Mladim hrvatskim lekarima biće vraćen obavezni pripravnički staž nakon završetka fakulteta, obaveza koja je prekinuta pre nekoliko godina, piše Jutarnji list. Ova promena neće se zvati “staž” već Nacionalni program za edukaciju mladih lekara, koji će propisati obavezni jednogodišni rad pod mentorstvom i to u porodičnoj medicini, hitnoj medicini, javnom zdravstvu ili kombinaciji tih programa. Pre tri godine prva generacija mladih lekara umesto na pripravnički staž, a potom i polaganje državnog ispita, krenula je odmah u potragu za specijalizacijama ili su nevoljno primorani na rad uz kontrolu jer su s diplomom odmah dobili i licencu za rad.
Hrvatska nabavlja 10.000 doza leka Vekluryja (remdesivira) za lečenje teških covid pacijenata, kojima je potreban dodatni kiseonik, odlučeno je juče na sednici Vlade, prvoj nakon letnje pauze. Zbog trenutne epidemiološke situacije i potrebe nabavke dodatnih količina remdesivira, na osnovu mišljenja struke, iskazana je potreba za tim lekom za područje Hrvatske za period do 30. septembra u količini od 10.000 doza, saopštio je na sednici Vlade ministar zdravstva Vili Beroš. Reč je o leku za lečenje težih covid pacijenata, odnosno onih obolelih od upale pluća, kojima je potreban dodatni kiseonik, rekao je ministar. Finansijska sredstva za nabavku ovog leka osiguravaju se u planu HZJZ-a, a za provođenje su zaduženi Ministarstvo zdravstva, HZJZ i Klinika za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”. Direktorka te Klinike Alemka Markotić, u ime RH, je ovlaštena je za nabavku ovog leka.
Mađarska ima viši PDV od Hrvatske i on iznosi 27 odsto, međutim, treba istaći da su i oni od početka ove godine, baš kao i Hrvatska, snizili PDV na 5 odsto za određene kategorije proizvoda, posebno kada je reč o prehrani. Kad se preračunaju cene, litra ulja u Mađarskoj iznosi 13,91 kunu, brašno 3,70 kuna, mleko 8,53, a jaja 14,28 kuna. U hrvatskim trgovinama jaja koštaju od 15,49 kuna i više, cena ulja je od 19 kuna i više, cena mleka počinje od 7,40 kuna, dok je brašno od 7,29 kuna pa naviše. U Sloveniji ulje košta 2,99 evra, odnosno 22,53 kuna i ono je skuplje nego u Hrvatskoj, ali je cena brašna 0,65 evra ili 4,89 kuna, a mleko je 0,79 eura ili 5,95 kuna, navedeno je u analizi cene proizvoda u ove tri zemlje na N1.
S ciljem povećanja sigurnosti snabdevanja gasom.Vlada je na jučerašnjoj sednici, donela odluku o izgradnji gasovoda Zlobin – Bosiljevo i povećanju kapaciteta LNG terminala na Krku na 6,1 miliona evra. Radi se o strateškoj odluci jer udvostručujemo kapacitete LNG terminala na Krku, a ide se i u izgradnju novog gasovoda, sve kako bi se pojačala sigurnost snabdevanja u Republici Hrvatskoj, ali i kako bi se pozicionisali kao lider u novoj raspodeli karata kada govorimo o energetici u ovom delu Evrope, izjavio je na sednici vlade ministar privrede i održivog razvoja Davor Filipović. Ukupna vrednost investicije iznosi 180 miliona evra, od čega se 25 miliona namerava da uloži u samo proširenje kapaciteta LNG-a, a 155 miliona u proširenje gasovodne mreže. Da je ovo strateška i važna odluka za energetsku sigurnost i snabdevanje Hrvatske gasom, istakao je i predsednik Vlade Andrej Plenković, apostrofirajući važnost uloge Plinacroa, kao i korištenje mera iz plana RepowerEU. Ocenio je da Hrvatska na taj način postaje regionalni energetski centar, kada je reč o kvalitetnom korištenju terminala za ukapljeni prirodni gas.
Prema službenim statističkim podacima, lani smo imali približno 1,7 miliona radno aktivnog stanovništva i skoro 1,6 miliona zaposlenih. Podaci za jun ove godine pokazali su da nam raste čak i radno aktivno stanovništvo, u šest meseci 25 hiljada više, uprkos padu nataliteta i iseljavanju – od kojih je gotovo rekordnih 1,6 miliona zaposlenih, jer u odnosu na rekordnu pretkriznu 2008. Hrvatska ima samo tri i po hiljade manje zaposlenih. Podaci su, za hrvatske prilike fantastični, međutim, da bi zadržali dobar trend, trebalo bi znati zašto. Ekonomista Velimir Šonje razloge za rast zaposlenosti vidi upravo u tome što je sadašnji novo BDP-a prilično iznad one iz slavne 2019.
Tzv. tajni kupci trebali su da ovog utorka izađu na teren kako bi u trgovinama različitih proizvoda i usluga proverili kako ide preračunavanje cena iz kuna u evre. Cilj je zaštititi potrošače od moguće zloupotrebe i zaokruživanja cena na više iznose. Mđutim, Ministarstvo privrede još nije pripremilo aplikaciju, koja je tajnim kupcima neophodna za rad jer u nju moraju da unose podatke s terena. U međuvremenu je navedeno da je aplikacija spremna za obučavanje, a u punoj primeni će biti od 5. septembra.
U cilju očuvanja proizvodnje mleka na svom otkupnom području Dukat po sedmi put u ovoj godini podiže otkupnu cenu mleka. Tako će od 1. oktobra Dukat za svaku predanu litru mleka svojim kooperantima plaćati dodatnih 15 lipa, odnosno 95 lipa više od početka godine. Otkupna cena mleka ovim će povećanjem biti čak 40 odsto veća u odnosu na lanjski oktobar. Za povećanje otkupne cene mleka od početka godine izdvojili smo ukupno 121 milion kuna kako bi našim kooperantima barem delom kompenzovali strelovit rast ulaznih troškova i cene energenata. Međutim, prerađivačka industrija ne može u potpunosti preneti povećane troškove u proizvodnji mleka na gotov proizvod i tako dodatno optereti potrošače, istakao je direktor Dukata Duško Glišić, u saopštenju za medije.