Gradonačelnik Ivan Penava danas je sa zamenikom Filipom Sušcem i privremenim pročelnikom upravnog odeljenja za obrazovanje Josipom Palošom održao konferenciju za medije povodom početka nove školske godine, koja počinje 6. septembra. Kao i do sada, Grad Vukovar je za sve učenike osnovnih škola na području Grada za novu školsku godinu osigurao sveske s motivima Vukovara i preobuću, a gradonačelnik je najavio i novine u ovoj meri pomoći roditeljima, za koje je osigurano 1,2 miliona kuna. Od ove godine svim osnovnoškolcima će biti obezbeđene radne sveske, a učenicima od 5. do 8. razreda mape za likovni, geografski atlasi i kutije za tehničku kulturu. Zamenik gradonačelnika Filip Sušac je dodao da Grad i ove školske godine osigurava uslove za produženi boravak dece prvog i drugog razreda, a da je iskazan interes i za produženi boravak dece trećeg i četvrtog razreda, što će se nastojati obezbediti narednih godina. Josip Paloš, privremeni pročelnik upravnog odeljenja za obrazovanje se osvrnuo na epidemiološku situaciju u kontekstu nove školske godine najavivši da će sva deca krenuti u školu po modelu A, odnosno sedeće u školskim klupama. Takođe je rekao da je obezbeđen produženi boravak dece te asistenti u nastavi, a priprema se i projektna dokumentacija za različite projekte na koje će se škole prijavljivati.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 6 novih pozitivnih osoba na COVID-19 potvrđenih PCR testom, i to po dve iz Gradišta i Vukovara te po jedna osoba iz Štitara i Šiškovaca, a preminulih osoba nema. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 490, od kojih je 12 214 izlečeno, a ukupno je preminulo 260 osoba. Trenutno su u županiji tri osobe hospitalizovane zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirana je 231 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 81 180. U samoizolaciji se nalazi 208 osoba.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa zabeleženo 486 novih slučajeva koronavirusa, umrle su još tri osobe, a broj aktivnih slučajeva je 2355, saopšteno je danas iz Nacionalnog štaba civilne zaštite. Među njima su 244 pacijenta na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 25 pacijenata. U samoizolaciji je trenutno 6045 osoba. Do danas je ukupno testirano 2 437 230 osoba, od toga 9962 u danu iza nas. Od početka pandemije evidentirano je 368 419 osoba s koronavirusom, od kojih su 8294 umrle. Ukupno se oporavilo 357 770 osoba, od toga 252 u poslednja 24 časa. Zaključno s 18. avgustom primenjeno je 3 191 520 doza vakcine, a vakcnisano je 49,99 odsto odraslog stanovništva Hrvatske.
Ministar zdravstva Vili Beroš je nakon sednice Vlade komentarisao situaciju s pandemijom koronavirusa i epidemiološku situaciju u Hrvatskoj rekavši da epidemija bez sumnje pogađa nevakcinisane. Od 3697 zaraženih čak njih 85,71 odsto nije bilo vakcinsano. Od 221 hospitalizovanog, njih 87,51odsto nije bilo vakcinisano”, rekao je Beroš. “Od 1. juna umrle su 254 osobe, od čega 80 odsto nije bilo vakcinisano. Niti jedna od 20 osoba mlađih od 60 godina nije bila vakcinisana ili je primila samo jednu dozu. Zadnji brojevi ukazuju na uzlazni talas četvrtog talasa”, rekao je Beroš. “Mi od početka govorimo da svaki županijski štab analizira epidemiološku situaciju i ta strategija se pokazala efikasnom. Moramo ponavljati da je vakcina najbolji i najbrži izlaz, ali i pridržavanje mera sprečava širenje virusa. Setimo se prošlog septembra. Dolaskom hladnog vremena možda se promeni klinička slika. Ona je sada nešto lakša, međutim pitanje je šta nas čeka”, rekao je Beroš i ponovio da je ovo početak četvrtog talasa. “Verujem da će ovaj biti nešto lakši, ali moj zadatak je biti spreman na sve scenarije”, rekao je Beroš. “Ono što mogu reći, vakcina je najbolji i najbrži put. Ne smemo se osećati preterano sigurno samo zbog vakcine. I dalje je potrebno: maske, dezinfekcija, pranje ruku i distanca”, poručio je ministar Beroš.
Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti objavio je novu koronakartu Evropske unije na kojoj je hrvatska obala i dalje narandžasta, ali narandžast je i sever zemlje. Istočni deo Hrvatske ostao je u zelenom što pokazuje da je tu situacija epidemiološki povoljna. Trenutno je narandžasta cela obala, Grad Zagreb, Zagrebačka, Krapinsko-zagorska, Međimurska, Varaždinska i Koprivničko-križevačka županija. Boja se određuje kombinacijom broja potvrđenih slučajeva zaraze u proteklih 14 dana na 100 hiljada stanovnika i procentom testirane populacije.
U organizaciji Ministarstva poljoprivrede juče je održan sastanak s predstavnicima voćarskog sektora. Sastanku su uz proizvođače voća prisustvovali ministarka Marija Vučković, državni sekretar Tugomir Majdak te direktorka Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište Sandra Zokić, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede. Voćari su izrazili zadovoljstvo ovom godinom te su obavestili prisutne da žele bolje označavanje proizvoda u trgovačkim lancima, izneli su pozitivna mišljenja o sistemu Dokazane kvalitete te istakli važnost jačanja saradnje između svih učesnika u sektoru voćarstva te praćenje tržišta u proizvodnji jabuka i krušaka. „U svrhu poboljšanja konkurentnosti i promocije domaćih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda Ministarstvo poljoprivrede osmislilo je Nacionalni sistem kvalitete poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda – „Dokazana kvaliteta“, a upravo je sektor proizvodnje voća prvi koji je prepoznao prednost ovog sistema. Oznaka potrošaču garantuje kupovinu proizvoda domaćeg porekla i više kvalitete iz kontrolisane proizvodnje, dok istovremeno proizvođače štiti od nepoštenih trgovačkih praksi. U kontekstu garancije kvalitete domaćeg voća i povrća ističem da hrvatski proizvođači poštuju najviše standarde sigurnosti hrane, o čemu govore i njihovi iznad prosečni rezultati utvrđeni kontrolama kvalitete i ostataka pesticida”, rekla je ministarka Vučković. Između ostalog, sektoru voćarstva će pridoneti i reforme unutar Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a koje uključuju ulaganja u sektor voćarstva, odnosno uspostavu logističke infrastrukture za jačanje proizvodno tržišnog lanca u sektoru voća i povrća investicijama te građenje i opremanje logističko distributivnih centara za voće i povrće, kao i optimizaciju snabdevno-prodajne logistike u sektoru voća i povrća, navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede.