabo dpdao je da ovakvo uređenje nadilazi obično igralište sa standardnim spravama. „Učestvovali smo u izboru sprava, koje će biti postavljene na igralištu te smo time hteli da napravimo posebna ostrva, namenjena građanima svake životne dobi i mladima koji preferišu street workout, odnosno vežbanje na otvorenom“, rekao je Szabo te dodao da je sadržaj igrališta zaista moderan i s obzirom na svoju atraktivnost, uz ostali sportski sadržaj koji se nalazi u neposrednoj blizini, Trg Dražena Petrovića je postao jedno od najfrekventnijih mesta u gradu Vukovaru.
Sve je spremno za uvođenje nacionalne nadoknade za starije osobe”, rekla je pomoćnica ministra rada i penzionog sistema Melita Čičak u nedavnom intervjuu za Glas umirovljenika. Reč je, zapravo, o predizbornom obećanju HDZ-a iz 2016. godine ali proteklih godina, dok je projekat bio u izrađivanju, odustalo se od naziva “nacionalna penzija”. Tom se mesečnom nadoknadom u iznosu od 800 kuna želi rešiti status građana starijih od 65 godina, koji nisu ostvarili minimalnih 15 godina radnog staža da bi stekli pravo na redovnu penziju. Proletos doneseni Zakon o nacionalnoj nadoknadi za starije osobe stupiće na snagu 1. januara 2021. godine, a sva će procedura ići preko Hrvatskog zavoda za penziono osiguranje. U Ministarstvu rada i penzionog sistema očekuju da će u prvoj godini primene biti približno 19.700 korisnika te da će idućih godina njihov broj rasti. Takođe, procenjuju da će u prvoj godini za tu namenu biti potrebno 132 miliona kuna iz državnog budžeta. Glavni kriterijum za ostvarenje prava na tu nadoknadu je dohodovni cenzus odnosno da prihod po članu domaćinstva ne sme biti viši od 800 kuna.